Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Не дивилася ток-шоу, а керувалася здоровим глуздом", – як живе Моршин, де масовою вакцинацією побороли пандемію

6 листопада, 2021 субота
21:19

У місті Моршин на Львівщині вакциновано понад 75% дорослого населення. Це навіть більше, ніж ВООЗ встановило для набуття колективного імунітету – 70%, і досягли цього рівня наразі тільки в заможних країнах з ефективною владою.

Зміст

Про це йдеться у спецсюжеті журналістів програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
 

У квітні в Моршині провести "вакцинаторський експеримент", який призвів до того, що зараз у місті майже немає хворих, а оздоровчі комплекси працюють на всю потужність. Відсоток вакцинованих сягає 75%.

Реєстраторка готельно-оздоровчого комплексу у Моршині Ольга Богачова вакцинувалася ще на початку квітня. Вона розповідає, що спершу хоч і були якісь страхи, то після десятка статей і досліджень вирішила: будь-яка пандемія вирішується шляхом вакцинації.

За кілька років до цього жінка перенесла тяжку операцію на серці. Саме твердженням про те, що вакцина погано впливає на роботу серця, люблять маніпулювати антивакцинатори, однак це не вплинуло на рішення Ольги: "Я не слухала, не дивилася різні ток-шоу, а керувалася здоровим глуздом", – розповіла Ольга.

Моршинці вакцинувалися ще навесні, хоча не пріоритетним групам вакцини були доступні лише в Європі, в Україну ж їх поставили тільки наприкінці літа. 

Власне, якраз міська влада Моршина взяла на себе відповідальність і в квітні звернулася до уряду з проханням провести експеримент. Зокрема, попросили виділити вакцину не лише для груп ризику, а на все населення міста. Моршинців, зрештою, не так уже й багато – 3439 людей, а ще одного локдауну курортне місто просто не пережило б, – каже міський голова Моршина Руслан Ільницький.

"Моршин був у червоній зоні, березень – санаторії були практично закриті, а економічний чинник був дуже важливим для нас. Окрім того, моршинці сиділи без зарплати", – поділився мер.

Моршинські лікарі проговорили вакцинацію з кожним мешканцем

У Кабміні погодили експеримент, і до Моршина привезли необхідну кількість вакцин. Проте виявилося, що це лише початок тяжкої праці: чимало людей ще тоді мали упередження до вакцин. Що ж, іншого виходу, ніж активно переконувати, аргументовано дискутувати та терпляче слухати людей у влади не було. Мер розповів, що місто закупило білборди, були плакати на кожному магазині та під’їзді й окремо жителям роздавали буклети.

Також у місті встановили агітаційні намети, на телебаченні виступали лікарі й політики. Вони роз'яснювали переваги вакцинації й відповідали на запитання глядачів. Зробити щеплення закликали керівники підприємств, артисти, вчителі. Усі ці люди разом з мером на чолі вакцинувалися одними з перших. Однак такого високого відсотка вакцинованих у місті ніколи б не було без роботи медиків.

"Було створено медичні команди, в яких було єдине завдання – додзвонитися до кожного мешканця. Наголошую: не до окремої квартири, не до будинку, а до кожного мешканця. Фінансово нас підтримала міська рада, поповнила всім телефонні рахунки й не один раз. Так ми почали обдзвонювати, це тривало понад два тижні", – пригадує Геннадій Юкшинський, в.о. гендиректора Моршинської міської лікарні.

Такий індивідуальний підхід переконав багатьох моршинців, адже вони мали змогу обговорити з лікарями всі свої сумніви, висловити страхи, отримати компетентні відповіді.

"Сімейний лікар телефонував, розповідав, що можна вакцинуватися, що вакцина безплатна, можна прийти в будь-який зручний час, коли відбувається вакцинація.

Також відіграло велику роль те, що вакцинальні бригади приходили на підприємства, де працювало більше ніж 50 людей, і вакцинували на місці, тобто оця перша вакцинація в нас відбувалася в нашому готельно-оздоровчому комплексі", – пригадує медична директорка готельно-оздоровчого комплексу Ольга Виноградова. 

Раптом виявилося: люди в Україні не дурні, з ними просто треба вміти говорити. Ще до початку експерименту 1900 містян щепилися вакциною Coronavac, а ще 361 – вакциною AstraZeneca. Попри те, в Моршині досі працюють вакцинальні бригади: тільки тепер щеплять уже мешканців приміських сіл і навіть інших ОТГ.  

