Львівську галерею захопили "Комахи"
Львів’янка з Херсона знає, чому потрібно любити природу в її розмаїтті.
Уперше в Україні молода художниця Вероніка Чередниченко, яка вже тричі мала авторські творчі презентації у Польщі (а саме – у Варшаві) виставилася у Львові в галереї "Зелена канапа". Йдеться про рисунки комах, виконані кольоровими олівцями на папері для нового проєкту "InsectInstinct", запрезентовані зараз публіці під назвою "Комахи". Основна тема – взаємини між людьми та іншими живими істотами, людський вплив на довкілля та захист біорізноманіття життя, інформує "Еспресо.Захід".
Якщо спитати закоханого у свій фах ентомолога, скільки у світі є видів комах, то він скаже, що від двох до восьми мільйонів. Тоді, як – приміром – ссавців тільки понад 5000. Самих лише різновидів мурах у світі майже стільки, скільки різновидів птахів – близько 9000. Комахи – перші, що серед усіх живих істот з'явилися на Землі і змогли вижити під час усіх природних катаклізмів. Вони відлякують, дивують. захоплюють. Бо в їхньому житті все інакше. Скажімо, кліщі здатні до 8-9 років бути без їжі, а скорпіони можуть витримувати таку дієту до 1,5-2 років. Найшвидша комаха на планеті — бабка, оскільки може розвинути швидкість до 60 км/год. А тарган може тижнями жити навіть із відірваною головою.
"Взагалі я маю певні фобії щодо всіх тварин, які мають більше, ніж чотири лапи, – розповідає мені Вероніка Чередниченко. – Реагую на них так, як і будь-яка пересічна людина – без особливого ентузіазму. І водночас розумію, що кожна така істота виконує власну функцію у цьому світі. Мене дратує антропоцентрична точка зору на світ, коли людина називає себе центральною чи найбільш значущою сутністю у світі. Цікавлюся темою балансу та гармонії і комашки в цьому балансі відіграють неймовірно важливу роль".
Щоправда, на рисунки художницю надихнуло не стільки заглиблення в комашине життя-буття, скільки комашині форми, їхня динаміка росту, різнобарв'я та різноманіття тощо. Так народилася ідея майбутнього візуального проєкту "InsectInstinct", де Вероніка Чередниченко має намір дорівняти розміри комах до розмірів людини і не тільки.
"Уперше я побачила роботи Вероніки Чередниченко два роки тому на виставці, коли дівчина закінчувала Львівську національну академію мистецтв, – ділиться враженнями засновниця "Зеленої канапи" Олеся Домарадзька. – Мені щиро заімпонувала та філігранність, з якою були виконані її твори. Це були якісь біоморфні маси, котрі пульсували, жили власним життям і котрі не залишали байдужим. Цікаво, що перш ніж стати художницею (уродженка Херсона, а нині львів'янка) Вероніка здобула педагогічну освіту в Києві. Тобто вибір мистецької стежки був цілком усвідомленим. І на цьому шляху вона багато працювала, осягала, і не тільки в координатах України. Згадуючи рисунки Євгена Лисика, я би сказала, що Вероніка Чередниченко є продовжувачкою його традицій. А якщо говорити про комах, то більшість з нас комахи дратують. А Вероніка Чередниченко говорить про те, що природу не можна любити вибірково, її треба любити у розмаїтті. Коли ми усвідомимо, що всі на цій Землі – рівні, тільки тоді у людства буде шанс на далеку перспективу".
Фото Ярини Коваль
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе