Назарію Яремчуку сьогодні 70 років

Могло би бути, якби важка онкологія не обірвала його життя 26 років тому.

Назарія Яремчука не стало 30 червня 1995 року. Сьогодні він міг би святкувати своє сімдесятиліття. Знаковий артист української естради, який у свої 27 років отримав звання заслуженого артиста України. Та вже по смерті – лауреатство Державної премії  імені Тараса Шевченка і звання "Герой України". Покинувши цей світ занадто рано, у віці 43-х років,  Назарій Яремчук зумів стати легендою української естради. Більше – разом з Володимиром Івасюком, Василем Зінкевичем, Софією Ротару стояв біля її витоків.  Бо ті пісні, які вважаються вітчизняною естрадною класикою (зокрема, "Червона рута", "Водограй", "Я піду в далекі гори", "Гей ви, козаченьки", "Смерекова хата й інші) невіддільні від його імені, інформує "Еспресо.Захід". 

Четверта дитина своїх неюних батьків (коли народився Назарій Яремчук, його татові було 64 роки), вихованець Вижницької школи-інтернату, він мріяв бути мандрівником, як Жак Ів Кусто. Однак із першої спроби на географічний факультет Чернівецького університету не вступив, а пішов працювати сейсмографом у Західноукраїнській геологорозвідувальній партії. В університет він таки вступив, але робота солістом у "Смерічці" розставила акценти, що в його житті є головним. 

"Ми просто придумували вірші, мелодію до пісень і співали ці пісні. – згадував уже згодом. – Як ті птахи, які співають не для слави, а для душі, а вийшло – для народу, для людей. І ці пісні стали величезною хвилею національного відродження. І це на початку 70-х років, коли якраз затискалися гайки Щербицьким і його клікою. А пісня вирвалася з отих сталевих рукавиць і полетіла. Її не можна було задушити. Потім, уже в 1972–1973 роках, нас таки зупинили. Але ненадовго".

Назарій Яремчук отримав за свого короткого життя те, про що мріють артисти – всенародне визнання, численні (зокрема й міжнародні) гастролі та концерти, записи нових пісень. Але не зазнався – залишався дуже відкритою і щирою людиною. "Кожний з нас повинен постійно бути в польоті, – говорив. – Крізь долю, над суєтою. І при цьому, однак, не відриватися від землі. Пам’ятати священні речі: навіщо живеш, звідки ти родом, до чого прагнеш, що скажеш людям, з якого колодязя п’єш живу воду. Я вийшов з того віку, коли звертаєш увагу на дрібниці – автографи, популярність. Мене турбує інше: що буде з нашим пісенним садом завтра?".

Коли не стало Володимира Івасюка,  Назарій Яремчук був одним з перших, хто, не зважаючи на заборону влади, приїхав на похорон свого друга до Львова. Попри те. що в ті часи це могло коштувати йому не лише кар’єри, а й спокою,  саме він разом Левком Дутківським першими у траурній процесії несли великий вінок із білих живих квітів. Справжні цінності  для нього завжди  були важливішими  за все інше. 

А цього іншого в його житті також не бракувало. Назарій Яремчук виступав не лише на визнаних сценах, а й скрізь, де, вважав, його пісню чекають, кому вона додасть духу: неодноразово в Чорнобилі для ліквідаторів аварії, в Афганістані перед солдатами, в інших місцях. Виступав навіть уже будучи дуже хворим. Мав багато планів і шкодував, що не встигає їх реалізувати. 

"Україну наповнила дешевизна, примітив у гарних обгортках, – розмірковував у своїх щоденниках після операції у Канаді. – Ми гордились раніше, що ми найбільш читаючий народ і дуже розумний. На жаль, це не так. Як кролик перед удавом, наш народ перед урядом з півночі. Ще ніколи з півночі нам не приходило добро. Треба змінитись. Трохи порозумнішати". 

І згодом – як крик душі: "Любі українці, народе України – це і українці, білоруси, росіяни, євреї, німці, болгари, румуни і всі-всі, будьте пильні! Нас хочуть уярмити, нас хочуть порізнити, розсварити. Не даймо їм цього шансу, бо в нас його не буде. Погляньмо навколо – скрізь війни, і скрізь замішана Москва! Невже нас зловіща історія не навчила?"

Хай тобі, світла людино (патріотизм якої завжди був не напускним, а глибинно щирим), там, у засвітах, буде легко

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку