Масові репресії та терор: львівські активісти нагадали про значення Монумента слави у Львові

На площі біля пам'ятника влаштували перформанс.

Про це повідомляє "Еспресо.Захід".

У Львові триває демонтаж радянського Монумента слави. Споруда розміщена на площі біля Національної академії сухопутних військ.

Нині вже майже тиждень, як почали роботи з радянським символом. Наразі встигли демонтувати кілька барельєфів, які передали в музей "Територія терору". Над знесенням споруди працюють двоє працівників. Андрій Луць, котрий вправно працює з молотком і зубилом, каже, складна робота, адже зносити все потрібно вручну.

"Ручна робота, є закриті місця з’єднання барельєфу з бетоном. Тут є закльопки , які сховані і ускладнюють зняття цього барельєфу. Ми вже тиждень, як мучимося з цією половиною", - каже Андрій Луць.

На території радянського Монумента слави міська влада планує організувати громадський простір для вшанування героїв, котрі борються і боролися за незалежність України. Відтак ще торік на виконавчому комітеті прийняли рішення про оголошення архітектурного конкурсу на територію, а також поетапність демонтажу споруди.


"Перш ніж запустити архітектурний конкурс, ми зустрінемося учасниками російсько-української війни, родинами загиблих, де ми проговоримо саму концепцію громадського простору, - зазначає заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. - Архітектурний конкурс має дати відповідь яким шляхом буде облаштований цей громадський простір. Ми хочемо, щоб він мав сильне навантаження з точки зору, що ми маємо віддавати велику честь захисникам України, які  сьогодні захищають нашу державу. Також хочемо говорити про наших героїв і героїв УПА, щоб ми провели цілу лінійку тих, хто боровся і бореться і буде боротися за незалежність нашої держави".

Нині біля Монумента слави громадські активісти влаштували перформанс, аби нагадати суспільству, що ж означає цей радянський символ і чому його потрібно демонтовувати. Учасник бойових дій Ігор Фльорко дивується як на сьомому році війни ще досі споруда стоїть у Львові та ще й біля Національної академії сухопутних військ.

"Цей пам’ятник прийшов нам у спадок від наших гнобителів. Чому він тут досі? - дивується Ігор. -  Для мене питання відкрите. Напевно людям було байдуже. Тільки завдяки активній частині громади можуть відбуватися певні позитивні зміни".

Відтак, на пам’ятнику розмістили листівки з історією репресій радянського часу. Громадський активіст Марк Майор також приєднався до акції. Каже, важливо привертати увагу до пам’ятника, щоб його повністю демонтували і не було жодних радянських проявів у Львові.

"Ми привертаємо увагу до цього пам’ятника, пам’ятника радянським воїнам, які чинили масові репресії і знищували все українське, - наголошує Марк Майор. - Гулаги, масові репресії, знищення української мови, знищення УГКЦ — все те, що ми отримали від радянської влади, влади окупантів та червоного терору".

Відтак активісти переконують: не залишатимуть без нагляду питання демонтажу Монумента слави. Будуть робити все, аби якнайшвидше знести радянську споруду. Скільки часу доведеться зносити споруду, міська влада не береться говорити. Наразі зносять барельєфну стіну. Втім, активісти обіцяють за будь-яких умов до 9 травня знести бодай пам’ятник, який стоїть у центрі величезної площі.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал