Еспресо. Захід
Огляд

Масові вбивства у Львові: як відбувались розстріли у тюрмі на Лонцького

22 червня, 2023 четвер
09:21

Щороку наприкінці червня у Львові вшановують жертв масових розстрілів, які здійснили у 1941 році органи НКВС. Загальна кількість жертв перевищує дві тисячі

"Еспресо.Захід" розповість про обставини масового злочину, який вчинили більшовики в перші дні радянсько-німецької війни.

Станом на 22 червня 1941 року, коли Німеччина здійснила напад на СРСР, за оцінками німецького історика Кая Штруве, у тюрмах Львівської області було 5,5 тис. в'язнів, яких утримували в чотирьох в'язницях: №1 – Бриґідках, №2 – Замарстинівській, №4 – "Малі Бриґідки" (вул. Казимирівська, 34/ вул. Яховича). 

На той час для радянської влади гостро стояла проблема переповнення в’язниць політичними в’язнями. Так, у тюрмі №1 при ліміті 1500 осіб перебувало 3638 в’язнів, у тюрмі №2 – 801 в’язень, у тюрмі №4 – 706 в’язнів. Частину в’язнів відправили до Золочева, де їх утримували в місцевому замку. Більшість із цих людей звинувачувалася за статтею 54 карного кодексу УРСР - контрреволюційна діяльність.

23 червня нарком держбезпеки СРСР Меркулов видав наказ про терміновий облік усіх в'язнів і розподіл на тих, що підлягають депортації в ГУЛАГ, і тих, кого необхідно розстріляти. Того ж дня вийшов наказ начальника тюремного управління НКВС УРСР Філіппова, який зобов'язував евакуювати в'язнів. За планом депортувати із Львівської області повинні були  5 тисяч заарештованих. Проте евакуювали лише 1 822 арештантів, а 3,6 тис. в’язнів залишилися у тюрмах Львова. 

Фото: lonckoho.lviv.ua

 

Масові вбивства

Розстріли, санкціоновані прокурором Львівської області Харитоновим, розпочали 22 червня. До 3602 людей, що залишилися у тюрмах Львова після евакуації, додалися нові заарештовані, яких називали причетними до ОУН, шпигунами, диверсантами. 

Як зазначено на сайті "Тюрма на Лонцького", того дня було розстріляно 108 осіб, засуджених до смертної кари. Із проміжного звіту начальника тюремного відділення УНКВС Львівської області Лермана відомо, що станом на 24 червня у тюрмах Львова та Золочева вже було розстріляно 2072 людини, а 26 червня затвердили розстрільні списки на ще 2068 людей, які підлягали знищенню. Їх розстріляли протягом 24-28 червня. Таким чином у Львівській області було розстріляно 4140 в’язнів. 

Тюремні документи на нових в’язнів належним чином не оформлювали, здебільшого навіть не викладали звинувачень. Їх просто називали причетними до ОУН, шпигунами, диверсантами, тобто особами, що підлягають розстрілу. Зокрема у тюрмі на Лонцького було розстріляно 1681 особу, що становить 42% усіх розстріляних в’язнів Львова. Загалом у тюрмах України на початку німецько-радянської війни протягом кінця червня – початку липня 1941 р. радянська влада вбила близько 24 тисяч політичних в’язнів.

"Спочатку в’язнів розстрілювали у звичний для практики НКВС спосіб: індивідуальні у спецкамерах пострілом у потилицю. Коли наближався фронт, а плани не було виконано – розстрілювали масово: зганяли в’язнів до камер підвалів та через дверцята для передачі їжі стріляли з автоматичної зброї. А в останні дні перебування НКВС у тюрмах кидали до камер гранати, або відкривали двері камер, в’язні виходили в коридор, гадаючи, що їх звільняють, та в цей момент їх розстрілювали з автоматичної зброї", – йдеться на сайті "Тюрми на Лонцького". 

На сьогодні, відомі лише 747 імен розстріляних у тюрмі на Лонцького в кінці червня 1941 р. Серед них було 509 українців, тобто 67%, 177 поляків (23,3%), 53 євреїв (7%).

Спогади про трагедію

Музей-меморіал  "Тюрма на Лонцького" опублікував спогад Устини Стефанчук, яка описувала страшні часи розстрілів у червні 1941 року.

"По такій самій знимочці бабця мого чоловіка пізнала тіло своєї єдиної доні Іванки серед закатованих в Львівській тюрмі Бриґітки. Серед понівечених людських тіл, закривавлене місиво з косою і знимкою в кишені. В такому вигляді мати знайшла свою дитину. Але чи одна мати? Лише в червні 1941 року, відступаючи, червона армія замордувала в тюрмах кілька десятків тисяч осіб. Точних даних по кількості жертв досі немає. Багато документів зі свідченнями або досі засекречені, або знищені. Все для того, або пересічний українець думав (це, якщо пощастить), що війна почалася з приходом німців. Для населення Галичини війна вже тривала кілька років, а почалася з радянською окупацією у вересні 1939.... І не закінчилася в 1945 році ..."

У 2016 році були опубліковані вражаючі спогади Івана Кіндрата, доктора медицини із Рочестера, США. У 1941-му йому було 18 років і він жив у студентському гуртожитку у Львові. Знайомий Івана, який жив навпроти в'язниці на вул. Лонцького, розповів, що чув звідти глухі постріли і божевільні крики. Четверо студентів вирішили піти і глянути, що відбувається.

"Перед входом у двір побачили 8 мертвих чоловіків і жінок, біля стіни – ще дві жінки, ще живі, але закривавлені й у несвідомому стані. Надалі з'ясувалося, що це були не в'язні, а наймані робітники, яких знищили останніми, як свідків кривавого злочину. 

З двору двері вели до великого приміщення, з горою трупів аж під стелю. Нижні були ще теплі. Вік жертв – від 15 до 60 років, але переважна більшість мала 20-35 років. Лежали в різних позах, з розплющеними очима і з масками жаху на обличчях. Між ними чимало жінок. Виявлені нами жертви енкаведистського садизму були вбиті пострілами в рот або в потилицю. Але ще більше було заколотих багнетами в живіт.

У камері – дві дуже молоді і навіть після смерті красиві жінки, задушені, зі шнурами на шиї. Поруч двоє немовлят з розбитими черепами. На наличнику двері – свіжі плями розбризканого мозку. Ще один прояв звірства – відрізані пальці, знята ременями шкіра на спинах", – згадував Кіндрат.

Він також зробив фотографії тіл, які пізніше з'явилися у виданні "Краківські вісті". Деякі з них так і не були опубліковані, бо були визнані нецензурними. 

Фото: lonckoho.lviv.ua

 

Вшанування пам'яті

Навпроти в'язниці на Лонцького, на площі Шашкевича у 1997 році був зведений Пам'ятник жертвам комуністичних злочинів. Масовим розстрілам в кінці червня 1941 року також присвячена частина експозиції. 

Національний музей "Тюрма на Лонцького" запрошує долучитися до вшанування пам'яті жертв розстрілів 1941 року у в'язниці 22 червня о 17:00. Тут проведуть вечір пам'яті "Світло тихе".
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
18:54
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 27 квітня, завтра, тиждень
18:28
Змагання з веслування
Волинянин став призером чемпіонату Європи з академічного паравеслування
17:52
У Львові відкрили меморіальну таблицю Радковцю
У Львові відкрили меморіальну таблицю відомому краєзнавцю та культовому гіду Радковцю
17:21
свічка_скорбота
На війні з окупантами загинув 21-річний франківчанин Андрій Василик
16:59
ФК "Карпати"
Львівські "Карпати" повернулися до Української прем’єр-ліги
16:35
пікапи для ЗСУ
Британські волонтери привезли на Львівщину для українських військових пікапи
16:02
ФК "Минай"
ФК "Минай" покинув останнє місце УПЛ, перегравши "Чорноморець"
15:38
винесення стягів військових та оборонних структур України у Львові
У Львові день міста відзначили винесенням стягів військових та оборонних структур України. Фото
15:15
ухилянти
На Буковині затримали чоловіків, які намагалися виїхати до Румунії на старій "буханці" за 9 тис. євро
14:50
ЗСУ генштаб війна з Росією
На сході України волинські бійці підрозділу ударних безпілотників атакували ворожу бойову машину піхоти
14:21
фортифікації на Волині
Прем'єр-міністр Шмигаль перевірив зведення фортифікаційних споруд на Волині
13:51
пошук пенсіонера
Прочісують ліси та сусідні села: на Рівненщині розшукують пенсіонера
13:17
mini EdCamp Lviv
У Львові зібрались понад 200 українських педагогів на освітні обговорення
12:44
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
12:18
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
12:05
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: Lviv Gallery Weekend
11:31
Оновлено
ДТП зі швидкою ша Прикарпатті
На Франківщині у ДТП перевернулась швидка: постраждали лікар та фельдшер
11:09
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 квітня
10:29
ДТП
Біля Львова сталася ДТП з потерпілими
10:17
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 квітня
10:08
блокпост
На Львівщині працівники ТЦК чергуватимуть на блокпостах
09:38
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 27 квітня, і завтра
09:21
ракета Х-59
РФ атакувала енергетичні об’єкти у двох районах Львівщини, є руйнування
08:52
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
08:51
Ексклюзив
новини Львова
Евакуювалася з протезом під час війни: історія харків'янки, яка мешкає в модульному містечку у Львові
08:33
Огляд
Пструг, хліб та вино
Ресторани та кав'ярні Львова з атмосферними літніми майданчиками
07:00
Огляд
блокада кордону
Кордон розблоковано, та чи надовго: все що варто знати про блокування польського кордону
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
Більше новин