Можна писати навіть сірничком: у Львові майстрині відроджують традицію лемківської писанки. Фото
Традиційний лемківський розпис славиться особливими орнаментами та технікою створення писанки
Журналістка "Еспресо.Захід" спробувала опанувати давню техніку від лемківських майстринь.
Традиція розпису лемківської писанки давня та особлива. Розфарбовувати яйця перед Великоднем бралися жінки та дівчата. Був особливий ритуал для писанкарства.
"Споконвіків триває традиція писанкарства, - розповідає майстриня із розпису лемківської писанки Наталія Марковська. – У чистий четвер, коли все вичищали, прибирали, сідали жінки та дівчата розписувати писанки. Приступали до процесу із чистими думками та помислами".
Сонечко – основний символ лемківської писанки
Кожен орнамент мав певне ознакування. Символізував щастя, радість і здоров’я по життю. За словами майстринь, здавна в лемківській писанці переважали рослинні орнаменти. Згодом люди постійно вдосконалювали їх і додавали тваринні та геометричні символи. Марія Янко лемківські писанки створює з дитинства, адже сама лемкиня. Пригадує, ще маленькою з мамою перед Великоднем постійно розписували яйця.
"Насправді лемківська писанка легка у роботі, – каже Марія Янко. – Техніку легко опанувати не лише дорослим, а й дітям. Достатньо поставити цятку і провести лінію. А далі таким чином формувати орнамент. Обов’язковий візерунок на лемківській писанці – сонечко. Також бачимо віночки, зірочки, безконечник, що символізує здоров’я по життю. Люди вкладали у писанки найкращі побажання здоров’я, щастя, радості на наступний рік".
Лемківська писанка цікава не лише характерним орнаментом, а й технікою виготовлення. Ми звикли, що потрібне спеціальне приладдя для досконалого великоднього яйця. Втім це не про лемків, адже вони розписували яйця тим, що знайшлося під руками. До прикладу, в давнину орнаменти наносили навіть гілочкою або ж звичайним сірником. Нині техніка збереглася і писачок можливо зробити навіть вдома.
"Це один з найдавніших способів, – пояснює писанкарка. – Кожен може зробити собі такий писачок вдома. Достатньо встромити в гумку олівчика чи в патичок шпильку, голку, а найпростіше – сірник. Далі яйце обезжирити, писачок занурювати у гарячий віск і фантазувати".
Писанкарство припало до душі дітлахам
Більше десяти років Марія Янко відроджує традицію писанкарства лемків. Тішиться, що техніка потроху відроджується та поширюється в Україні. Особливо до душі техніка припала дітлахам. Вони із захватом занурювали яйця у барвник, із цікавістю спостерігаючи, як намальовані орнаменти набувають кольору.
"Я намалювала ось таке яйце, – демонструє своє мистецтво Мирося із Київщини. – Дуже мені сподобалося малювати. Я спочатку в червоний колір занурювала, потім намалювала ще деякі візерунки, потім у жовтий і в зелений. Уперше займалася таким мистецтвом".
А ось Остап – чи не наймолодший з усіх охочих навчитися малювати писанки. Йому п’ять, тож поки що писачок тримає разом із мамою. Але з великим зацікавленням спостерігає, як розписують яйця майстрині, а далі сам намагається зобразити візерунки.
"Ось така писанка вийшла, – показує з усмішкою Остап зі Львова. – Це так цікаво. Я намалював сонечко, потім занурив у барвник – і яйце зафарбувалося. А в кінці я ще домалював динозавра. Я їх дуже люблю".
Дітлахи з майстринями розписували писанки протягом години й отримали неймовірне задоволення. Писанкарство припало до душі дітлахам. З особливою увагою вони виводили орнаменти та занурювали яйця в барвники. А майстрині тішаться, що можуть передати свій досвід меншим.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе