Множинне громадянство від Зеленського: допомога діаспорі чи загроза нацбезпеці

Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні до парламенту анонсував внесення законопроєкту про множинне громадянство.

А згодом – вніс на розгляд Верховної Ради зміни, за якими поєднання іноземного та українського громадянства не суперечитиме законодавству. За його словами, це стане підтримкою для світового українства. 

"Українці відчують, що вони потрібні своїй батьківщині"

Серед українців Польщі така ініціатива знайшла підтримку. Так Мирослава Керик, голова фонду "Наш вибір", яка вже понад 10 років живе у Польщі та опікується там мігрантами, прихильно ставиться до законопроєкту президента. Вона переконана, що процедура подвійного громадянства допоможе українським мігрантам відчути себе потрібними батьківщині. 

"Треба в якийсь момент це визнати й констатувати факт, що частина українців, які за кордоном, вже мають громадянство інших держав. Вони не зреклись громадянства України, бо свідомо не хочуть цього робити. Окрім того, сама процедура є доволі складною.

Люди, які мають громадянство, але виїхали з України, вважають її своєю батьківщиною. Відповідно, для них зречення є досить серйозним кроком. А інше громадянство вони брали, бо це полегшує життя за кордоном – надає політичні громадянські права і ряд інших можливостей. 

Водночас я розумію в Україні переживання через ситуацію з Росією. Тому в цьому питанні потрібно брати до уваги досвід інших країн. От, скажімо, в Польщі можливе подвійне громадянство. Але залежно від країни, Також людина повинна обрати, де її "основна" держава. Скажімо, де служити в армії, – це основне. Якщо ти хочеш бути службовцем – ти мусиш визначитись, в якій державі служити. Є конкретизація в певних моментах, щоб розуміти, де твій центр життя. І тут же ж визначитись, щоб в тій країні сплачувати податки. Тобто, в якій країні живуть, – там і платять податки. 

Якщо люди хочуть жити в Україні, то й центр життя повинен бути тут, то й служити мають в українському війську. Гадаю, що ці механізми можна пропрацювати, технічні моменти. Подивитись, як це роблять інші країни. 

Особисто я підтримую подвійне чи множинне громадянство, бо це для багатьох українців за кордоном означає, що вони важливі для України", – прокоментувала Мирослава Керик.

Зауважимо, в Польщі визнано множинне громадянство, тобто можна мати громадянство не однієї країни. Та є такий елемент, як "податкова резиденція". Якщо людина більше, як 180 днів живе в Польщі, то, незалежно від громадянства, вона є податковим резидентом і повинна сплачувати податки.

"Ми занадто слабкі для подвійного громадянства"

Утім, за словами політолога Ігоря Танчина, такі заяви президента можуть мати погані наслідки. Бо фактор подвійного чи множинного громадянства може стати зброєю. 

"Звичайно, якщо в багатьох країнах подвійне громадянство існує, але ці країни не перебувають в такій ситуації, в якій є зараз Україна.

Подвійне громадянство завжди важливіше для сильнішої країни, вона може використати його як зброю. В цьому випадку множинне громадянство завжди вигідніше для тієї країни, яка є сильніша, дозволяє їй реалізовувати свої плани.

Фактично, якщо є два однакові права на якусь людину, то коли стикаються рівні права, все вирішує сила. Так само й тут. Якщо людина є громадянином кількох країн, то перевагу матиме та країна, яка сильніша, – в політичному, фінансовому, військовому плані. Україні сьогодні це не вигідно. Відразу виникне дуже багато варіантів для гібридних наступів на нашу країну.

Ми занадто слабкі, щоб організовувати подвійне громадянство як чинник для владного наступу. А натомість ми будемо скованими у такий спосіб, що інші країни матимуть право на наших громадян", – пояснює Ігор Танчин.

Політолог також звернув увагу на те, яким чином будуть визначати, хто є вихідцями з України. 

"В нас є, наприклад, 100 тисяч громадян Румунії, 150 тисяч громадян Угорщини. Зараз із ними наче нормальні стосунки, але це – до пори, до часу. Адже й з Росією в нас були ніби були нормальні стосунки.

