Еспресо. Захід
OPINION

Львів’яни сперечаються про "Впевнену", бо досі мають в голові радянське сміття. Блог Ореста Голубця

24 серпня, 2023 четвер
18:45

Готуючи цей матеріал, я прочитав нещодавні допис львівського мистецтвознавця Юрія Ямаша "Формула краси та "Впевнена". Більшість наших основних думок та аргументів співпадали. Тому я свідомо вирішив не вносити зміни у свій текст

Хвиля суперечок довкола кам'яної пластики, експонованої у Стрийському парку, напередодні відкриття "Львівського тижня скульптури", показала ступінь "травмованості" нашого суспільства тоталітарним минулим. Дехто спробував навіть називати твори відомих сучасних українських і зарубіжних художників "совєцьким сміттям", не розуміючи, що, насправді, ми все ще не позбулися "сміття" в наших головах. Дуже дивно, але, як виявляється, використання для скульптури каменю здатне породжувати в нас асоціації радянських часів, коли кам'яні (насправді ж бетонні) фігури "асвабадітєлів"  стояли мало що не в кожному селі.

Нагадаємо, що згадані скульптури належать "Канівському скульптурному симпозіуму» мистецького об'єднання "ЧервонеЧорне". Впродовж 10 років Симпозіум щорічно приймав українських та іноземних скульпторів, фахівців обробки каменю, завдяки чому у Каневі сформувався скульптурний парк, що приваблює чимало відвідувачів. Привезені до Львова праці анонсують проведення "Львівського тижня скульптури", який цьогоріч буде значно масштабнішим ніж у минулому році.

Читайте також: Сучасне мистецтво, яке зворохобило галичан: у Стрийському парку оселилися 8 скульптур

Найбільше «дісталося» скульптурній композиції "Впевнена" Василя Корчового – жіночій фігурі незвичної огрядності. Головна причина її несприйняття, на  мою думку, знову ж таки криється в стереотипах тоталітарного минулого. Адже будь-які диктаторські режими прагнуть творити образи фізично "досконалих" будівників (і будівниць) "світлого майбутнього". Пролетаріат (як головний "будівничий") мав завжди бути "героїчно-підтягнутим" (і в міру голодним), а ознаки огрядності могли мати хіба що представники "гнилої інтелігенції".

Згадаймо натомість деякі історичні факти. Зокрема, в прадавніх культурах фігурки, що символізували жінку-зачинательку роду, жінку-богиню чи жінку як символ родючої землі, зображали саме так, як це робить В. Корчовий. Можливо когось це здивує, але в епоху Ренесансу, яка немовби відроджувала грецько-римські ідеали досконалого людського тіла, огрядність вважали цілком допустимою (навіть для високопоставлених воєначальників). Тогочасні естетичні норми сприйняття людського тіла чи не найповніше відображають твори знаменитого фламандського живописця Пітера Пауля Рубенса. Ще одним доказом історично сформованої пошани суспільства до "товстунів" є незмінна популярність в Японії відомої з прадавніх часів боротьби сумо.

Серед сучасних митців найхарактернішим аргументом у розрізі піднятої у Львові "скандальної" теми  є творчість знаного в усьому світі колумбійського художника Фернандо Ботеро. Після великої персональної виставка, яка відбулася в Парижі на Єлисейських полях 1992 року скульптури митця стали бажаними в різних містах, під час свят, урочистих ювілеїв, міжнародних форумів чи, навіть, Олімпійських ігор. Вершиною фінансового успіху художника став продаж на аукціоні Christie’s бронзової скульптури за 2,5 мільйони доларів (2014).

Герої творів Ф. Ботеро – підкреслено пишні, ніби "по вінця" переповнені життєвою енергією. Здається, що зайва вага для них не проблема, а предмет гордості. Характерним є свідоме протиставлення «поважних» класичних матеріалів (бронзи чи граніту) цілком "не поважній" гротескно-іронічній формі творчого виразу. Огрядність у працях художника набуває власної естетики, стає своєрідною мірою "іншої" краси, авторським ідеалом і творчим кредо. Реальність, гротеск і витончена іронія у працях Ф. Ботеро балансують на тонкій межі «емоційного вибуху», повного несприйняття і захоплення. Де б вони не з’являлися, одразу ж стають помітним явищем. Серед чисельних праць митця виділимо "Адама та Єву"біля казино в Монте-Карло (1981), бронзову фігуру "Людина на коні" навпроти Музею Ізраїлю в Єрусалимі (1992), "Жінку, що відпочиває" біля входу до Музею мистецтв у Ліхтенштейні (2003), скульптурну пластику “Танцюристи” в парку Честфорта, в Англії (2009) (до наведених прикладів додаю кілька праць сучасних художників, які притримуються течії гіперреалізму і звертаються до теми «надлишкової ваги»).

Складні процеси, які нині відбуваються в українській скульптури є вповні закономірними і започаткований нами "Львівський тиждень скульптури" скерований на їх подолання. На завершення допису подаю цитати з моєї монографії "Магія третього виміру. Скульптурна пластика кінця ХІХ – початку ХХІ століття" (Львів: Колір ПРО, 2020). З цією книгою варто ознайомитися тим, хто все ще не розуміє які зміни відбувалися в скульптурній пластиці за останні 150 років.

1. "Скульптура… виявилася найбільше "упослідженою" радянським минулим, бо в тоталітарному суспільстві займала «елітарне» положення. Їй довіряли реалізацію головних ідеологічних завдань, творення домінантних символів влади, що було надзвичайно привабливим з огляду на значні фінансові винагороди… Роль творця зводилася до композиційних маніпуляцій в обмеженому діапазоні типових, нарочито-героїзованих образів, «зрозумілих для народу".

2. Наступна цитата стосується роботи журі з встановлення в Україні нових пам'ятників: "При всьому бажанні робити добрі справи, їхній мистецько-професійний рівень викликав сумніви… Вони навіть не зауважували, що вибір «новітніх монументів" відбувається згідно зі застарілими вимогами радянських часів. Помилкові рішення, зазвичай, опиралися на «думку громадськості», яка також перебувала під впливом посттоталітарних шаблонів".

3. "У середині 1990-х років, розпочався ментально-ідеологічний розкол поколінь, проявився потужний творчий потенціал поколінь митців, котрі не зазнали згубного впливу радянської ідеології… Показовим в аспекті сказаного став підхід фахівців до вибору художників на експозицію "Мистецтво скульптури", що входила до масштабного  проекту "Мистецтво України ХХ століття" (1998): «Ми свідомо не включали в це коло видатні імена народних художників і навіть академіків. Їхня творча діяльність належить минулому радянського мистецтва… Покоління досвідчених старійшин довгі роки тримало монополію на скульптуру, залишаючи за собою право остаточного вибору нащадків. Цю історію ми залишаємо поза нашими професійними інтересами».

Мабуть, є над чим задуматися…?

P.S. Я побачив скульптуру "Впевнена" після завершення цього допису, прочитавши інформацію, що її намагалися чимось облити і підпалити (!). Багато людей фотографувалися біля неї, особливо молодь. Ніхто не висловлював обурення. Якась жінка сказала: "Нічого, все нормально". Я згадав  слова автора скульптури про опитування стосовно ставлення до його творів. Тоді один хлопчина написав: " «Такі жінки мені не подобаються, але праці Василя Корчового – подобаються». І ще одне – прекрасні слова Анни Топіліної у Facebook: "Облити товсту жінку пальним і спробувати запалити кожен дурень зуміє. Особливо, якщо жінка кам'яна" (!).

На тлі цього всього виникає головне питання – кому була потрібна ця "скандальна" історія і навіщо Львову цей сором…?

Джерело.

скульптура "Впевнена"

Фото: Павло Гудімов


Читайте також: Спроба підпалу скульптури "Впевнена" у Стрийському парку: поліція відкрила справу

Про автораОрест Голубець – доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент НАМУ, член міжнародної асоціації критиків мистецтва АІСА.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
26 лютого
09:12
Пошкоджено 160 тонн українського зерна на польській залізничній станції
Знищення зерна в Польщі: посол Зварич закликав владу та поліцію зробити усе, щоб покарати винних
08:59
Євген Марусяк, стрибки з трампліна
Третій найкращий результат в історії України: франківчанин посів 22-гу сходинку на етапі Кубка світу зі стрибків з трампліна
08:45
Бійці 103-ї бригади ТрО уразили дві вантажівки й особовий склад ворога
Бійці 103-ї бригади ТрО показали, як уразили дві вантажівки й особовий склад ворога
08:27
Росіяни запустили фейк, що у Тернополі ломбард приймає біонічні протези
"У Тернополі один з ломбардів почав приймати біонічні протези": росіяни запустили новий фейк
08:10
Олександр Профатило
У бою за Україну загинув воїн ЗСУ з Тернопільщини Олександр Профатило
07:53
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 26 лютого, і завтра
2024, неділя
25 лютого
21:01
Рівненський кінолог Віталій Полтавченко разом із чотирилапим напарником Ахілом
"Обстріл з артилерії щодня і щоночі": кінолог з Рівного розміновує Херсонщину
20:36
соціальний гуртожиток для переселенців
В Івано-Франківську відкрили соціальний гуртожиток для переселенців
20:13
новини Закарпаття
Волинянин намагався незаконно ввезти в Україну світлодіодні блоки живлення на суму 300 тис. грн
19:56
футбол
У Львові "Рух" зіграв із "Поліссям" матч 18-го туру чемпіонату України
19:23
продукти для зміцнення імунітету
Що їсти, щоб бути здоровим: найкорисніші продукти для зміцнення імунітету
18:54
новини Буковини
На Буковині поліція затримала чоловіка, який стріляв у сусіда
18:12
вогонь, полум'я, пожежа
На Тернопільщині в пожежі виявили тіло чоловіка
17:46
новини Закарпаття
Смертельно травмував знайомого: в Ужгородському районі затримали зловмисника
17:08
новини Закарпаття
На Закарпатті зіткнулись авто та гужова повозка: 1 людина загинула, 6 - травмовані
16:25
Огляд
новини Львова
Чим обурювалися в соцмережах цього тижня: плакат із закликом до Путіна "розібратися з Україною" на протестах у Польщі та сміття у Львові
16:01
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 25 лютого, завтра, тиждень
15:42
Ексклюзив
Меморіальний музей-садиба Леся Курбаса
Лесь Курбас: той, хто мріяв навчити літати
15:18
свічка_скорбота
У Львові поховають захисника Дмитра Сливку
14:50
в'язниця
Хмельниччанин погрожував прокурорці й отримав підозру
14:14
грип, ГРВІ
Грип на Львівщині відступає, захворюваність впала на 14,2% за тиждень
13:56
ухилянт
Закарпатець "поховав" дружину, щоб втекти за кордон
13:35
На Рівненщині чадним газом отруїлася жінка
13:13
свічка
У Франківську поховають загиблого тернопільського матроса Миколу Гнипа
12:50
У Луцьку в резервуарі очисної споруди знайшли мертвого чоловіка
12:30
повернення військових
Чекали майже два роки: двоє військових з Тернопільщини, яких звільнили з полону, повернулися додому
12:05
На Прикарпатті за добу згоріло 4 га сухої трави
11:50
незаконний перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 24 лютого
11:38
Притулок для жертв домашнього насильства в Коломиї
На Івано-Франківщині відкрили сьомий притулок для жертв домашнього насильства
11:13
Дзвенислава Черник
Львівська спортсменка стала чемпіонкою Європи зі стрільби з лука
10:51
Устилуг-Зосин
Польські фермери відновили протест на пункті пропуску "Устилуг-Зосин"
10:30
Ексклюзив
125 бригада ТрО
Бойове хрещення в Бахмуті й оборона Лимана: як 125-та бригада ТрО 2 роки боронить Україну
10:11
Партнерський матеріал
Ювілей під сиренами
Ювілей під сиренами: Тарас Петриненко виступить у Львові та Івано-Франківську
10:01
Оновлено
Шахед
На Хмельниччині вночі пролунали вибухи, російські війська атакували область
09:43
черги на кордоні, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 25 лютого
09:01
Ексклюзив
військові новини
Я плакала до Бога й питала, який мені сенс молитись, якщо Він забирає кого хоче, – військова капеланка Олександра Андріяшина
2024, субота
24 лютого
21:35
Оновлено
Затримано керівника Головного управління нацполіції Волинської області,
Керівника поліції Волині не затримували, він перебуває на службі, – речниця
21:28
Євген Марусяк
Франківчанин уперше в сезоні фінішував у тридцятці на Кубку світу зі стрибків з трампліна
21:00
лавина
Через відлигу на Закарпатті – лавинна небезпека у горах
20:41
Кирило Попов
ФК "Минай" орендував ексфорварда "Динамо"
Більше новин