Майже як в кращі часи. Коли й куди можна буде полетіти зі Львова 

Про паспорт вакцинації українцям доводиться лише мріяти, як і про вибір вільних подорожей, який мали колись, проте галузі авіації та туризму намагаються виживати і, попри складні умови, готові запропонувати пасажирам розгалужену польотну мережу зі Львова вже починаючи з квітня.

"Еспресо.Захід" провів її аналіз на базі літнього графіку аеропорту "Львів" і пропозицій авіакомпаній, які ті озвучували нещодавно.

Якщо графік польотів на зиму, для якої й так характерний суттєвий спад активності, в аеропорту "Львів" виглядав гнітюче (декілька столиць, Стамбул і чартери на курорти в Єгипет), то з настанням весни авіакомпанії формують багатообіцяючі плани.

Щотижня, вже починаючи з цього, любителі подорожей мають підстави очікувати відкриття все нових і нових напрямків. Подаємо ці дані по авіакомпаніях у порядку, як вони розташовані у розкладі рейсів аеропорту "Львів".

Austrian Airlines

Відновила рейси у Відень з 22 березня. Спочатку заплановано три польоти у тиждень. З 4 травня–  ще два, а 2 червня – в усі дні тижня, крім понеділка.

Lufthansa

Один зі світових лідерів авіаперевезень змінив стратегію щодо аеропорту "Львів". Тепер він концентрує усю увагу на виконання рейсу у Франкфурт на Майні, хоч до пандемії львівські пасажири могли про таке хіба мріяти. Річ у тому, що у цьому місці розташований основний хаб цього перевізника, відтак лише з однією пересадкою звідти можна потрапити практично в кожну точку світу. Досі Lufthansa літала зі Львова лише в Мюнхен. Зараз же ж цей напрямок скасовано, проте він не зник з льотного маршруту львівського летовища – туди має намір полетіти авіакомпанія SkyUp.

Рейси у Франкфурт стартують з 30 квітня з одного польоту в тиждень, проте згодом їх кількість дійде до шести, в усі дні, крім суботи.

Turkish Airlines

Стандартно виконує щоденні рейси у Стамбул. До того ж у різний період кількість польотів у тиждень варіюється від восьми до дев'яти, тобто в деякі дні є і по два рейси. Це при тому, що у Стамбул, літатимуть також Pegasus Airlines (щоправда, в інший аеропорт) та SkyUp, яка воює в судовому порядку за це право з іншими українськими перевізниками. З одного боку, сам Стамбул привертає туристів з України, як і Львів – з Туреччини. Також Стамбул є одним з найбільших у Європі транспортним хабом, а після відкриття нового аеропорту взагалі претендує на лідерство, особливо в південно-східному напрямку.


Фото: facebook аеропорт "Львів"

LOT

Схожа стратегія й у флагмана польської авіації. Вони з кінця березня (початку літньої навігації) запустили у Варшаву вісім рейсів на тиждень і поступово мають намір збільшити їх до 14, тобто щоденно виконуватимуть два польоти. Все завдяки хабовій моделі роботи, зокрема найкращим пропозиціям для польотів за океан.

airBaltic

З 4 червня мають намір відновити рейс Львів-Рига, здійснюючи два польоти в тиждень.

Авіакомпанія почала виконання рейсів до Львова у квітні 2019 року. Вони були призупинені у період зимової навігації, з кінця жовтня. 2020 року їх так і не відновили через початок пандемії.

Цьогоріч компанія більш оптимістично дивиться на співпрацю зі Львовом. Відзначимо, що airBaltic цікавий тим, що має дуже розгалужену мережу польотів на Півночі Європи. Проте й конкуренти не сплять, анонсуючи польоти у Вільнюс, Каунас і Таллінн.

Pegasus Airlines

Турецький лоукостер з початку літньої навігації виконує щоденні рейси зі Львова у Стамбул, як і Turkish Airlines, проте в інший аеропорт – більш скромне летовище для бюджетних перевізників "Сабіха Гекчен".

