"Наша біда в тому, що до влади прийшли дебіли", – Богдан Процишин
Розмова з політичним пародистом Богданом Процишиним.
YouTube-ролики не як заробіток, а щоб не зійти з розуму, Зеленський як вакцина від дебілізму, гумор у політиці та політика в гуморі. Про це й інше – в розмові з Богданом Процишиним, гостем програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на телеканалі Еспресо, передає "Еспресо.Захід".
Вєрку Сердючку знову не пускають до Росії через те, що Андрій Данилко виконав пісню "Батько наш Бандера" під час запису одного з телевізійних шоу. Це викликало величезне обурення в Росії. Але наш співбесідник зробив такий варіант пісні, після якого його точно можуть запросити до Російської Федерації, але, мабуть, не зроблять цього. Богдане, вітаю! Вам лаври Зеленського спокою не дають? Він теж пісеньки робив, кліпчики знімав, пародіював…
Але він робив це погано.
Тому він і поганий президент?
Ні, президент він поганий не тому, а тому, що він не на своєму місці. І я не хочу бути не на своєму місці.
Пародія, якою ви зайнялися – знаєте, цей жанр у нас дуже часто російськомовний, часто аполітичний, якщо брати ту велику кількість шоу, які вийшли з кавеенівських проектів. Було лише кілька проектів, які говорили про політику: Зеленський, Кабаре й дуже талановиті люди із Дніпра – "Веселий Пєсєц", і от ви. Чому цим займаєтеся і звідки взялися? Також із КВН?
Ну, з’явився я 1976 року в пологовому міста Дрогобич. Але це, мабуть, я задалеко взяв… Без сумніву не було звідки більше братися. Усі ми взялися з КВНу. Просто хтось взявся гірше, а хтось краще, але іншої школи гумору насправді й не було. І Женя Гендін із дніпрянами, і той же Зеленський, і я…
А ви в якій команді були?
Це була команда з Івано-Франківська, яка називалася "Тандем". Дуже класний був проект. Ми двічі були віцечемпіонами України цього телевізійного проєкту. І як показав досвід, вчасно перестали цим займатися. А то, не дай Бог, був би хтось із нас президентом.
Може, навпаки? Треба було продовжувати – і хтось став би президентом, кращим за Зеленського?
Ні, дуже дякую.
Якщо повернутися до коріння цієї творчості. Зараз вона якось змінюється? Бо ми пам’ятаємо ще радянських пародистів, цей традиційний український гумор. Потім Україна як провінція зникла з гумористичних екранів. Багато хто каже, мовляв, наша біда в тому, що люди із цієї системи прийшли до влади.
Ні, наша біда в тому, що до влади прийшли дебіли, а звідки вони прийшли – це не важливо.
А чому вибрали Зеленського?
Ну, тому що, в основному, вибачте, не гнівайтеся, але основна маса людей – це і є дебіли. І вони голосують за собі подібних.
Я так не говорив би…
А вам і не можна так говорити, ви депутат Верховної Ради. А мені можна.
Коли дивимося російські сатиричні проєкти, то в них мільйонні перегляди в Youtube. У вас – менше. Чому ми далі перебуваємо в полоні російських наративів?
Не думаю, що через це. Я взагалі не докладаю додаткових зусиль для розкрутки своїх роликів. Виклав відео – і най ся діє Божа воля. Не розглядаю це як проєкт, яким маю заробляти на хліб. Це хобі, яке приносить задоволення.
Ми коли дивимося на американські стендап-шоу, то вони надзвичайно дотепні, прогресивні. Люди це дивляться…
Я вам більше скажу: в Росії ці стендап-шоу теж дуже прогресивні.
А в Україні?
А в Україні вони тільки почали з’являтися.
Чому в нас такі проблеми з українським гумором і сатирою на телебаченні? Тому що людям подобається переважно те, що нижче пояса, на побутову тематику, низькопробне? А коли говоримо про соціальну чи політичну тематику, то в нас його суттєво менше, ніж в інших країнах.
Можливо, тому, що глядачу й потрібно щось простіше. Якусь таку жуйку… Піською по роялі…
Ви думаєте, українцям таке треба?
Як показують вибори 2019 року, так, українцям таке потрібно.
Як показують політичні рейтинги, українці вміють критично мислити і визнавати свої помилки.
Так, але хто мені поверне ці 2,5 року мого життя?
Більше потрібно буде повертати, вибори ж не зараз. Свої сатиричні ролики ви навіщо робите?
Просто, для душі, і щоб не зійти з розуму. Як на прийомі у психолога: проговорив проблему й відпустив її. Так би я бився вдома головою об монітор після прочитання чогось, а так випустив у світ – і мені легше (сміється).
А ви дивилися американський фільм, який цитував Зеленський на прес-конференції, "Не дивися вгору"?
Бачив, але насправді інший фільм, "Хвіст крутить собакою", значно сильніший.
Це правда, але вони обидва говорять про те, що Україна не є унікальною країною. І політика відбувається за схожими принципами не лише в Україні.
А ми в принципі не є унікальними. Просто іншим країнам повезло, бо в них нема Зеленського. А нам не повезло. А методологія однакова всюди.
Є країни Латинської Америки, де також гумористи приходять до влади. Та й Трамп був веселим чоловіком, і багато критики було на його адресу…
Я досі не склав свою думку, чи повезло американцям із Трампом, чи ні.
Добре, що Зеленський був у нашому житті чи ні? Може, це щеплення? Ви ж за вакцинацію.
Так, це вакцина від дебілізму.
Чи можемо ми ставитися з гумором до агресора?
Ні, до москалів треба ставитися не з гумором, а з жалем. Вони самі нещасні й хочуть зробити всіх навколо нещасними. Їм же від того погано, що лише їм погано. Їм самотньо в цій поганості, тому вони хочуть щоб усім було хріново. Треба їх пожаліти. Знищити, звісно, але пожаліти.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе