Львів приєднався до акції "Тиждень підтримки грудного вигодовування"

1 серпня стартував "Тиждень підтримки грудного вигодовування" – всесвітня ініціатива, до якої вже традиційно приєднуються і львів’яни. 

"Еспресо.Захід" розповідає, які заходи організовують у місті в рамках ініціативи та які труднощі долають матері у процесі грудного вигодовування. 

До ініціативи вже 13-й рік поспіль приєднується організація "Львівська асоціація консультантів з грудного вигодовування". Тетяна Яремко, голова організації, розповіла "Еспресо.Захід" про події, що їх цьогоріч влаштовують для матусь. 

"Ми проводимо "ГВ на коциках" – це зустрічі, метою яких є обговорення проблем та особистих питань, що виникають в учасниць стосовно грудного вигодовування", – повідомила пані Яремко. 

У зв'язку з карантином цього року "ГВ на коциках" проходить у форматі мінілекцій онлайн або просто неба. Так, у середу, 4 серпня, відбудеться онлайн-трансляція, на якій розповідатимуть, що має робити матуся для збереження грудного вигодовування за умови, коли дитина після пологів перебуває у медичному відділенні без неї. 

А в п’ятницю, 6 серпня, матерів запрошують у парк Культури ім. Б. Хмельницького для зустрічі, на якій обговорюватимуть процес завершення грудного вигодовування. 

На суботу, 7 серпня, заплановано одразу дві лекції, деталі можна знайти на facebook-сторінці "ГВ на коциках". 

Окрім цих зустрічей, "Львівська група підтримки ГВ" на постійній основі проводить консультації з матерями, для цього функціонують дві "гарячі лінії". За словами Тетяни Яремко, консультантами є матері, що пройшли кількамісячний курс навчання, або медики, які мають додаткову освіту в галузі грудного вигодовування. 

"На мою думку, жодних груп підтримки, схожих на нашу, не мало б існувати, адже має бути достатньо консультацій медичного персоналу в лікарнях, щоб матусі не зверталися до альтернативних джерел у пошуках інформації. Але, на жаль, у реальності матері часто стикаються з проблемою некомпетентності медиків. Так, навчання для лікарів і медперсоналу проводять, але воно швидше показове, – стверджує пані Тетяна. –  Протягом років роботи нашої організації тематика питань матусь стосовно ГВ не змінилася. Багато жінок вірить у міфи, але ми боремося, щоб фейків ставало все менше". 

Своїм досвідом з "Еспресо.Захід" поділилася молода мама Ірина Соколовська. 

"У мене були труднощі з налагодженням грудного вигодовування, тому що малюк не хотів прикладатися до грудей. Поради стосовно моєї ситуації, які дали в пологовому, були не те що непомічні, а навіть, як я пізніше дізналася, шкідливі. Наприклад, радили зафіксувати голівку дитини біля грудей і утримувати, а цього робити не варто, тому що малюкові таке неприємно й він тим паче не захоче їсти за умов такого насилля", – розповідає Ірина. 

Матуся вже рік годує грудьми, налагодити процес ГВ їй допомогли консультантки з Instagram. За словами пані Соколовської, було й кілька цінних порад від медиків у пологовому. Але негативне враження, зокрема, викликав поділ лікарями пацієнток на "молочних" і "немолочних". "Казали, що мені пощастило, бо я "молочна", а наче не всі такі. Але ж еволюцією передбачено, що всі жінки можуть годувати малят своїм молоком", – зазначає Ірина. 

Із твердженнями щодо некомпетентності медперсоналу не погоджується кандидат медичних наук, неонатолог Львівського обласного клінічного перинатального центру Ольга Шлемкевич. 

Пані Ольга пояснює: "У питанні грудного вигодовування немає проблеми з некомпетентністю лікарів, адже, крім регулярних навчань у закладах за місцем роботи, щорічно для медперсоналу проводять курси підвищення кваліфікації. Теоретичні знання поєднують з практикою – лікарі щоденно працюють з матерями, які годують. А ще в пологових працюють окремі медики, які допомагають саме в налагодженні лактації. Грудне вигодовування – це завжди про особисті ситуації, про стан здоров’я дитини та налаштованість матері". 

До "Тижня підтримки грудного вигодовування" Львівський перинатальний центр приєднується ще з 1998 року. Зокрема, 2 серпня в рамках проведення акції в Центрі відбулось відкриття "Школи грудного вигодовування". У "Школі" майбутніх та новоспечених матерів навчатимуть раз на тиждень у форматі лекцій і семінарів. Почнуть з пацієнток відділення патології вагітності Перинатального центру. 

"Для того, щоб грудне вигодовування було успішним і тривалим, необхідно проводити навчання ще на етапі вагітності,  до того, як жінка народить. У такому разі матір легше долає труднощі, що виникають у процесі вигодовування", – зазначила Ольга Шлемкевич. 

У п’ятницю, 6 серпня, в актовому залі Центру відбудеться лекція для вагітних львів’янок. А в середу, 4 серпня, у Центрі проведуть навчання для середнього та молодшого медичного персоналу. Оновлену інформацію можна знайти на facebook-сторінці Центру. 

Цьогорічним девізом "Тижня підтримки грудного вигодовування" став вираз "Відповідальність кожного". Про це оголосив Всесвітній альянс підтримки ГВ (WABA). 

"Суспільна відповідальність – це відповідальність кожного з нас. Йдеться не лише про матерів і медиків, а й про відповідальність сім’ї малюка. Сім’я і, зокрема, батько має підтримувати маму в її бажанні годувати грудьми, адже процес ГВ пройде успішніше, якщо жінка відчуває підтримку. Маємо на увазі також і відповідальність держави. Потрібно створювати пункти, де матерів навчатимуть грудному вигодовуванню, необхідна організація простору у парках чи інших громадських місцях, де жінки зможуть годувати дітей грудьми", – пояснює пані Ольга. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку