Львівське ноу-хау: тепер містяни можуть стежити за сміттям завдяки QR-кодам

Від сьогодні, 12 серпня, у Львові почали кампанію з розміщення на сміттєві контейнери міста спеціальних наліпок з QR-кодами.

Про це повідомляє "Еспресо.Захід". 

Зараз наліпки з QR-кодам у тестовому режимі розташують лише в центральній частині міста, тобто в Галицькому районі. Однак вже до кінця вересня всі контейнери обладнають ними.  

В.о. директора департаменту з питань поводження з відходами Зіновій Гладун розповів, що вони здійснили інвентаризацію всіх контейнерних майданчиків на території міста і визначили 1315 локацій для них (майданчиків збору ТПВ).

"Ці дані введено в єдину систему реєстрації та обліку. Забезпечено постійний контроль за забором і перевезенням відходів у Львові. Всі дані введені в геолокацію. За допомогою GPS-трекерів тепер маємо можливість відстежувати рух кожного сміттєвоза і час заїзду на майданчик і їх переміщення містом у режимі онлайн. Це забезпечує надійний контроль", – каже чиновник.

Зіновій Гладун зізнається, що систему з QR-кодам почали встановлювати через часті звернення місцевих про негаразди з роботою перевізників ТПВ.

"Це наша розробка, не маю інформації про те, чи в інших містах України така система працює", – каже Зіновій Гладун про унікальність цих QR-кодів. 

Читайте також: Двоє з п'яти львівських перевізників сміття викидали його під Львовом

Що дають ці коди звичайним мешканцям? Як пояснила начальник управління інформаційних технологій ЛМР Олена Гунько, в першу чергу – це швидка комунікація львів’ян із департаментом щодо поводження з відходами та безпосередньо з компанією, яка вивозить сміття.

"Інформацію можна довідатися в месенджері – просто зісканувавши код, який буде на кожному майданчику. Ви вибираєте зручний для вас месенджер: або телеграм, або фейсбук, і далі користуєтеся вказівкам чат-бота. Треба ввести код цього майданчика або поширити геолокацію. Згодом бот видає відповідь, що це за майданчик, в чиїй власності, хто обслуговує, контактну інформацію перевізника. Додаткова кнопка дозволяє перейти на "Гарячу лінію" міста або зв’язатися з департаментом. Це зроблено для спрощення комунікації і швидшого вирішення проблем, коли з якогось майданчика не вивозять вчасно сміття чи виникають інші питання", – розповідає Олена Гунько.

Читайте також: Реальні обсяги зловживань із вивезенням сміття значно більші, ніж виявила прокуратура – журналіст-розслідувач

Однак, як з’ясувалося, чат-боти не дозволяють відстежувати рух сміттєвозів у реальному часі. Така функція передбачена лише для працівників департаменту. Тобто треба зв’язуватися з ними.

QR-коди обійдуться бюджету міста в суму 18-20 тис. грн.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.