Львівських школярів навчають конфліктології, критичного мислення й емоційного інтелекту

У Львові стартував проєкт "Навчай(ся) відповідально", у рамках якого учнів середнього шкільного віку навчають волонтери управління молодіжної політики ЛМР. 

Про це "Еспресо.Захід" розповіли координаторка проєкту Надія Осташевська та викладачка софт-скілів Ольга Ященко. 

Запуск "Навчай(ся) відповідально" відбувся у понеділок, 12 липня. Проєкт триватиме два тижні, до 25 липня. З понеділка до п’ятниці учнів 14-15 років навчають української та англійської мов, математики, історії України та софт-скілів. Йдеться, зокрема, про конфліктологію, критичне мислення й емоційний інтелект. 

Ініціатором реалізації тестової версії "Навчай(ся) відповідально" є управління молодіжної політики міськради. 

"Ми отримали запит про те, що учням на дистанційному навчанні було доволі важко освоїти шкільні предмети. Щоб спробувати заповнити прогалини в їхніх знаннях, вирішили створити такий пілотний проєкт. Зараз хочемо перевірити, чи він буде корисним та ефективним", – розповідає Надія Осташевська. 

Усі заняття проходять офлайн. Один урок, як і в школі, триває 45 хвилин. Викладачами стали студенти або випускники львівських вишів, які на волонтерських засадах зголосились навчати дисциплін, на яких спеціалізуються. Критеріями відбору волонтерів, за словами координаторки проєкту, були наявність у студентів досвіду публічних виступів і роботи з дітьми. Проте додатково перед стартом проєкту для викладачів провели дводенний тренінг, щоб удосконалити їхні навички комунікації з учнями. 


Фото: ЛМР

"Перед початком курсу ми разом з іншими волонтерами та організаторами прописали план і розклад уроків", – розповідає Ольга Ященко, викладачка софт-скілів. Ольга викладає щодня два з трьох закріплених за нею предметів. Чергування дисциплін важливе для того, щоб учні залишалися зацікавленими. Крім цього, стверджує викладачка, такі предмети необхідно викладати в ігровій формі. 

"Наприклад, для конфліктології я обрала напрям "ненасильницьке спілкування". Спочатку ми разом з дітьми обговорюємо методи рішення конфліктів. Пізніше розділяю учнів на пари для гри-практики. Кожна пара готує сценку-ілюстрацію певної ситуації, яку я задала. Припустімо, йдеться про конфлікт з однокласником. Через певний час учні показують свої сценки, в яких вони розігрують будь-який варіант вирішення конфлікту. А решта вгадує, який метод вирішення обрали школярі, й обговорює, наскільки цей метод допоміг у заданій ситуації", – пояснює Ольга.

У рамках проходження курсу з емоційного інтелекту учні вчаться слухати себе, простежувати свої емоції та розуміти причини їх виникнення. Це допомагає вибудовувати власні межі та розвиває емпатію й повагу до внутрішнього світу інших. 

На уроках критичного мислення Ольга розповідає про когнітивні викривлення, пояснює, як працює людський мозок, наводить приклади наукових досліджень. Навчання також відбувається в ігровій формі з посиланнями на власний досвід для легшого сприйняття матеріалу. Крім цього, в планах є й уроки з медіаграмотності, йдеться про розбір контенту в інтернеті. Ольга навчатиме дітей перевіряти інформацію з мережі та пояснить, чому можна довіряти, а чому – ні. 

"Реакція школярів на нові уроки позитивна. Вважаю, що ці предмети обов’язково потрібно впроваджувати у школах. Але принциповими тут є подача матеріалу та співпраця між учнями й учителем. Адже я, на жаль, помітила, що діти бояться дати неправильну відповідь й обирають мовчати. Їм складно розслабитися й говорити те, що думають. Багато роблю саме для того, аби вони почувалися безпечно, і наголошую, що ми вчимося, а помилятися – це норма", – зазначає Ольга Ященко.

До "Навчай(ся) відповідально" зараз залучені лише 25 учнів, адже проєкт проходить у тестовому режимі. Проте якщо результати пробної версії будуть позитивними, то надалі планують охопити близько 500 школярів. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.