 Сьогодні до Моршина їдуть не тільки "на воду", а й на вакцинацію


"Приїжджають до нас з міста Стрия і з сусіднього ОТГ і так далі. Ми нікому не відмовляємо", – поділився Юкшинський.
Зараз саме завдяки 75% вакцинованих в Моршині працюють курорти та ресторани. Хоча сама Львівська область у червоній зоні. Понад те, санаторії вже давно приймають стільки ж людей, як до пандемії. По суті для Моршина пандемія закінчилася – з нескінченними локдаунами, фінансовими збитками, а головне – без людських смертей. 

У серпні в Моршині було 4 випадки COVID19, у вересні – 10, за жовтень захворіло 29 людей. Проте, лише 10 із них вакциновані й вони легко переносять хворобу, дві третини – якраз не щеплені. Двох невакцинованих пацієнток шпиталізували в Стрийську лікарню. Самі ж жителі розповідають, що відчувається зменшення хворих, навіть кажуть, що більше людей приїжджає у місто. 

75% вакцинованих в Моршині й жодної смерті за пів року та напротивагу 19% щеплених в Україні, по 700 убитих вірусом щодня і третє місце у світі в "лізі смертників". Тобто кожні п'ять днів в Україні вмирає один Моршин. Чому так сталося? Невже в курортному місті живуть якісь інші українці? Та наче ні, тут також є такі, що не хочуть вакцинуватися. 

За даними соціологів, аж близько 40% українців посилаються на проблеми зі здоров’ям. Хоча світова статистика каже: побічні наслідки від щеплення загрожують менш як 1% людей. Проте переконаних "антиваксів", а не тих хто просто сумнівається чи став жертвою пропаганди, ніколи не було понад 30%, – каже міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Тому він і переконаний, що ще до кінця року вдасться щепити 70% людей. Проте як за два місяці щепити половину Україну? Міністр усе ж наполягає, що це реально. 

Моршинські лікарі підтверджують, що не так вже й багато твердих "антиваксів".  

Натомість протягом пів року, поки Україна тонула в брехні про вакцини, влада вдавала, що це її не стосується. А Кремль усе активніше нагнітав істерію. До речі, не лише в Україні – така ситуація всюди, де говорять російською.

Антивакцинаторські настрої особливо сильні там, де транслюються російські медіа

У Латвії понад третина мешканців – російськомовні, в країні активно діє мережа російських блогерів і телебачення. Як результат: 67% латвійців довіряли вакцинам, і лише 54% російськомовних. Тому в жовтні в ризьких лікарнях з п’яти пацієнтів з COVID-19 четверо були російськомовними й лише один латвієць.

Проте в Латвії влада дуже швидко отямилася. Там заборонили найпопулярніший телеканал "Перший балтійський", який ретранслює ОРТ. В Україні ж максимум, на що спромоглися, – констатувати втручання Росії. 

Центр  протидії дезінформації РНБО за результатами аналізу інформаційного поля Telegram-каналів України підтвердив: Росія розгорнула потужну кампанію, спрямовану на зменшення рівня вакцинації та зростання кількості смертей. За даними голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Михайла Радуцького, активну антивакцинальну кампанію вели 56 000 кремлівських ботів. 

Але і зараз, коли секретар РНБО Данілов попереджає: щодня помиратиме тисяча людей, влада Зеленського так і не наважилася зупинити антивакцинальну агітацію Московського патріархату.  

Пів року влада не проводила інформаційної кампанії за щеплення

Влада Зеленського не тільки не зупинила чужу інформаційну агресію, а й сама вмила руки. Ні рекламних роликів до початку нової хвилі не було, ні візуальної реклами. Та що там про зірок говорити, які мали б своїм прикладом закликати до щеплення і з якими в самого Зеленського давні та теплі стосунки, президент сам ще й видалив із соцмереж власний заклик щепитися – налякався хейту на свою адресу.   

Усе це – що інформаційна агресія Кремля, що безпомічність Банкової – лише підсилило головний провал влади. В Моршині ж була вакцина, нею встигли щепити ще до того, як кремлівська пропаганда затопила державу. А в Україні доступної вакцини та ще й західної, а не китайської та індійською, до якої багато ставляться з пересторогою, не було аж до серпня. І саме це – головний провал "чемпіонів у боротьбі з коронавірусом". Окрім того, влада своєю безвідповідальністю розколола країну. Такої ненависті, як між противниками щеплення та вакцинаторами, не було з часів виборів Ющенка та Януковича. Розкол країни вже відбувся, не без допомоги Кремля, але виключно завдяки українській владі. Хоча могло бути все по іншому – як у Моршині. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин