Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Не дивилася ток-шоу, а керувалася здоровим глуздом", – як живе Моршин, де масовою вакцинацією побороли пандемію

6 листопада, 2021 субота
21:19

У місті Моршин на Львівщині вакциновано понад 75% дорослого населення. Це навіть більше, ніж ВООЗ встановило для набуття колективного імунітету – 70%, і досягли цього рівня наразі тільки в заможних країнах з ефективною владою.

Про це йдеться у спецсюжеті журналістів програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
 

У квітні в Моршині провести "вакцинаторський експеримент", який призвів до того, що зараз у місті майже немає хворих, а оздоровчі комплекси працюють на всю потужність. Відсоток вакцинованих сягає 75%.

Реєстраторка готельно-оздоровчого комплексу у Моршині Ольга Богачова вакцинувалася ще на початку квітня. Вона розповідає, що спершу хоч і були якісь страхи, то після десятка статей і досліджень вирішила: будь-яка пандемія вирішується шляхом вакцинації.

За кілька років до цього жінка перенесла тяжку операцію на серці. Саме твердженням про те, що вакцина погано впливає на роботу серця, люблять маніпулювати антивакцинатори, однак це не вплинуло на рішення Ольги: "Я не слухала, не дивилася різні ток-шоу, а керувалася здоровим глуздом", – розповіла Ольга.

Моршинці вакцинувалися ще навесні, хоча не пріоритетним групам вакцини були доступні лише в Європі, в Україну ж їх поставили тільки наприкінці літа. 

Власне, якраз міська влада Моршина взяла на себе відповідальність і в квітні звернулася до уряду з проханням провести експеримент. Зокрема, попросили виділити вакцину не лише для груп ризику, а на все населення міста. Моршинців, зрештою, не так уже й багато – 3439 людей, а ще одного локдауну курортне місто просто не пережило б, – каже міський голова Моршина Руслан Ільницький.

"Моршин був у червоній зоні, березень – санаторії були практично закриті, а економічний чинник був дуже важливим для нас. Окрім того, моршинці сиділи без зарплати", – поділився мер.

Моршинські лікарі проговорили вакцинацію з кожним мешканцем

У Кабміні погодили експеримент, і до Моршина привезли необхідну кількість вакцин. Проте виявилося, що це лише початок тяжкої праці: чимало людей ще тоді мали упередження до вакцин. Що ж, іншого виходу, ніж активно переконувати, аргументовано дискутувати та терпляче слухати людей у влади не було. Мер розповів, що місто закупило білборди, були плакати на кожному магазині та під’їзді й окремо жителям роздавали буклети.

Також у місті встановили агітаційні намети, на телебаченні виступали лікарі й політики. Вони роз'яснювали переваги вакцинації й відповідали на запитання глядачів. Зробити щеплення закликали керівники підприємств, артисти, вчителі. Усі ці люди разом з мером на чолі вакцинувалися одними з перших. Однак такого високого відсотка вакцинованих у місті ніколи б не було без роботи медиків.

"Було створено медичні команди, в яких було єдине завдання – додзвонитися до кожного мешканця. Наголошую: не до окремої квартири, не до будинку, а до кожного мешканця. Фінансово нас підтримала міська рада, поповнила всім телефонні рахунки й не один раз. Так ми почали обдзвонювати, це тривало понад два тижні", – пригадує Геннадій Юкшинський, в.о. гендиректора Моршинської міської лікарні.

Такий індивідуальний підхід переконав багатьох моршинців, адже вони мали змогу обговорити з лікарями всі свої сумніви, висловити страхи, отримати компетентні відповіді.

"Сімейний лікар телефонував, розповідав, що можна вакцинуватися, що вакцина безплатна, можна прийти в будь-який зручний час, коли відбувається вакцинація.

Також відіграло велику роль те, що вакцинальні бригади приходили на підприємства, де працювало більше ніж 50 людей, і вакцинували на місці, тобто оця перша вакцинація в нас відбувалася в нашому готельно-оздоровчому комплексі", – пригадує медична директорка готельно-оздоровчого комплексу Ольга Виноградова. 

Раптом виявилося: люди в Україні не дурні, з ними просто треба вміти говорити. Ще до початку експерименту 1900 містян щепилися вакциною Coronavac, а ще 361 – вакциною AstraZeneca. Попри те, в Моршині досі працюють вакцинальні бригади: тільки тепер щеплять уже мешканців приміських сіл і навіть інших ОТГ.  

 Сьогодні до Моршина їдуть не тільки "на воду", а й на вакцинацію


"Приїжджають до нас з міста Стрия і з сусіднього ОТГ і так далі. Ми нікому не відмовляємо", – поділився Юкшинський.
Зараз саме завдяки 75% вакцинованих в Моршині працюють курорти та ресторани. Хоча сама Львівська область у червоній зоні. Понад те, санаторії вже давно приймають стільки ж людей, як до пандемії. По суті для Моршина пандемія закінчилася – з нескінченними локдаунами, фінансовими збитками, а головне – без людських смертей. 

У серпні в Моршині було 4 випадки COVID19, у вересні – 10, за жовтень захворіло 29 людей. Проте, лише 10 із них вакциновані й вони легко переносять хворобу, дві третини – якраз не щеплені. Двох невакцинованих пацієнток шпиталізували в Стрийську лікарню. Самі ж жителі розповідають, що відчувається зменшення хворих, навіть кажуть, що більше людей приїжджає у місто. 

75% вакцинованих в Моршині й жодної смерті за пів року та напротивагу 19% щеплених в Україні, по 700 убитих вірусом щодня і третє місце у світі в "лізі смертників". Тобто кожні п'ять днів в Україні вмирає один Моршин. Чому так сталося? Невже в курортному місті живуть якісь інші українці? Та наче ні, тут також є такі, що не хочуть вакцинуватися. 

За даними соціологів, аж близько 40% українців посилаються на проблеми зі здоров’ям. Хоча світова статистика каже: побічні наслідки від щеплення загрожують менш як 1% людей. Проте переконаних "антиваксів", а не тих хто просто сумнівається чи став жертвою пропаганди, ніколи не було понад 30%, – каже міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Тому він і переконаний, що ще до кінця року вдасться щепити 70% людей. Проте як за два місяці щепити половину Україну? Міністр усе ж наполягає, що це реально. 

Моршинські лікарі підтверджують, що не так вже й багато твердих "антиваксів".  

Натомість протягом пів року, поки Україна тонула в брехні про вакцини, влада вдавала, що це її не стосується. А Кремль усе активніше нагнітав істерію. До речі, не лише в Україні – така ситуація всюди, де говорять російською.

Антивакцинаторські настрої особливо сильні там, де транслюються російські медіа

У Латвії понад третина мешканців – російськомовні, в країні активно діє мережа російських блогерів і телебачення. Як результат: 67% латвійців довіряли вакцинам, і лише 54% російськомовних. Тому в жовтні в ризьких лікарнях з п’яти пацієнтів з COVID-19 четверо були російськомовними й лише один латвієць.

Проте в Латвії влада дуже швидко отямилася. Там заборонили найпопулярніший телеканал "Перший балтійський", який ретранслює ОРТ. В Україні ж максимум, на що спромоглися, – констатувати втручання Росії. 

Центр  протидії дезінформації РНБО за результатами аналізу інформаційного поля Telegram-каналів України підтвердив: Росія розгорнула потужну кампанію, спрямовану на зменшення рівня вакцинації та зростання кількості смертей. За даними голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Михайла Радуцького, активну антивакцинальну кампанію вели 56 000 кремлівських ботів. 

Але і зараз, коли секретар РНБО Данілов попереджає: щодня помиратиме тисяча людей, влада Зеленського так і не наважилася зупинити антивакцинальну агітацію Московського патріархату.  

Пів року влада не проводила інформаційної кампанії за щеплення

Влада Зеленського не тільки не зупинила чужу інформаційну агресію, а й сама вмила руки. Ні рекламних роликів до початку нової хвилі не було, ні візуальної реклами. Та що там про зірок говорити, які мали б своїм прикладом закликати до щеплення і з якими в самого Зеленського давні та теплі стосунки, президент сам ще й видалив із соцмереж власний заклик щепитися – налякався хейту на свою адресу.   

Усе це – що інформаційна агресія Кремля, що безпомічність Банкової – лише підсилило головний провал влади. В Моршині ж була вакцина, нею встигли щепити ще до того, як кремлівська пропаганда затопила державу. А в Україні доступної вакцини та ще й західної, а не китайської та індійською, до якої багато ставляться з пересторогою, не було аж до серпня. І саме це – головний провал "чемпіонів у боротьбі з коронавірусом". Окрім того, влада своєю безвідповідальністю розколола країну. Такої ненависті, як між противниками щеплення та вакцинаторами, не було з часів виборів Ющенка та Януковича. Розкол країни вже відбувся, не без допомоги Кремля, але виключно завдяки українській владі. Хоча могло бути все по іншому – як у Моршині. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.14
  Купівля 39.14
  Продаж 39.61
 • EUR
  Купівля 41.97
  Продаж 42.74
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
14 квітня
15:52
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 14 квітня, завтра, тиждень
15:20
свічка_скорбота
Під час бойового завдання загинув 19-річний воїн з Івано-Франківська Юрій Гук
14:56
перейменування вулиць
За три місяці кількість вулиць, які потрібно перейменувати на Волині зменшилась майже на пів сотні
14:38
порятунок туристок
На Хмельниччині врятували туристок, які застрягли на Дністрі, плаваючи на байдарках
14:18
на Буковині ще одна громада перейшла до ПЦУ
У селі на Буковині ще одна громада перейшла до ПЦУ
13:51
Ексклюзив
Військові
Військові закликають старшокласників Львівщини вступати у військові виші
13:26
Яна Степаненко
Яна Степаненко, яка втратила ноги в Краматорську, пробігла 5 км на Бостонському марафоні
12:48
Group DF International та Hyundai Engineering Co
Вироблятимуть аміак та азотні добрива: у Рівному збудують хімічний індустріальний парк
12:19
Іван Гецко
У бою з окупантами загинув закарпатець Іван Гецко
11:55
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 13 квітня
11:39
ДТП Волинь
Поблизу Луцька сталося лобове зіткнення двох авто, один з водіїв втік з місця
11:10
Ексклюзив
"Вивчення мови - це мій особистий контрнаступ": історії іноземців, які вчать українську
10:53
благодійний аукціон "Сила мистецтва" у Львові
У Львові силу мистецтва конвертували у 3,24 млн грн на РЕБ для 80-ки. Фото
10:25
незаконний перетин кордону
Шукали екстриму: четверо поляків на квадроциклах випадково перетнули кордон з Україною
09:58
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 14 квітня
09:31
пожежа у Львові
У центрі Львова зайнялася пожежа в ресторані
09:06
весна
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 14 квітня, і завтра
08:45
Огляд
Загадковий і містичний Чортків: чим він приваблює та які цікаві історії з ним пов’язані
2024, субота
13 квітня
21:21
Векше
У Калуша на Прикарпатті з’явиться ще одне місто-побратим
20:58
ДТП у Хмельницькому
У Хмельницькому в аварії загинула 16-річна дівчина
20:35
ФК РУХ
Львівський "Рух" збирається будувати стадіон
20:14
загинув свічка
На війні загинув стрілець-помічник гранатометника закарпатець Павло Головко
19:54
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині з початку року скасували закупівель на понад 105 млн грн
19:33
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
У Серебрянському лісі на Луганщині волинські воїни ліквідували групу окупантів
18:44
ДТП у Львові
У Львові 66-річний водій втратив свідомість за кермом, у нього зупинилося серце
18:18
Ексклюзив
суспільство
Студенти починали говорити українською після пів року вивчення: як та навіщо англійська філологиня навчає іноземців української
17:57
Хмельницька АЕС
Хмельницька АЕС може перевищити потужності окупованої ЗАЕС, – керівник Енергоатому Котін
17:36
переможець New European Bauhaus Prize 2024
Львівський проєкт рекреаційної зони переміг у конкурсі New European Bauhaus Prize 2024
17:08
Ремінісценції.UA, ТанцТеатр "Життя"
Ремінісценції.UA: у Львові ТанцТеатр "Життя" покаже свій знаменитий проєкт
16:49
Минай-Оболонь
Футбольний матч між "Минаєм" та "Оболонню" звершився нічиєю
16:28
На підприємстві у Франківській області чоловіка притисло металевими конструкціями: він загинув
16:05
Ексклюзив
новини Львова
З фронту до власного підприємства: як ветеран АТО Василь Гук повернувся в цивільне життя та почав бізнес із виробництва огорож
15:45
Оновлено
ЗСУ загиблі
У Львові попрощалися з п’ятьма захисниками України
15:17
Прикордонники Волинського загону взяли в полон трьох окупантів під час штурму на Донеччині
14:55
Скандал з "побиттям" активістки в одному із військкоматів Хмельниччини: у ТЦК розповіли, що трапилося
14:32
річниця заснування Пласту
У Львові відзначили 112-ту річницю Пласту. Фото
14:07
гранатомет
На Рівненщині у скупників бурштину вилучили гранатомети та тисячі набоїв й передали їх ЗСУ
13:37
афіша
У Львові відкриють виставку, присвячену історії "Щедрика"
13:01
Оновлено
цвітіння сакур у Львові, погода
Куди піти у Львові із 9 по 14 квітня: "Сила мистецтва" у філармонії і театралізована екскурсія від Дому Франка
12:46
змія
На Прикарпатті на території дитсадка виловили небезпечного плазуна
Більше новин