На Волині чоловік самостійно дістав з-під шкіри гельмінта завдовжки 12 см

На Волині виявили паразитарне захворювання дирофіляріоз. Перед зверненням до медиків він самостійно витягнув з-під шкіри гельмінта у 12 см

Про це повідомили у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України, передає "Еспресо.Захід". 

Медики діагностували у мешканця Луцького району паразитарне захворювання дирофіляріоз, яке спричиняють круглі гельмінти роду Dirofilaria. Наразі хворий почувається задовільно, в осередку захворювання проведено комплексне епідеміологічне обстеження. 

У ході дослідження епідеміологи встановили, що захворілий, відчувши свербіж шкіри в ділянці живота та помітивши підшкірне рухоме ниткоподібне утворення, самостійно дістав з нього гельмінта завдовжки понад 12 см. Після цього звернувся в один з медичних закладів області. 

Гельмінт був доставлений у мікробіологічну лабораторію ДУ "Волинський ОЦКПХ МОЗ", де було ідентифіковано збудник дирофіляріозу.

Зазначимо, що переносниками цієї хвороби є малярійні та немалярійні комарі. Джерелом зараження комарів є інвазовані нематодами собаки, коти, дикі м’ясоїдні (вовки, лисиці та ін.). Людина заражається при укусі інфікованим комаром, і є випадковим господарем. З моменту зараження людини (укусу комара) до утворення пухлини проходить не менше 1 місяця, а іноді до 2 років.

За словами хворого мешканця Волині, торік на відпочинку у природних умовах (турпохід, полювання, рибалка, купання і т.д.) чи польових роботах в інших регіонах він не був, за межі України не виїжджав. Ймовірно, передача збудника відбулася на території проживання. 

Крім того, зараз епідемічна ситуація з дирофіляріозу може ускладнюватися, зважаючи на активні міграційні процеси населення та сприятливі клімато-екологічні умови для виплоду комарів, які є активними переносниками збудників різних інфекційних захворювань.

У 2022 році на Волині було зареєстровано 3 випадки захворювання на дирофіляріоз, два з яких мали місцеву передачу збудника, а один був завезений з Польщі. У 2023 році даний випадок – перший.

Саме захворювання виявляється рідко. Основні клінічні прояви залежать від реакції організму людини та швидкості росту паразита в ньому. На місці укусу комара через місяць чи пізніше утворюється ущільнення розміром з просяне зернятко, яке в подальшому збільшується до безболісної пухлинки. Подекуди у місці локалізації паразита відчувається свербіж і печія, набряк, почервоніння, підвищення температури, головний біль, загальне нездужання. 

Специфічна ознака дирофіляріозу вельми виразна – характерні скарги на відчуття ворушіння під шкірою, завдяки якій захворювання з латині перекладається як "зла нитка". Через міграцію гельмінта, що виражається в пересуванні чи ущільненні пухлини під шкірою, розташування пухлини на тілі в ураженої особи з часом змінюється. Відстань, на яку переміщується гельмінт, становить від декількох до десятків сантиметрів, а швидкість міграції може бути і до 30 см на добу. 

Медики закликають у разі появи симптомів негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою та у жодному разі не намагатися витягнути "злу нитку" самостійно.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.