Міжнародний день рисі: символ Карпат, який потребує нашої уваги
Сьогодні,11 червня, відзначають Міжнародний день рисі. Рідкісний великий хижак, символ Карпат сьогодні потребує нашої уваги
Про це повідомляє Всесвітній фонд дикої природи, передає "Еспресо.Захід".
Міжнародний день рисі почали відзначати з 2018 року, щоб поширювати знання про дику кішку та порушити питання її збереження.
Відомо, що найбільша дика кішка України втрачає свій дім.
Сьогодні в Європі налічується до 9 тисяч особин, з яких близько 2,5 тисячі – у Карпатському регіоні. В Україні – близько 500 особин. З 1994 року, коли рись включили до Червоної книги України та заборонили полювання, чисельність популяції тварини суттєво не збільшується, а про її життя досі відомо небагато.
"В Україні рись трапляється у Карпатах – близько 400 особин, та на Поліссі – до 100 особин. Однак її становище набагато краще ніж, наприклад, в іншого великого хижака – ведмедя, популяція якого налічує лише близько 300 особин. Кішку "рятує" її таємничість, адже тварина живе у важкодоступних місцях та зазвичай не наближається до людських поселень. Випадково побачити рись у дикій природі " рідкість та удача", – розповідають у WWF-Україна.
Зокрема, негативно впливають на чисельність рисей в Україні:
- зменшення площі її оселищ – високогірних лісів, заболочених рівнин Полісся,
- негативний вплив людського господарювання, наприклад лісозаготівлі, туризму,
- зменшення кормової бази, а саме дрібних копитних та ссавців,
- трофейне незаконне полювання (браконьєрство),
- недосконале законодавство у сфері запобігання та виявлення порушень правил полювання.
Для життя рисі необхідна велика територія, де її ніщо не турбуватиме – від 120 до 1 800 км квадратних для самців, 80-500 для самок. Відтак, охороняючи рись та її оселище шанс на виживання отримують інші види тварин та рослин, що живуть поруч з нею.
Всесвітній фонд дикої природи зазначає, що ми мало знаємо про життя рисі в Україні. І диких видів в цілому. Покращити становище виду цілком можливо. Проте для цього необхідно достеменно знати, які саме проблеми вимагають вирішення та в якій мірі. Але поки що навколо рисі більше запитань, ніж відповідей.
Проте шанс на повноцінне відновлення популяцій рисі в Україні існує. WWF-Україна ще у 2019 році запустила природоохоронну програму "Врятуємо рись". Вони досліджують стан і поширення популяції рисі в Карпатах і на Поліссі та роблять усе, щоб захистити тварин.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе