На щеплення за кордон: як українці вакцинуються від COVID-19 в інших країнах

36-річна львів’янка Юлія Богун вакцинувалася від коронавірусу у США. Жінка не має посвідки на постійне чи тимчасове проживання у цій країні. Щеплення отримала ще перед Великоднем, поїхавши у гості до сестри.

"Вони з чоловіком вакцинувалися вакциною Johnson & Johnson, виробленою компанією Janssen – саме перед тим, як її використання у США призупинили (через ризик утворення тромбів. – Ред.). Я дуже хотіла вакцинуватися, тож сестра почала розпитувати серед знайомих, і дізналася, що мама її подруги з Мексики вакцинувалася, просто надавши якийсь документ, що посвідчував особу. Як виявилося, приблизно за тиждень до мого прильоту Америка відкрила вакцинацію для всіх охочих. Сестра зареєструвала мене в найближчому центрі щеплень", – розповіла Юлія для "Еспресо.Захід".

Українці запропонували на вибір три вакцини – Pfizer/BioNTech, Moderna або Johnson & Johnson, щеплення якою на той момент відновили. Жінка вибрала вакцину від Janssen, бо вона не потребує повторного введення – для створення повного імунного захисту достатньо однієї дози.

"На той момент, коли я вже відлітала додому, у США розгорнули масові пункти щеплень. Навіть у супермаркетах!"

"Вакцинували мене в кабінеті поряд із великою, схожою на супермаркет, аптекою. Перед цим попросили надати документ, який посвідчував би особу. Годилося будь-яке видане державою посвідчення, – каже Юлія. – Надала свій закордонний паспорт. Кілька хвилин по тому мене покликали. Жодних запитань більше не ставили. Після короткої розмови ні про що і трохи неприємного уколу в передпліччя, мені видали картку, де вказувалася дата щеплення і назва вакцини (без жодних печаток, що мене здивувало), а також пачку паперів з описом вакцини й можливих наслідків. А далі попросили зачекати 15 хвилин біля вакцинального кабінету і, переконавшись, що мені не стало зле, відпустили".

Львів'янка була готова до реакцій на ведення вакцини, тож не здивувалася, коли посеред ночі в неї підвищилася температура тіла, стало ламати кістки і трусити від гарячки. Така ж реакція була в її сестри: "Мені вдалося заснути, а на ранок уже почувалася добре. До обіду відчувала лише легку слабкість. Та це – невелика плата за полегшення, яке я відчула від усвідомлення того, що тепер не становлю небезпеку для своїх батьків, та й сама є відносно захищеною. На той момент, коли я вже відлітала додому, у США розгорнули масові пункти щеплень. Навіть у супермаркетах! У США також є багато антивакцинаторів, тож держава робить усе, щоб максимально спростити процедуру щеплення, переконати в тому, що вакцини, які використовуються, безпечні й охопити вакцинацією якомога більше людей".

На п’ятницю, 21 травня, у США вакциновано понад 48% населення.

Чи можна так само, "заскочивши" у гості, зробити щеплення від COVID-19 в Європі? Навряд чи. Принаймні найближчим часом.

38-річна Олена Зайцева переїхала в Угорщину 12 років тому. Каже, не чула про випадки, щоб хтось приїхав до родичів і вакцинувався, але вакцинуватися іноземним громадянам в Угорщині можна. Якщо людина переїхала на постійне або тимчасове місце проживання і має бажання зробити щеплення, то може зареєструватися на спеціальному сайті й чекати на свою чергу. Черговість визначається не датою подачі заявок, а вразливістю людини до коронавірусної хвороби і її наслідків, тож, як і в Україні, в Угорщині кампанію з масової імунізації населення розпочали з медиків і людей похилого віку. Офіційно щеплення роблять п’ятьма вакцинами – Pfizer, Moderna, Oxford/AstraZeneca, російським Sputnic V і китайською Sinopharm/Beijing. Наразі люди не можуть обирати вакцину – щеплення їм роблять тією, яка є на той момент, але можна відмовитися і повторно стати в чергу на вакцинацію. Влада обіцяє, що в майбутньому з'явиться можливість обирати вакцину, але це стане можливо, коли у країні створять запас вакцин усіх виробників, з якими укладені контракти.

У країні вакциновано майже 51,5% населення.

У Польщі також вакцинують лише тих українців, які на законних підставах перебувають у країні та сплачують податки, зокрема страховий внесок у Національний фонд здоров'я, що дає право безоплатно користуватися гарантованими державою медичними послугами.

43-річний Іван Сокіл разом зі своєю сім'єю емігрував до Польщі три роки тому. І він, і його дружина – вже вакциновані.

"Зареєструвалися через систему e-pacjent. Усе дуже просто – достатньо ввести своє ім'я та прізвище, номер песелю (аналог ідентифікаційного коду. – Ред.) і телефону та зачекати на СМС із підтвердженням реєстрації. Можна вибрати і термін, і місце вакцинації (з переліку доступних). Але є важливий нюанс. Якщо ви – іноземець, який легально перебуває на території Польщі, то на щеплення вам повинен дати e-скерування лікар "первинки". Громадянам e-скерування виставляють автоматично, крім осіб, які видужують після COVID-19 (таким скерування виставляють через 30 днів після позитивного результату ПЛР-тесту).

"Наші рідні в Україні вакцинувалися вакциною Oxford/AstraZeneca і тепер мусять чекати три місяці на другу дозу. Мабуть, це через брак вакцин, бо в Польщі другу дозу отримують через 35 днів"

"Вибрати вакцину не можна, але влада запевняє, що всі допущені до використання вакцини у Польщі є безпечними й ефективними. Нам зробили щеплення Pfizer/BioNTech. Наші рідні в Україні вакцинувалися вакциною Oxford/AstraZeneca і тепер мусять чекати три місяці на другу дозу. Мабуть, це через брак вакцин, бо у Польщі другу дозу, наскільки мені відомо, отримують через 35 днів (і тому людина може перенести дату введення першої дози, але не можете перенести другої), – каже чоловік. – Офіційно в Польщі допущені до використання чотири вакцини – Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford/AstraZeneca та Johnson & Johnson. Чув зі ЗМІ, що через ризики тромбоутворення багато країн, зокрема скандинавських, призупинило використання Oxford/AstraZeneca. За моїми спостереженнями, у поляків вона також не користується довірою. Не знаю, скільки доз цієї вакцини закупила країна (не стежу за цим), але практично всі мої знайомі отримали щеплення Pfizer/BioNTech. Знаю кількох, які вакцинувалися Moderna і Johnson & Johnson. Остання трохи у дефіциті, бо для забезпечення повного імунного захисту потрібна лише одна доза. Це – дуже зручно. Вколовся – і можна забути на рік про проблему. Чому на рік? Усі експерти говорять, що нам доведеться ревакцинуватися кожен рік".

Вакцинація у Польщі набирає обертів. На чергу вже записують навіть 16-18-річних. Підліткам робитимуть щеплення вакциною Comirnaty фірми Pfizer. Це – єдина вакцина, яку затвердила Європейська агенція ліків до застосування в осіб віком 16+.

У Польщі вакциновано понад 32,3% населення. Поляки вже анонсували, що на контрольно-пропускних пунктах робитимуть щеплення українцям, які їдуть на роботу до Польщі. Для цього використовуватимуть схвалену в ЄС вакцину Johnson & Johnson. Але точна дата, коли розпочнуть це робити, наразі невідома.

36-річна киянка Христина Довгань разом зі своїм чоловіком переїхала на постійне місце проживання до Нідерландів 7 років тому й уже має громадянство цієї країни. Каже, в цій країні також безоплатно вакцинують усіх (і громадян, і не громадян): "Важливо, щоб людина мала страховку – тоді може стати на чергу. Це – не Сербія, де вже почали вакцинувати туристів".

Нагадаємо, наприкінці березня влада Сербії оголосила, що надасть можливість безкоштовно вакцинуватися громадянам з інших країн, які готові будуть приїхати на вакцинацію в найближчі вихідні. Тоді ж критики сербського президента Олександра Вучича пояснили "нечуваний атракціон щедрості" намаганнями глави держави посилити вплив на регіон і використати вакцин, термін придатності яких незабаром спливає. Сербія демонструє одні з найкращих темпів вакцинації в Європі – у цій країні щеплення отримало майже 35% населення. Такий успіх експерти пояснюється двома факторами: широким вибором вакцин (крім Oxford/AstraZeneca і Pfizer/BioNTech, Сербія закупила також велику кількість Sinopharm/Beijing і Sputnic V, до якої в більшості європейських країн довіри немає) і заохоченням до щеплень. Зокрема, в рамках програми стимулювання уряд виплатить по 3000 динарів (еквівалент 30 доларів США) кожному громадянину, який отримає хоча б одну дозу вакцини до кінця травня, при тому, що серби заробляють у середньому трохи більше 600 доларів на місяць. А держслужбовцям влада пригрозила: якщо не вакцинуються і захворіють на COVID-19, оплачувана відпустка їм "не світить".

"Як на мене, процес вакцинації у Нідерландах просувається надто повільно. Мій чоловік працює на ІТ-фірмі. Серед його колег – багато поляків, які працюють дистанційно. Вони вже всі вакциновані", – каже мігрантка з України.

Цікаво, що, згідно з офіційними даними, Нідерланди за рівнем охопленням вакцинацією від COVID-19 навіть трохи переганяють Польщу. Бодай одну дозу вакцини отримало 33,5% населення. Щеплення тут проводять чотирма вакцинами – Johnson & Johnson, Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech і Moderna.

"Популярними для українських громадян можуть бути напрями виїзного вакцинального туризму як до сусідніх країн, так і до країн відпочинкового туризму"

Чи можна очікувати, що "вакцинальний" туризм набуде популярності у світі? Про це "Еспресо.Захід" запитав президента Львівського кластера медичного туризму Андрія Рікоту.

"На сьогодні в Україні вакциновано близько 3% населення, тож вписувати нашу країну на карту так званого в'їзного "вакцинального туризму", який активно набирає обертів у Туреччині, Італії, ОАЕ, не видається можливим. Натомість популярними для українських громадян можуть бути напрями виїзного вакцинального туризму як до сусідніх країн (для прикладу, як зараз це відбувається між Грецією і Сербією), так і до країн відпочинкового туризму – Туреччини й ОАЕ". Чи може стати вакцинальний туризм новим напрямом туризму медичного? "Найбільш ймовірно, що цей напрям буде дуже локалізованим і цільовим, тобто спрямованим на вирішення поодиноких індивідуальних запитів", – переконаний Андрій Рікота.

* На прохання деяких героїв ми змінили їхні імена та/або прізвища. Редакція може не поділяти точки зору героїв цієї публікації.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.