Львівські медики пояснили, чому кашель та вранішня хриплість дитини може потребувати візиту до гастроентеролога

Якщо у дитини буває сухий нічний каше, охриплість голосу вранці та біль за грудиною, це може бути ознакою не застуди, а гастроезофагеальної рефлюксної хвороби

Про це повідомляє Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр.

"Якщо спостерігаєте у дитини охриплість голосу вранці чи ларингоспазм при пробудженні, сухий нічний кашель, біль за грудиною, ушкодження зубної емалі, варто проконсультуватись у гастроентеролога з приводу рефлюкс-езофагіту", – попереджає  гастроентерологиня Ірина Лошак.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) – хронічне рецидивуюче захворювання, яке викликає запальний процес у дистальній частині стравоходу у результаті закиду (регургітації) кислого шлункового вмісту. У нормі здорова людина може відчувати кілька рефлюксів в день, але при ГЕРХ це відбувається регулярно і рясно. Як наслідок, стравохід запалюється, і починаються патологічні зміни.З’являється біль у стравоході під час проходження харчової грудки (особливо якщо це гаряча чи гостра їжа).

• У більшості дітей перших місяців життя ГЕРХ –- фізіологічне явище, яке супроводжується періодичним зригуванням і не призводить до патологічних відхилень.
• У дітей старшого віку патогномонічним симптомом є відрижка, яка виникає натще, після прийому їжі, при посиленому фізичному навантаженні (нахилі) або в положенні лежачи (горизонтально).
• Може бути відрижка повітрям ("порожня"), кислим (при підвищеній кислотності шлункового вмісту), гірка (при закиданні у шлунок жовчі), гнилісна (тривалий застій їжі у шлунку).

 Для постановки точно діагнозу ГЕРХ необхідно звернутися до гастроентеролога. Після первинного огляду лікар призначить потрібні аналізи і дослідження. Наприклад, ендоскопічне дослідження стравоходу, шлунку і дванадцятипалої кишки.

Лікування ГЕРХ комплексне та включає прийом лікарських препаратів та коригування харчування і способу життя. Зокрема, доведеться виключити з раціону дитини гострі і смажені страви, цитрусові, шоколад, томатний сік, газовані напої, жуйки – продукти, які знижують м’язовий тонус нижнього стравохідного сфінктеру.

Якщо вчасно не встановити діагноз і не розпочати лікування, захворювання може викликати болючі ерозії у стравоході, кровотечу і постгеморагічну анемію.