Незрозуміло, наприклад, як розв'язувати питання зі службою в армії. Якщо ти є громадянином Ізраїлю й України, то де ти будеш служити в армії? Бо в Ізраїлі всі громадяни служать. В який спосіб розв'язувати питання, якщо людина залучена до роботи на стратегічних підприємствах: "Укратом" чи "Укрзалізниця"? Не кажу вже про те, якщо людина є великим бізнесменом"

Читайте також: Подвійне громадянство, капітуляція Росії і електронні вибори. Як Зеленський хоче зберегти владу

Ігор Танчин вважає, що подвійне чи множинне громадянство буде вигідно для конкретних людей, яким треба легалізувати їхній стан.

"Де-факто, вони є громадянами світу й України. За великим рахунком, їм не дуже важить. Думаю, що переважна більшість оточення Зеленського, в тому числі персонально він, є саме такими громадянами світу, для яких Україна – просто місце заробітку. Вони не надто переживають за цю країну. А тому їм треба легалізувати своє становище, щоб вони могли нормально їздити по світу. 

Вони не думають про інтереси України, а лише про свої інтереси. Тому їм цікаво мати легально кілька паспортів, і щоб при цьому вони не ховались ні від кого, і їх не питали, як Коломойського "скільки у вас паспортів?". І для того, щоби зробити собі життя комфортним, вони ставлять під загрозу країну."

Читайте також: "Законопроєкт про множинне громадянство унеможливлює отримання українського паспорта громадянам РФ", − нардеп Федір Веніславський

Стосовно ж тієї діаспори, для якої Україна має культурну та ідеологічну цінність, то вона не є надто великою і, на думку політолога, становить меншість від усієї діаспори

"Наша діаспора за східним кордоном – більша, ніж за західним. Та навіть з тих людей, які виїхали за західний кордон, патріотів України не так багато. Вони просто виїхали у пошуку кращої долі, а до України мають лише те відношення, що колись народились у колишній УРСР. 

Ця діаспора, яка в нас з'явилася за останні роки – це діаспора за економічною ознакою, а не за політичною. Старі "бандерівці" чи "петлюрівці" не складають там великого відсотка", – зазначив Танчин.

"Закон для підвищення рейтингу, а не для діаспори"

Народний депутат Володимир В'ятрович також має застереження до множинного громадянства в Україні. Навіть попри те, що в деяких країнах воно йде на користь, проте стосовно України більше небезпек, аніж користі.

"Річ у тому, що громадянство - це інструмент формування ідентичності та формування ідентичності держави як політичної нації. Тому в країнах, які перебувають на стадії розвитку, а такою є й Україна, цей інструмент може бути використаний власне для того, щоб не  формувати цю ідентичність, а навпаки, розмивати.

Основна мета цього законопроєкту зібрати додаткові бонуси та підвищити свій рейтинг, який нестримно падає. Зеленський, вже ставши президентом, на всіх зустрічах з діаспорою наголошував, що він робить все задля для того, щоб зокрема діячі української діаспори отримали українське громадянство.

Я думаю, що він розчарує активістів української діаспори, тому що фактично ніяких спеціальних підстав чи полегшень для отримання ними громадянства України немає. Для того, щоб отримати громадянство України, діячі української діаспори повинні переїхати сюди й жити. Лише тоді вони зможуть отримати громадянство. 

Розумію багатьох діячів української діаспори, які залишаються українцями і насправді дуже багато роблять для України. Але цей закон не виконує того, на що вони розраховують. Він не дає жодних пріоритетів для отримання українського громадянства. Насправді значно легше буде отримати українське громадянство по цьому закону тим, людям, які за законом називаються російськими опозиціонерами. 

Це також доволі дивно, бо серед них є дуже різні люди, зокрема не всі з них є проукраїнськи налаштовані, деякі з них є антиукраїнськими діячами", розповідає В'ятрович. 

Він також зауважив, що  діячі української діаспори не просто хотіли отримати українське громадянство, а таким чином долучитись до суспільно-політичного життя в Україні.

"В законі безліч обмежень щодо такої можливості цих громадян, - якщо вони отримують громадянство, - обіймати посади саме в державній службі. тобто, вони не можуть себе реалізувати у суспільно-політичній площині. Є проблема з громадянами, які проросійськи налаштовані, скажімо у Білорусі, Казахстані чи інших постсовєцьких республіках, які в разі отримання громадянства можуть ще й отримати право голосу в країні, а це вже буде використане на користь проросійських сил.

Також немає відповіді на питання, а що робити з тими українськими громадянами, яких не питали, чи хочуть вони російського громадянства, а силою їм надали його. Мова йде про Крим, а тепер ще й паспортизацію, яка відбувається на Донбасі. Позбавляти українського громадянства їх чи ні?".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку