На Львівщині у Стрілках показують цікаву виставку кераміки Трипілля  

На Львівщині у Стрілках показують виставку трипільської кераміки "Ця земля народжує цивілізації" з приватної колекції

Про це інформує Еспресо.Захід

Виставка трипільської кераміки "Ця земля народжує цивілізації" з приватної колекції, відкрита у Стрілках на Львівщині – у галереї на території PARK 3020 – напевно, одна з небагатьох подій у цей військовий час на західноукраїнських теренах, котра вказує на коріння українців, сховане за змінами часів та епох. Трипільська культура, яка існувала кілька тисячоліть, починаючи від 7500 і десь до 2600 років до нашої ери між Карпатами і Дніпром та була найрозвиненішою серед землеробських цивілізацій енеолітичних часів, хоча й залишила дослідникам багато загадок, утім дозволяє українському сучасникові значно впевненіше почувати себе у глобалізованому світі.

І на це є чимало вагомих підстав. Приміром, перші великі поселення на нашій планеті виникли ще шість тисяч років тому. І не десь там, а на території сучасної України. Зокрема, одне з найбільших трипільських поселень – Тальянки на Черкащині – мало 3 тисячі будинків на площі 450 гектарів. І жило там понад 15 тисяч осіб.

Трипільці ткали одяг та оздоблювали його вишивкою ще тоді, коли їхні сусіди не знали іншого вбрання за шкури тварин.

Трипільські горни майже на три тисячоліття старші за грецькі, які раніше вважалися найдавнішими в Європі. Зокрема, на Черкащині в селі Доброводи розкопали гончарний горн аж на 6 квадратних метрів, з кількома отворами для закладання дров. Це означає, що трипільці мали добре знатися не тільки на глині й фарбі, а й на теплотехніці ще за кілька тисячоліть до того, як горн винайшли греки.  

Експозицію склали трипільські глечики, миски, горщики та інший посуд з приватної колекції. Вважається, що ця кераміка, яка неуявна без унікальних розписів білими, чорними, коричневими, жовтими і червоними барвами, не має аналогів у світі. Увагу привертають також біноклеподібні посудини (практично всі, без дна), про призначення яких можна хіба здогадуватися, керамічні моделі житла  ( датовані IV тис. до н.е.) з відтвореними деталями інтер’єру, стулки мушлів з отворами з V тис. до н.е., що могли бути атрибутом магічних обрядів, нитки, яким 6 тис. р. до н.е і навіть зерно з того часу. Трипільці, які через певний проміжок часу спалювали свої міста, і подумати не могли, що саме той вогонь дасть можливість органіці зберегтися до сьогодні.

Як розповів мені медіатор PARK 3020 Павло Вашкевич, власник колекції трипільської кераміки( ім’я якого журналістам наразі не називають) – чоловік, котрий саме у ці складні для України часи вирішив дати можливість своїм землякам краще зрозуміти, чиїми нащадками ми є та яку історію переймаємо.  "Цей збирач твердо переконаний, - каже Павло Вашкевич, - немає необхідності шукати щастя по закордонах. Адже все, що потрібно, є на нашій землі і маємо цінувати та розвивати саме нашу землю, таланти, вміння. І в такий спосіб давати світові зрозуміти, що ми йому справді потрібні".

Виставка експонуватиметься до кінця жовтня. А потім, як стверджують у галереї, поїде у турне по Європі.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал