Еспресо. Захід

Львів зустріне Міжнародний день неспішного мистецтва як належить

Ярина Коваль
8 квітня, 2021 четвер
09:35

Події відбуватимуться 10 квітня о 15:00. Правда, цього разу онлайн

Зміст

Міжнародний день неспішного мистецтва, який цього року світ відзначить  10 квітня, пройде також і за участі Львова. Властиво, серед близько ста офіційних учасників події з усього світу, є і місто Лева, зокрема наш Національний музей імені Андрея Шептицького. Хоча інші львівські музеї також не стоятимуть осторонь, інформує "Еспресо.Захід".

Фото: з фб-сторінки події День неспішного мистецтва

Львів уже четвертий рік поспіль бере участь у дійстві, метою якого є створення умов в особі музеїв та галерей, щоби відвідувач міг  присвятити спогляданню до п'яти музейних експонатів упродовж години. І аж ніяк не більше, бо відомо, що – за статистикою – люди витрачають під час відвідин музею на знайомство з одним твором мистецтва до восьми секунд  і переходять далі. А йдеться, власне, про повільне та вдумливе споглядання, яке дозволяє відкрити для себе цілком несподівані нюанси і зробити цілком несподівані паралелі.  

Офіційна ініціатива такого міжнародного сповільненого споглядання  належить американцю Філу Террі, який улітку 2008-го  року вирішив провести  експеримент - дізнатися, що станеться, якщо змінити традиційну звичку пробігати через музейні зали на зупинку біля кількох творів на значно довший час. Завітавши до нью-йоркського Єврейського музею на виставку "Action/Abstraction", чоловік обрав для споглядання  одну-єдину роботу – "Фантазію" Ганса Гофманна, датовану 1943 роком. І яким же було його здивування, коли застиглі краплі фарби на картині Гофманна нагадали йому – людині, що ніколи особливо не цікавилася мистецтвом  - про іншого американського митця Джексона Поллока (чия робота "Зближення" експонувалася у сусідньому залі). Террі пригадав, що дружина Поллока, Лі Краснер вчилася у Гофманна, отож, можливо, техніка розбризкування фарби на полотно, яку практикував Гофманн, у майбутньому вплинула і на Поллока. Насправді однозначна відповідь – так це чи ні - Філа Террі не цікавила. Його цікавив тільки вільний плин думок, навіяний часом, проведеними віч-на-віч з картиною.

Фото: зі сторінки line.17qq.com. На фото – твір Джексона Поллока

Наступного року разом з Філом Террі  - тепер уже до Музею модерного мистецтва в Нью-Йорку - споглядати три визначених твори упродовж довгого часу пішло четверо його друзів.  Їхнє захоплення і процесом і наслідками підштовхнуло Філа Террі вийти з цією ініціативою за межі близьких та знайомих. Зрештою, за межі рідного міста. А відтак навесні 2010-го  року кількість інституцій збільшилася до 55, а учасників до понад 2000. І тепер уже офіційно Філ Террі започаткував "День неспішного мистецтва" (Slow Art Day), що  дуже швидко переріс у міжнародну музейну традицію.

Фото: з фб-сторінки Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Отож офіційний учасник дійства - Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (перелік офіційних учасників тут) у суботу на своїй сторінці у  Facebook опублікує з власної колекції чотири роботи для неспішного споглядання. До кожної куратори підготують запитання, що спонукатимуть глядачів до роздумів та саморефлексії. До акції окремо долучаться  також Музей Івана Труша, художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької та Музей Леопольда Левицького, що є відділами  Національного музею.



Фото надала Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького. На фото "Портрет Катерини Стаженської" Франсуа Жерара

Утім осторонь не стоятимуть й інші культурно-мистецькі скарбниці Львова. Зокрема, Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького, яка вже вчетверте долучається до міжнародної акції "День неспішного мистецтва", у суботу 10 квітня о 15:00 у мережах – Фейсбук та Інстаграм виставить фотографії та відеоматеріали обраних для огляду робіт, що експонуються в Палаці Потоцьких та Палаці Лозинського, а музейні працівники у цих мережах відповідатимуть на запитання та коментарі. Так, на зустріч та неспішний діалог із глядачами чекатимуть у Палаці Лозинського: "Потоп" Поля Мерварта, "Філістери" Едварда Окуня, "Мефістофель" Марка Антокольського, "Дівчина з квіткою" Антоніни, а також наукові співробітники Жанна Спірідонова, Ірина Шабля, Олександра Калініченко та Мар'яна Максимів. А в Палаці Потоцьких - "Леда і Лебідь" та "Діана і Актеон" Георга Каспара фон Преннера, "Портрет Катерини Стаженської" Франсуа Жерара, французький меблевий гарнітур середини XVIII ст. з колекції Миколи Островерхова та наукові співробітники Анна Легедза, Ольга Боса, Наталія Отко,  Євген Гулюк і Юлія Душка.

Фото Дому Франка. На фото "Вінок на могилі Івана Франка" Михайла Добронравова

Дім Франка запропонує до огляду і подальших роздумів Ріг достатку, що його подарувала Іванові Франку на 25-літній ювілей літературної діяльності Соломія Крушельницька, і який є окрасою салону в меморіальній віллі письменника, а також відео-виставку картини "Вінок на могилі Івана Франка" Михайла Добронравова (1950), яка ілюструє реальну подію: соціалістичний мітинг на Личаківському цвинтарі 15 жовтня 1939 року.

Фото: з фб-сторінки Музею етнографії та художнього промислу. На фото - рекламний плакат кіноконцерну "Соняфільм". 1920-ті роки, м. Львів. Виконано в графічному закладі "Реклама" ("Reklama") за рисунком Андрія Андрейчина. Зі збірки цього Музею.

Музей етнографії та художнього промислу, хоч і не буде робити  якихось окремих презентацій, утім і без жодних додаткових дійств, починаючи від часів минулорічного локдауну, як правило, двічі на тиждень виставляє на своїй сторінці у соцмережах статті, кожна з яких присвячена якомусь одному експонату його збірки (як з постійної експозиції, так і з фондів) . До такого починання його підштовхнули пандемічні умови життя, коли всі заклади культури вимушено зачинилися, а повністю втрачати зв'язок зі світом не хотілося.  І виявилося, та інформаційна робота, яку у соцмережах провадить провідний зберігач фонду плакату та графіки цього музею Мар'яна Сеньків (а насправді займається вона цим уже четвертий рік) має на сьогодні і попит, і шанувальників.

Відчитавши і самі шедеври музейної збірки і  про них, чимало людей отримують бажання побачити той чи інший експонат наживо.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
08:40
зимові Карпати
На Закарпатті через падіння каміння з гори зійшла з рейок електричка
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
Більше новин