Львів зустріне Міжнародний день неспішного мистецтва як належить
Події відбуватимуться 10 квітня о 15:00. Правда, цього разу онлайн
Міжнародний день неспішного мистецтва, який цього року світ відзначить 10 квітня, пройде також і за участі Львова. Властиво, серед близько ста офіційних учасників події з усього світу, є і місто Лева, зокрема наш Національний музей імені Андрея Шептицького. Хоча інші львівські музеї також не стоятимуть осторонь, інформує "Еспресо.Захід".
Фото: з фб-сторінки події День неспішного мистецтва
Львів уже четвертий рік поспіль бере участь у дійстві, метою якого є створення умов в особі музеїв та галерей, щоби відвідувач міг присвятити спогляданню до п'яти музейних експонатів упродовж години. І аж ніяк не більше, бо відомо, що – за статистикою – люди витрачають під час відвідин музею на знайомство з одним твором мистецтва до восьми секунд і переходять далі. А йдеться, власне, про повільне та вдумливе споглядання, яке дозволяє відкрити для себе цілком несподівані нюанси і зробити цілком несподівані паралелі.
Офіційна ініціатива такого міжнародного сповільненого споглядання належить американцю Філу Террі, який улітку 2008-го року вирішив провести експеримент - дізнатися, що станеться, якщо змінити традиційну звичку пробігати через музейні зали на зупинку біля кількох творів на значно довший час. Завітавши до нью-йоркського Єврейського музею на виставку "Action/Abstraction", чоловік обрав для споглядання одну-єдину роботу – "Фантазію" Ганса Гофманна, датовану 1943 роком. І яким же було його здивування, коли застиглі краплі фарби на картині Гофманна нагадали йому – людині, що ніколи особливо не цікавилася мистецтвом - про іншого американського митця Джексона Поллока (чия робота "Зближення" експонувалася у сусідньому залі). Террі пригадав, що дружина Поллока, Лі Краснер вчилася у Гофманна, отож, можливо, техніка розбризкування фарби на полотно, яку практикував Гофманн, у майбутньому вплинула і на Поллока. Насправді однозначна відповідь – так це чи ні - Філа Террі не цікавила. Його цікавив тільки вільний плин думок, навіяний часом, проведеними віч-на-віч з картиною.
Фото: зі сторінки line.17qq.com. На фото – твір Джексона Поллока
Наступного року разом з Філом Террі - тепер уже до Музею модерного мистецтва в Нью-Йорку - споглядати три визначених твори упродовж довгого часу пішло четверо його друзів. Їхнє захоплення і процесом і наслідками підштовхнуло Філа Террі вийти з цією ініціативою за межі близьких та знайомих. Зрештою, за межі рідного міста. А відтак навесні 2010-го року кількість інституцій збільшилася до 55, а учасників до понад 2000. І тепер уже офіційно Філ Террі започаткував "День неспішного мистецтва" (Slow Art Day), що дуже швидко переріс у міжнародну музейну традицію.
Фото: з фб-сторінки Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького
Отож офіційний учасник дійства - Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (перелік офіційних учасників тут) у суботу на своїй сторінці у Facebook опублікує з власної колекції чотири роботи для неспішного споглядання. До кожної куратори підготують запитання, що спонукатимуть глядачів до роздумів та саморефлексії. До акції окремо долучаться також Музей Івана Труша, художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької та Музей Леопольда Левицького, що є відділами Національного музею.
Фото надала Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького. На фото "Портрет Катерини Стаженської" Франсуа Жерара
Утім осторонь не стоятимуть й інші культурно-мистецькі скарбниці Львова. Зокрема, Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького, яка вже вчетверте долучається до міжнародної акції "День неспішного мистецтва", у суботу 10 квітня о 15:00 у мережах – Фейсбук та Інстаграм виставить фотографії та відеоматеріали обраних для огляду робіт, що експонуються в Палаці Потоцьких та Палаці Лозинського, а музейні працівники у цих мережах відповідатимуть на запитання та коментарі. Так, на зустріч та неспішний діалог із глядачами чекатимуть у Палаці Лозинського: "Потоп" Поля Мерварта, "Філістери" Едварда Окуня, "Мефістофель" Марка Антокольського, "Дівчина з квіткою" Антоніни, а також наукові співробітники Жанна Спірідонова, Ірина Шабля, Олександра Калініченко та Мар'яна Максимів. А в Палаці Потоцьких - "Леда і Лебідь" та "Діана і Актеон" Георга Каспара фон Преннера, "Портрет Катерини Стаженської" Франсуа Жерара, французький меблевий гарнітур середини XVIII ст. з колекції Миколи Островерхова та наукові співробітники Анна Легедза, Ольга Боса, Наталія Отко, Євген Гулюк і Юлія Душка.
Фото Дому Франка. На фото "Вінок на могилі Івана Франка" Михайла Добронравова
Дім Франка запропонує до огляду і подальших роздумів Ріг достатку, що його подарувала Іванові Франку на 25-літній ювілей літературної діяльності Соломія Крушельницька, і який є окрасою салону в меморіальній віллі письменника, а також відео-виставку картини "Вінок на могилі Івана Франка" Михайла Добронравова (1950), яка ілюструє реальну подію: соціалістичний мітинг на Личаківському цвинтарі 15 жовтня 1939 року.
Фото: з фб-сторінки Музею етнографії та художнього промислу. На фото - рекламний плакат кіноконцерну "Соняфільм". 1920-ті роки, м. Львів. Виконано в графічному закладі "Реклама" ("Reklama") за рисунком Андрія Андрейчина. Зі збірки цього Музею.
Музей етнографії та художнього промислу, хоч і не буде робити якихось окремих презентацій, утім і без жодних додаткових дійств, починаючи від часів минулорічного локдауну, як правило, двічі на тиждень виставляє на своїй сторінці у соцмережах статті, кожна з яких присвячена якомусь одному експонату його збірки (як з постійної експозиції, так і з фондів) . До такого починання його підштовхнули пандемічні умови життя, коли всі заклади культури вимушено зачинилися, а повністю втрачати зв'язок зі світом не хотілося. І виявилося, та інформаційна робота, яку у соцмережах провадить провідний зберігач фонду плакату та графіки цього музею Мар'яна Сеньків (а насправді займається вона цим уже четвертий рік) має на сьогодні і попит, і шанувальників.
Відчитавши і самі шедеври музейної збірки і про них, чимало людей отримують бажання побачити той чи інший експонат наживо.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе