На Закарпатті закликають демонтувати найбільший радянський пам'ятник біля кордону з ЄС

На Закарпатті інтелігенція, депутати та громадськість вимагають демонтувати найбільший радянський пам'ятник із кордону з ЄС – "Пам'ятник радянським воїнам Україна - визволителям", який стоїть на околиці Ужгорода на самісінькому кордоні зі Словаччиною

Про це розповідає Укрінформ.

Гігантський монумент сягає 11 метрів і зображає радянського солдата зі зброєю і прапором в руках, який застиг у рішучому жесті на кордоні західного і радянського світів. Поряд на плиті надпис: "Тут були завершені бої радянських військ за визволення Української РСР від німецько-фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни".

Монумент тут з’явився у 1970-му році до чергового ювілейного Дня перемоги: цей пагорб тоді був кордоном Української радянської соціалістичної республіки та Чехословаччини, і радянський воїн грізно дивився на захід, показуючи всім, хто зрідка перетинав той кордон, що боронитиме свою радянську батьківщину в разі чого.

"Але сьогодні навколо - інший світ. І цей пагорб нині — кордон України, яка стікає кров'ю у війні з Росією - спадкоємицею СРСР, та Словаччини – країни ЄС, що допомагає Україні боротися з ворогом. Відтак, уже пів року йдуть розмови про те, що цьому солдату місце зовсім не тут, на кордоні, а десь, скажімо, в Музеї тоталітаризму. Утім, демонтувати його не поспішають. Обласна влада киває на ужгородську міську, мовляв, чиє майно — той нехай і займається питанням. Міська влада Ужгорода зі свого боку киває на обласну та Київ: пам'ятник, мовляв, обласного значення та має охоронний номер у реєстрі Мінкульту, на балансі міста не перебуває, тож це не до нас", - пишуть в Укрінформі.

Тим часом терпець громадськості увірвався: інтелігенція та обласні депутати збирають підписи під відкритим листом і вимагають демонтувати озброєного радянського солдата з європейського кордону.

Цей лист опублікувала громадська організація "Декомунізація. Україна". Її лідер Вадим Поздняков розповів у коментарі Укрінформу, що наразі збір підписів за демонтаж радянського солдата триває і питання це таки дотиснуть — попри відписки місцевої та обласної влади.

"Наразі це найбільший радянський пам'ятник на території найзахіднішої області України, можливо, навіть найбільший радянський пам'ятник серед західних регіонів України. Ця 11-метрова фігура російського воїна у радянській військовій уніформі на кордоні з країною ЄС наразі є спотворенням реальності й історичної правди, а крім цього монумент узагалі не відповідає сучасним настроям українців. Ну, і це також удар по іміджеві регіону в тому сенсі, що тисячі людей бачать цей пам'ятник щоразу при перетині кордону, а ще зважаючи на те, що це кордон із ЄС, країною-партнером Словаччиною, це щонайменше виглядає як знак неповаги до миру і дружби між народами в Європі", - каже Поздняков.

З його слів, уперше питання демонтажу цього пам'ятника підняли у травні, але всі розмови завершилися відписками місцевої влади — наче усі й не проти, утім, ніхто за демонтаж не береться.

Як говорить Вадим Поздняков, скоріш за все, цей монумент таки приберуть — щойно Мінкульт дасть дозвіл після розгляду питання. Адже запит суспільства саме такий, і проігнорувати його влада — ні місцева, ні центральна – просто не зможе, наголошує громадський активіст.

Голова облради Закарпаття відзначив у коментарі Укрінформу цікавий нюанс: цей пам'ятник зроблений із бронзи, він має майже 19 тонн і коштує близько 10 мільйонів гривень. Відтак, каже він, після демонтажу з нього можна зробити багато інших прекрасних актуальних пам'ятників — у разі, якщо буде прийнято рішення про демонтаж, а не про подальше зберігання.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.