Національний музей у Львові виставив Гніздовського від Ірени Носик
У Львові відкрили чергову експозицію в проєкті "З дарунків музею".
Твори Якова Гніздовського та Олекси Грищенка, Олекси Новаківського та Миколи Кричевського, багатьох інших знакових українських митців – всього 38 робіт – увійшли до переліку тих, що їх три роки тому Національний музей у Львові ім. А. Шептицького отримав в дарунок від розпорядників спадщиною видатної української художниці з Канади Ірени Носик. Властиво, Ірена Носик, якої не стало 5 років тому в Торонто, сама хотіла, щоб частина її творчого спадку потрапила до цієї мистецької скарбниці у Львові. Вчора тут відкрилася виставка пам'яті цієї людини "З дарунків музею. Колекція Ірени Носик", яка експонуватиметься до 10 грудня. Експозиція є продовженням серії виставок, що презентують глядачам твори, які музей дістав у подарунок від донаторів, колекціонерів та митців і які тепер є вагомою частиною цієї музейної збірки, інформує "Еспресо.Захід".
Як розповіла мені заступниця директора з наукової роботи Оксана Біла, твори з колеції Ірени Носик (яка окрім того, що була художницею та ілюстраторкою наукових фахових видань у галузі біології, ще й мала визнання як культурна діячка та артколекціонерка) надійшли до музею стараннями племінниці художниця Марії Голінати, канадських мистецтвознавиці Дарії Даревич та мисткині Христини Кудрик, яка раніше мала в Національному музеї у Львові свою персональну виставку. Можливо, не останнім поштовхом до такого рішення стало також офіційне звернення Національного музею у Львові до другої та третьої хвиль еміграції про те, що в разі бажання самих митців або їхніх родин передати свій творчий спадок в Україну, він готовий ці твори прийняти.
"Колекція Ірени Носик – не остання з-за кордону, яку ми отримали, – каже Оксана Біла. – Після неї наші фонди поповнилися архівом мистецтвознавця з Франції Володимира Поповича (неймовірно цікавим, який презентуватимемо наступного року) та архівом художника Лісікевича зі США".
Як розповідають у музеї родина Носиків емігрувала з Галичини до Чехословаччини, тоді до Австрії, а 1948 року до Канади під час Другої світової війни. У Торонто Ірена навчалася в Онтарійському коледжі мистецтв, від 1951 року працювала як художниця-ілюстраторка в Департаменті зоології/біології у Торонтському університеті.
Що цікаво, найбільшу популярність їй принесла саме її праця в університеті. Упродовж 26 років роботи в університеті Ірена Носик створила понад дві тисячі настінних ілюстрованих таблиць великого формату для університетських лекцій, а також чимало ілюстрацій для підручників і наукових статей. Багато таких робіт вона малювала з живих "моделей" за допомогою мікроскопів. Близько 700 широкоформатних таблиць, виконаних олією на полотні, нині зберігаються в архівах Торонтського університету. Її творчість постійно хвилювала пресу. Зокрема, ще в 1957 році ілюстрований щотижневий журнал "Star Weekly" розмістив на обкладинці кольорову світлину наукової ілюстраторки з мікроскопом на тлі картини з нею, підписавши фото: "Cover Girl with Unusual Job". Того самого року мережа CBC запросила І. Носик продемонструвати свої праці в телевізійному ток-шоу "Tabloid". Про неї писали навіть найпопулярніші канадські часописи "Toronto Daily Star" та "Toronto Tribune".
Ірена Носик упродовж життя мала широке коло мистецьких зацікавлень широке. Багато експериментуючи та випробовувавши різні мистецькі напрямки – від реалізму до абстракції, вона чимало виставлялася, увійшовши до першої в Канаді організації професійних українських мистців "Українська спілка образотворчих мистців" та ставши їхньою літописицею. А ще входила до складу дирекції та мистецької комісії галереї Канадсько-української мистецької фундації (КУМФ).
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе