"Сили тероборони можуть зупинити повномасштабний наступ", - керівник тероборони Львівщини Валерій Курко

З першого січня набув чинності Закон про національний спротив, згідно з яким в Україні почали формувати батальйони територіальної оборони. Відтак у кожній області повинні організуватися добровольці, котрі у разі потреби стануть на захист своєї території. Та чи зможуть вступати у тероборону жінки? Як виглядатиме тероборона області, хто її захищатиме та у яких умовах?

В "Актуальному інтерв’ю" журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася із керівником територіальної оборони Львівщини Валерієм Курком.
 

Ви кілька днів тому приступили до роботи. Розкажіть, у якому стані зараз тероборона, якими ви перейняли справи?

Територіальна оборона почалася не з нуля: були великі напрацювання і до 2021 року, але підхід керівництва Збройних сил кардинально змінився. Ті виклики, які зараз стоять перед суспільством і перед Збройними силами змінюють організаційно-штатну структуру і підходи до підготовки, до укомплектування і таке інше. Треба приходити до єдиних понять. Часто мене запитують про формування бригади. Я не формую її, вона вже сформована, я комплектую і буду робити все, щоб бригада постійно набувала спроможності.

Що входить в цю комплектацію?

Перш за все, комплектація особовим складом. Друга складова — забезпечення озброєнням, військовою технікою, засобами зв’язку, всіма матеріально-тактичними засобами, які за штатом є в розгорнутому підрозділі.

У якому стані ця комплектація? Ви вже сказали, що до 2021 року вона існувала, але про який відсоток комплектування можемо говорити?

Укомплектовуватися я почав майже з нуля. Але, якщо раніше штат бригади був до 20 людей, то зараз ми вже говоримо про сотні. Якщо говорити про те, як проходить комплектування особовим складом, то я б сказав, що це проблеми не Збройних сил, не мої особисті. Це виклик суспільству. Звинувачувати нікого не буду, але скажу, що на сьогодні, хоч ми це поправляємо, і органи місцевого самоврядування над цим працюють, основною проблемою є це низька поінформованість суспільства. Зрештою, якщо ми говоримо про Львів, — то ми говоримо про нашу громаду. Звичайно, завдання, цілі і штат бригади сил територіальної оборони відрізняються від бойової бригади.

Давайте розбиратися, інформувати людей, що таке територіальна оборона? Хто в неї входить, які обов’язки є в її учасників, і наскільки тероборона відриває від цивільного життя?

Почати потрібно з того, що сили територіальної оборони — це окремий вид сил.  В такому статусі вони ніколи не існували. Про сили територіальної оборони мало хто знав: лише фахівці, спеціалісти чи люди, котрі служили в резерві. Але на сьогодні — це окремий вид сил. Ми розуміємо, служба в резерві і захист своєї території, де ти живеш, відповідає новому територіально-адміністративному устрою. В Україні є 24 області — відповідно 24 бригади. У кожній області відповідна кількість районів і в кожному районі свій батальйон. На Львівщині буде сім батальйонів.

Скільки часу забирає участь у теробороні у, так би мовити, цивільного життя?

Не забирає взагалі. Підготовка резервіста, який уклав контракт на службу в резерві, в силах територіальної оборони передбачатиме певну кількість годин. До прикладу — 130 годин на рік навчання. Це можуть бути тижневі збори чи єдині стрілецькі дні. Для того готуються програми, плани підготовки з використанням полігонів та військових стрільбищ. Це залежать від особливостей регіону і його територіального устрою. На той чи інший час загрози можуть бути у різних регіонах України. Ми всі прекрасно розуміємо, що таке східний наш кордон і яка загроза зараз може йти від північних районів.

З Білорусі, до прикладу...

Так.

А як формуватимуть батальйони територіальної оборони? І ще ми повинні розрізняти поняття "резервісти" і "тероборона". Резервістів ЗСУ призиває і під час мобілізації вони вирушають у зону бойових дій, а  військовослужбовці тероборони обороняють певну територію.

По-перше, в системі Збройних сил є декілька видів резервів. Наприклад, оперативний резерв першої черги — це люди, котрі відслужили певні терміни служби або за мобілізацією, або за закінченням контракту звільнилися. Вони служили у своїх бригадах, у своїх підрозділах і після звільнення, відповідно до їх фаху, їх посад зачисляли в оперативний резерв першої або другої черги. Якщо б оголошувалася мобілізація або військовий стан, вони повинні були б, згідно із нарядами, потрапити у ті ж бригади, де вони служили, і виконувати вже свої бойові завдання в будь-якій точці України, де буде їх військовий підрозділ. А резервісти теж будуть підписувати контракт з силами територіальної оборони, які є складовою Збройних сил України. Тобто порядок укладання контакту, порядок оформлення документів нічим не відрізняється від укладання контракту військовозобов’язаного з бойовою бригадою. Єдине, що буде відрізняти: проходячи службу в моїй 103-й бригаді, свої обов’язки вони будуть виконувати в межах Львівської області і це майже гарантовано. Безумовно, можуть бути форс-мажори, сильні загрози з інших напрямків, але вважається, що вони будуть виконувати обов’язки в межах Львівської області.

А є різниця, кого залучатимуть у мирний час і коли вже є військове вторгнення?

Сьогодні сформовано і укомплектовуються організаційні ядра — це управління. Це достатня кількість людей, які можуть у разі загострень призвати до себе військовослужбовців, які ще у мирний час підписали контракт для служби в резерві, планово готувалися. За певною командою вони заповнюють штат воєнного часу бригад і підрозділів територіальної оборони. Але, як каже мій командувач, сили територіальної оборони навіть можуть зупинити повномасштабну агресію, бо якщо оперативний резерв першої та другої черги буде призваний і стануть укомплектовувати бригади тільки під час оголошення мобілізації і запровадження воєнного стану, я свій резерв, за наказом старшого начальника, на збори можу залучити в будь-який час. Уявіть собі, якщо розгорнуться на навчальні збори всі бригади у всіх областях, а одна бригада  - це тисячі людей, то ворог задумається. Це не просто люди, а озброєна бригада. Адже під час укомплектування особовим складом я майже одночасно буду забезпечувати їх особистою зброєю, засобами індивідуального захисту — каска, бронежилет, однострій та інші матеріально-технічні засоби, які потрібні військовослужбовцю на війні. І він буде гарантовано знати, де це екіпірування є, де зброя, хто його командир і хто його товариш по службі. Тому що перший контракт підписується на три роки і цей колектив буде жити однією родиною мінімум як три роки.

Скільки часу може піти на формування бригади?

За вимогами мирного часу вона сформована вже і укомплектовується. За вимогами воєнного — передбачається, що вона розгорнеться у лічені дні. Беремо умовні цифри — 100 людей підписало контракт для служби в резерві. Це відповідно підрозділ, вони його знають, вони знають сигнал, вони знають, де перебуває їх бригада. Це – зазвичай, декілька кілометрів. Бо принцип який? Ми захищаємо там, де живемо.

А чи підписана вже кількість контрактів, яка потрібна для військового часу?

Це клопітка робота. Ще ні. Робота йде.

Часові рамки можете сказати, коли може бути повноцінно сформована?

Все залежатиме від інформування населення, від того, скільки людей прийде до мене. Ви ж повинні розуміти, не кожен підпише зі мною контракт. Я повинен їх досконало вивчити і зробити висновок. Бо я буду допускати їх до зброї, до елементів державної таємниці. Чи не обернеться це проти України? І я повинен бути у цьому військовослужбовцю впевнений на сто відсотків.

Яким чином? Ви маєте якісь свої інструменти перевірки, які має пройти військовослужбовець, аби за бажанням вступити в  територіальну оборону?

Перш за все, це має бути людина від 18 до 57 років, яка, можливо, ніколи не служила і не мала відношення до війська. Перша умова — стати на військовий облік і прийти до мене. У крайньому випадку до моїх заступників, хоча я хочу пропустити через себе кожного, подивитися йому в очі і побачити там не просто любов до України, а бажання її захищати. Я хочу побачити в очах цієї людини, що вона готова не вмирати за Україну, а вбивати. І коли я такий висновок зроблю, я йому даю перелік документів, які потрібно для формування особової справи і він збирає документи.

Після ваших слів я розумію, чому перелік документів не дають по телефону. Бо я пробувала дізнатися, які документи потрібні для вступу у сили територіальної оборони, мені їх не надали.

Звичайно, мені потрібне живе спілкування. І не лише мені, а й командирам батальйонів. Зараз 21 століття, зараз можна все онлайн оформляти, але мені потрібно бути впевненим, що він сюди йде не просто так, а свідомо. Ніхто мені не дасть гарантії, що під виглядом резервіста може ховатися не просто зрадник, а диверсант, до прикладу.

У нас ще й стартував і військовий облік для жінок цього року. А чи є місце жінці в територіальній обороні?

Ну, в нас гендерна політика. Для мене немає суттєвої різниці: жінка-військовослужбовець чи чоловік-військовослужбовець. Жінка повинна йти свідомо, а я повинен як жінці забезпечити умови. Це одне питання. А обов’язки — вони нічим не відрізняються. Військово-облікова спеціальність зараз дозволяє служити жінкам навіть у танкових військах.

Давайте змоделюємо ситуацію. Чуємо ми звуки сирени і що далі?

Військовослужбовці за визначеним сигналом у визначений час збираються у визначеному місці. Вони його завжди будуть знати.

Другу частину інтерв'ю з Валерієм Курком читайте на "Еспресо.Захід" вже наступного тижня 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.