На Львівщині збудують сміттєспалювальний завод, який вироблятиме електрику і обігріватиме теплиці
У селі Боянець на Львівщині збудують сміттєспалювальний завод, на якому генеруватимуть електрику, а з відходів вироблятимуть бруківку
На Львівщині з’явиться сучасний сміттєспалювальний завод на зразок підприємства, яке діє у Кракові. Планують, що сюди звозитимуть на переробку змішані відходи з усієї північної частини Львівщини, а при його спалюванні генеруватимуть електрику, а також теплову енергію, яку використовуватимуть для тепличного господарства, що буде поруч. Про це "Еспресо.Захід" розповів засновник ТОВ "Екоіндастріс" Микола Блонський.
Сміттєвого полігону біля заводу у Боянці не буде
"Проєкт передбачає будівництво комплексу потужністю 220 тисяч тонн побутових відходів на рік. Передбачена генерація 13 МВт/год електроенергії, а теплову енергію використовуватимемо для тепличного господарства, яке буде на території комплексу і займатиме площу 10 га, – каже Микола Блонський. – Передбачене також будівництво цеху з виробництва бруківки. Залишки від спалювання побутових відходів, увесь цей шлак, використовуватимемо як сировину для бруківки. Таким чином плануємо вийти практично на нульові відходи – це вимоги будь-якої громади, яка дозволяє розташування такого підприємства у себе. І перше питання, яке виникало у Великомостівської громади – чи будемо ми складувати сміття. Наша технологія складування сміття не передбачає, саме цим ми відрізнятимемось від інших".
Для будівництва сміттєспалювального заводу уже виділили землю у селі Боянець, є містобудівні умови та обмеження, а також позитивний висновок міністерства екології щодо оцінки впливу на довкілля. Однак саме будівництво ще не почалось – триває етап проєктування, який займе ще від 8 до 12 місяців, лише тоді розпочнеться будівництво. Будівельні роботи триватимуть орієнтовно два роки. Тож у кращому разі підприємство запрацює за три роки.
Читайте також: Садовий обіцяє добудувати сміттєпереробний завод. Відповідальному ЛКП передбачили майже 700 млн грн
Щодо жителів Великомостівської громади, то ще у 2021 році, коли вперше заговорили про будівництво сміттєспалювального заводу, були обурені таким рішенням. Тоді люди побоювались, що у Боянець звозитимуть львівське сміття. Однак львівський сміттєпереробний завод і завод у Боянці працюватимуть паралельно.
"Ці підприємства важко порівнювати. Львівська громада будує завод механіко-біологічної переробки. Це інша технологія. Там буде сортування сміття, після якого залишатимуться органічні відходи та відходи, з яких вироблятимуть RDF-паливо. А ми якраз можемо спалювати це паливо, – каже Микола Блонський. – При цьому я б не називав наш завод сміттєспалювальним. Це завод з термічної переробки сміття. Він передбачає дві камери згоряння. У першій камері сміття згоряє, а у другій впродовж двох секунд під впливом високих температур розкладають шкідливі речовини на молекули та атоми. А уже далі йде система фільтрації. Власне, фільтри на таких заводах – як правило дуже затратна річ. Ми обрали технологію, яка передбачає глибоке фільтрування, яке відбуватиметься на основі хімічних процесів. Спочатку буде вприскування вапняного молочка, потім карбаміду, потім активованого вугілля. Відтак фільтрація і розхідні матеріали займатимуть до 5% від чистого доходу – це не надто багато. При цьому, якщо говорити про діоксини, то їх буде на у 25-40 разів менше, ніж того вимагають вимоги ЄС".
Термін окупності залежатиме від тарифу, визначеного урядом
За словами Миколи Блонського, зразком для заводу у Боянці є завод термічної обробки сміття у Кракові. На його території є бджолині вулики, що свідчить про його екологічність. Будівництво схожого підприємства на Львівщині коштуватиме орієнтовно 220 млн грн. Наразі компанія працює над пошуком донорів та грантових програм, які допоможуть профінансувати будівництво. Термін окупності такого підприємства – від 10 до 20 років.
"Це довгостроковий проєкт, окупність якого залежатиме насамперед від тарифу на приймання сміття. У липні 2023 року вступає в дію закон "Про управління відходами". Там передбачено, що тариф на переробку сміття визначатиметься Кабінетом міністрів. Від того тарифу і залежатиме термін окупності нашого підприємства", – каже Микола Блонський.
Загалом комплекс у Боянці може дати до 500 робочих місць. Безпосередньо заводі буде залучено 80-90 осіб. Найбільше робочих рук потребуватиме тепличне господарство – до 300 осіб.
- Актуальне
- Важливе