На Прикарпатті активізувалася вирубка лісів: обсяги зросли подекуди всемеро, – розслідування

Вирубка карпатських лісів активізувалась зі зміною влади. Та й президент Володимир Зеленський своїм указом у листопаді 2019 року по суті дозволив суцільну вирубку лісів, навіть у критичний для відтворення тваринного і рослинного світу "сезон тиші".  

Про масштаби вирубки й загрози на Прикарпатті йшлося в журналістському розслідуванні спеціально для програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV.  

"Бо санітарну вирубку в "сезон тиші" не можна, а от суцільна рубка не заборонена", – пояснив указ президента в дії Іван Волошинюк, мешканець високогірного села Красник (Верховинський район Івано-Франківської області). 

Перевантажені лісовози, які з вечора до ночі гасають околицями Верховини, транспортують у рази більше за дозволену норму деревини, стають героями хронік  і знищують інфраструктуру. За це немає жодної відповідальності.

Наприклад, власну пилораму, записану на батька, мають брати Мирослав та Ярослав Стефураки. Вони є депутатами Верховинської ОТГ, представники "Зе-команди". Діяльність пилорами постійно в епіцентрі скандалів – через стихійні сміттєзвалища і пошкодження берегів річки. Екоінспекція факти порушення фіксує, але роботу пилорами не зупиняє. 

І протилежна ситуація: в селі Гута Богородчанського району підприємці на пилорамах скаржаться на брак сировини. Кажуть: якщо відмовляєшся купувати дерево сумнівного походження, то ризикуєш залишитися без хліба.  

"Хотілося б працювати чесно. Наприклад, у мене гроші є і я вкладаю гроші. Будь ласка, випишіть мені ліс і буде оборот. Але ні – три місяці стояв без роботи", – скаржиться власник пилорами Василь Бойченюк.

У парадоксальній ситуації опинився місцевий мешканець Іван Тонюк, який не має жодного стосунку до промислової вирубки дерева. Має заплатити практично 100 тисяч гривень штрафу за те, що на власному полі спиляв 6 старих яворів. Селянин припускає, що все це – помста за громадську позицію. Свого часу разом із земляками захистив власний ліс від масової вирубки. 

Через масову вирубку лісів Прикарпаття потерпає від паводків і селевих сходжень. А поки перевантажені лісовози псують дороги і вивозять дешеву сировину за кордон, мешканець гірського села не може дістати дрова, щоб загріти свою негазифіковану хату. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.