На вулиці у комендантську годину. Як карають порушників
Чи може поліція оштрафувати людину, яка перебуває на вулиці в комендантську годину, але при цьому не порушує жодних інших законів
Від початку дії воєнного стану в більшості населених пунктів України встановлена комендантська година – заборона перебування в певний період доби на вулицях і в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень. Яке покарання передбачене для тих, хто не встиг повернутися додому до комендантської години чи просто вештається вулицями посеред ночі, з'ясовував "Еспресо.Захід".
Зупинили за порушення комендантської години – покарали за газовий балончик
Відповідно до даних Єдиного реєстру судових рішень, 30 жовтня в центрі Львова на проспекті Свободи о 01:10 під час перевірки документів осіб, які перебувають на вулиці в комендантську годину, поліцейські зупинили чоловіка. Під час поверхневої перевірки виявили аерозольний балончик, споряджений речовиною сльозогінної і дратівливої дії "Кобра 1н", що є спеціальним засобом працівників правоохоронних органів. Документів, які б надавали право на носіння, зберігання, використання цього спецзасобу, він не мав. Усно повідомив поліцейським, що є охоронцем закладу громадського харчування, але працює там неофіційно. Галицький райсуд присудив чоловікові 68 грн штрафу за носіння балончика та постановив конфіскувати сам балончик. Окрім того, порушник має сплатити 536,80 грн судового збору. І жодного покарання – за порушення комендантської години.
У селі Нежухів Стрийського району о першій ночі 22 серпня жінка в компанії двох чоловіків розпивала алкогольні напої, а у цей час її діти перебували на вулиці. У результаті Стрийський міськрайонний суд покарав її штрафом у 850 грн за порушення 1 ст. 184 КУпАП (Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей).
Найчастіше карають водіїв
У серпні у Львові біля ринку "Добробут" о пів на першу ночі патрульні зупинили Honda CRV, у якій перебувало троє осіб. "Усі вийшли з автомобіля та спілкувалися з поліцейськими з приводу порушення ними комендантської години", – йдеться в рішенні суду. Спілкування, вочевидь, затяглося, бо о 02:07 приїхав другий екіпаж поліції, а перший поїхав. Другий екіпаж склав протокол на одного з чоловіків про керування авто у стані алкогольного сп’яніння, що підтверджує медичний висновок. Однак у суді чоловіки заперечили, що за кермом перебував саме той, на кого складений протокол. Оскільки записи з нагрудних камер другого патруля були з того моменту, коли всі уже вийшли з авто, поліцейські не змогли довести, хто саме був за кермом. Відтак суд постановив закрити справу. За порушення комендантської години нікого не покарали.
Загалом у реєстрі – десятки судових рішень про керування авто в нетверезому стані під час комендантської години. У таких випадках водіїв карають штрафом у 17 тис. грн – так само як і тих, кого піймали нетверезим за кермом у білий день.
Закон про відповідальність за порушення комендантської години досі не ухвалений
"Еспресо.Захід" звернувся по коментар до патрульної поліції Львівщини щодо покарання за порушення комендантської години.
"В окремих випадках патрульні складають протокол за статтею 185 КУпАП – невиконання вимог посадової особи. Але до кожного випадку ставимось окремо. Законослухняні громадяни без приводу не порушують комендантську годину, – каже речниця патрульної поліції Львівщини Катерина Рибій. – Однак часто під час комендантської години розкриваються наркозлочини, крадіжки. Відповідно, далі з ними розмова відбувається у відділку поліції".
Тобто чітко передбаченої відповідальності за саме за порушення комендантської години в законодавстві немає.
"Законопроєкт про встановлення відповідальності саме за перебування на вулиці під час комендантської години ще перебуває на розгляді у Верховній Раді. Якщо не помиляюся, він уже пройшов перше читання. У цьому законопроєкті також передбачена відповідальність юридичних осіб, установ, організацій, які порушують такий режим. Йдеться, зокрема, про цілодобові магазини, клуби тощо, – каже в коментарі "Еспресо.Захід" комендант Львівської області Тарас Грень. – Сподіваюся, що цей законопроєкт приймуть. Чітко визначена відповідальність саме за порушення комендантської години однозначно потрібна".
- З 19 жовтня 2022 року на Львівщині діє комендантська година з 00:00 до 05:00.
- На початку листопада в Рівному поліцейські викрили роботу розважального закладу під час комендантської години. На вимогу поліцейських адміністрація закладу зачинила його
- Актуальне
- Важливе