Також цього року авіакомпанія має намір літати в курортний Бодрум. Рейси стартують із 3 травня, спочатку двічі в тиждень, а згодом їх кількість дійде до чотирьох.

Azerbaijan Airlines

У азербайджанського перевізника схожа ситуація, як і у балтійських колег. Вони здійснювали польоти до Львова 2019 року, пропустили карантинний 2020, але вирішили відновити 2021-го.

Проте зараз ситуація змінилась і на цьому напрямку з'явилась конкуренція. Якщо раніше Azal роздумував над тим, щоби ввести у мережу польотів ще й свого лоукостера – Buta, то тепер йому доведеться конкурувати з сильним суперником, українською компанією SkyUp, яка вже отримала дозвіл на польоти у цьому напрямку і, вочевидь, розпочне їх виконання невдовзі.

Azerbaijan Airlines планує розпочати виконання рейсів у Львів з 3 травня з трьох рейсів в тиждень. Згодом має намір довести їх до шести.

Ellinair

Грецький перевізник виконуватиме рейси з два курортних міста давньої Еллади. У Салоніки – з 3 червня, в Іракліон – з 28 травня. У розкладі зазначено, що польоти відбуватимуться двічі на тиждень, проте, якщо глянути на дати, то їх періодичність не така чітка, кожні 10 днів.

Зазначимо, що у Грецію мають намір літати також SkyUp (Іракліон і Родос).


Фото: Ігор Сидін

Ryanair

Запланували на літо відразу 16 рейсів: вісім в Італію (Мілан, Рим, Неаполь, Болонья, Піза, Венеція, Барі, Палермо), чотири в Польщу (Варшава, Краків, Познань, Вроцлав), по одному в Німеччину (Дюссельдорф), Угорщину (Будапешт), Литву (Каунас) та Велику Британію (Лондон). Проте більшість із них поки що не відображені в системі продажу квитків. Польоти, згідно з розкладом аеропорту "Львів", мають стартувати з:

Wizz Air

Ще більше, аж 19 напрямків, пропонує угорський лоукостер. Традиційно насиченим є авіасполучення з Польщею – чотири рейси (Вроцлав, Гданськ, Катовіце, Щецин), Італією – чотири рейси (Мілан, Рим, Верона, Катанія), два з Німеччини (Берлін, Дортмунд), і по одному – Угорщина (Будапешт), Португалія (Лісабон), Чехія (Пардубіце), Словаччина (Братислава), Кіпр (Ларнака), Естонія (Таллінн), Литва (Вільнюс), Англія (Лондон), Данія (Біллунд). Старти польотів заплановано з:

Фото: Ігор Сидін

​​​МАУ

Компанія з лідера авіації в Україні перетворилась на перевізника, цілком залежного від бориспільського хабу. Доставку ж пасажирів з регіональних аеропортів у Київ здійснює компанія, яку в МАУ називають партнером – Wind Rose.

Відтак у Львові МАУ на літній сезон представлений лише одним регулярним рейсом, у Тель-Авів (з 2 червня), і двома чартерами: в Анталію (з 29 квітня) та Шарм-Ель-Шейх (з 28 березня). 

Belavia

Білоруський перевізник стабільний, як "режим Лукашенка". Навіть у найжорсткіші локдауни аеропорт Мінськ працював, а за найменшої можливості Belavia повернувся в аеропорт Львова. У літній сезон рейс Львів-Мінські відбуватиметься щодня впродовж тижня.

SkyUp

Український лоукостер виступає рекордсменом за кількістю напрямків з/до аеропорту "Львів" – перевізник анонсував їх на це літо аж 25. У SkyUp обрали стратегію вибору мінімум двох аеропортів у кожній з держав, куди вони літають, і надають можливість пасажиру, прилетівши у країну в одне місто, вилетіти з іншого. Також авіакомпанія відкрила рейс у Мюнхен, який припинила виконувати Lufthansa, та отримала дозвіл на Баку, з виконанням якого затягували у Azal. Також компанія виконуватиме два внутрішні рейси: в Одесу та Запоріжжя.


Фото: Ігор Козак

Отож, у компанії анонсували по два рейси зі Львова в: Італію (Неаполь, Мілан), Грузію (Тбілісі, Батумі), Туреччину (Стамбул, Анталія), Єгипет (Хургада, Шарм-Ель-Шейх), Іспанію (Барселона, Аліканте) та Грецію (Родос, Іракліон). По одному – в Ізраїль (Тель-Авів), Францію (Париж), Німеччину (Мюнхен), Кіпр (Ларнака), Албанію (Тірана), Болгарію (Бургас), Польщу (Лодзь), Словаччину (Братислава), Чехію (Прага), Чорногорію (Тіват).

Wind Rose

Компанія міцно зайняла нішу розвитку внутрішніх перевезень. Таким чином вона включилася у наповнення авіаційного хабу в Борисполі пасажирами з регіонів України. Це на руку передовсім МАУ, яка вже й не приховує, що компанії працюють у партнерстві. Також перевізник втілює модель внутрішніх перевезень із пересадкою в Києві.

Відтак на напрямку Львів-Київ авіакомпанія витіснила всіх конкурентів (МАУ, SkyUp та Мотор Січ), виконуючи три рейси в день на невеликих регіональних економних літаках ATR.

Решта рейсів авіакомпанії зі Львова – це чартери в Туреччину (Анталія) та Єгипет (Шарм-Ель-Шейх).


Фото: Ігор Сидін

Azur Air

Авіакомпанія виконує лише чартерні рейси у ті ж популярні для пасажирів Єгипет (Шарм-Ель-Шейх) та Туреччину (Бодрум, Даламан, Анталія).

Bees Airline

Молодий український перевізник фактично від початку роботи прийшов у аеропорт "Львів". Видно, що багато в чому Євгеній Хайнацький іде протореними шляхами авіакомпанії SkyUp, у якій працював і для якої львівське летовище стало одним з базових. Поки що "бджілки" зі Львова літатимуть лише в Єгипет: двічі на тиждень у Хургаду (з 31 березня) та Марса Алам – теж двічі на тиждень (з 2 квітня).


Фото: Олег Яцків

Підсумовуючи, зазначимо, що всього з аеропорту "Львів" цього літа літатимуть 16 авіакомпаній. Рейси відкрито у 28 країн і 60 міст. Найбільше напрямків – в Італію (10), Польщу (8) та Німеччину (5). Чотири та три, відповідно, у Туреччину та Єгипет. Також три у Грецію. По два у Грузію, Іспанію, Литву та Чехію. Решту – по одному. Найбільше авіакомпаній, одразу шість, літають у Стамбул:

Внутрішніх рейсів буде три: Київ (Wind Rose), Запоріжжя та Одеса (SkyUp).

Майже точно відомо, що не всі плани авіакомпаній буде втілено. Чимало рейсів так і не злетять, старт багатьох з них перенесуть. Але все ж, попри продовження епідемії, авіація намагається оживати, даруючи оптимізм пасажирам.


Фото: Ігор Сидін

Позитиву в цьому розвитку подій додає і початок вакцинації. Чимало країн її активно проводять, а на міжнародному рівні адаптується універсальний паспорт вакцинації. І, власне, в контексті пандемії буде важливо, як кожна з країн впорається з черговою хвилею захворювання.

Влада в Україні наразі провалює заходи щодо подолання наслідків коронавірусу. Тішить хіба перевірений метод здачі ПЛР-тесту, який мав би гарантувати українцям змогу подорожувати за кордон, а іноземним туристам хоч якось спокійно відвідувати нашу країну.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.