Лікар-інфекціоніст: "Коронавірус уже нікуди не дінеться. Він може лише видозмінюватися"

У РНБО попереджають: якщо українці не будуть активно вакцинуватися, нова хвиля COVID-19 накриє країну вже в середині лютого і, найімовірніше, черговий ріст захворюваності спровокує новий штам "Омікрон". В Україні у суботу, 18 грудня вже зафіксували перший випадок.

Що непокоїть медиків: після того, як області почали виходити з "червоних" зон, темпи вакцинації в Україні істотно сповільнилися. За даними Open World ina Data, наразі двома дозами вакциновано лише 30% населення. Охочих вакцинуватися поменшало й на Львівщині. Якщо у самому Львові повністю вакциновано майже 58% дорослого населення, то показник по області – лише 33,5%. Чи повториться у 2022 році ситуація 2021, коли після новорічно-різдвяних свят захворюваність знову почала зростати? Лікарі більш ніж впевнені, що так. А от наскільки тяжкою буде ця чергова хвиля, ми запитали в заступника директора Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні, лікаря-інфекціоніста Ігоря Берника.   

Ви схиляєтеся більше до оптимістичного чи песимістичного сценарію?

До оптимістичного і поясню чому.

1) "Знайомлячись" із COVID-19 онлайн, у режимі реального часу, ми вже багато дізналися про цю хворобу.

2) Маємо підготовлених працівників і обладнання, тож можемо надавати якісну медичну допомогу.

3) Маємо ще час, щоб вакцинуватися, хто ще цього не зробив з певних причин або ж має сертифікат про щеплення, але щеплення де-факто не отримав. Такі випадки, на жаль, є, і Міністерство охорони здоров'я дає можливість таким особам вакцинуватися вже по-справжньому.

4) Є можливість для визначених груп населення отримати третю дозу, підсиливши свій імунний захист.

5) Виробники вакцин працюють над створенням більш потужних вакцин, вносять у них певні компоненти, які роблять їх більш ефективними проти нових штамів, зокрема проти "Дельта" та "Омікрону".

6) Є інформація про можливості медикаментозного, етіологічного лікування (коли препарат діє на причину захворювання, тобто знищує його збудника – досі лікування коронавірусної хвороби було симптоматичним. – Ред.). Одні ліки перебувають на завершальній стадії випробувань (паксловід від Pfizer. Ред.), інші – на завершальній стадії виробництва (молнупіравір від Merck Sharp & Dohme та Ridgeback Biotherapeutics (MSD). – Ред.).

"За той невідомий період часу, який нам залишився, можемо постаратися зробити все від нас залежне, аби зменшити негативні наслідки наступної хвилі COVID-19. А вона буде"

До тієї хвилі, що була цієї осені, ми добре не підготувалася?

Не так, як могли б. Черговий спалах хвороби забрав багато життів, особливо людей старших 60 років – їх частка від усіх померлих становила 80%. Сподіваюся, що ті люди, які пережили трагедію, у кого від ускладнень COVID-19 помер хтось із родичів чи знайомих, приймуть правильне рішення і вакцинуються.

Але вакцина не захищає від інфікування. А декого не захищає й від госпіталізації.

Ми вакцинуємося, щоб зменшити ризик зараження або зменшити ризик несприятливого перебігу захворювання.

Складно з вами не погодитися. Серед госпіталізованих хворих вакцинованими були менш як 5%, і ніхто з них не помер. Але від чого це залежить – що людина, попри те, що вакцинувалася, може захворіти або потребувати стаціонарного лікування?

Від індивідуальних особливостей організму.  

Світові експерти, ділячись прогнозами на наступний рік, всі як один говорять про те, що нам треба звикати до життя з COVID-19.

Це було зрозуміло від самого початку. І я, і мої колеги-лікарі – ми всі про це говорили. Маємо приклад грипу. Це – сезонне захворювання. Так, воно небезпечне, воно страшне, але маємо людей, в яких є імунітет, маємо вакцинацію і етіологічні ліки від цієї хвороби. Якщо так буде з COVID-19, то в нас буде ще одне схоже захворювання – таке, як грип, як інші респіраторні інфекції. Зрозуміло, що коронавірус уже нікуди не дінеться. Він може лише видозмінюватися.

Від чого це залежатиме?

Від того, скільки людей вакцинується, скільки буде хворіти, через скількох людей цей вірус пройде. Те, що вірус мутує, дещо змінює свою структуру, це – нормальний процес.

"Вірус так само, як і ми, хоче вижити. Ми придумуємо вакцини й ліки, а він придумує собі захист від того, що ми придумали"    

Тобто будемо отримувати одну вакцину від грипу, іншу – від COVID-19, і так – щороку…  

Від грипу – так, треба вакцинуватися щороку. Що стосується ревакцинації від коронавірусної інфекції, то наразі це залежить від країни і ситуації в ній. У нас розпочали вакцинацію третьою дозою, однак вакцинують не всіх. Принаймні поки що.

А були випадки, що людина одночасно заразилася і грипом, і COVID-19?

Ні торік, ні цього року ми таких випадків не мали. Чим це можна пояснити? Можливо, коли є вже одна вірусна інфекція, то друга немає можливості приєднатися? Найчастіше (і у випадку з грипом, і у випадку з коронавірусною хворобою) зіштовхуємося з іншим викликом – приєднанням бактерійної інфекції. Тоді це, звісно, погіршує прогноз одужання.

Кампанія з імунізації від COVID-19 – мабуть, найбільш масштабна, яка тільки коли-небудь була в Україні та світі. На вашу думку, те, що зараз багато людей отримує щеплення від коронавірусу, поверне довіру українців до вакцинації? Нещодавно Міністерство здоров'я України оприлюднило дані за рівнем охоплення рутинними щепленнями від інших інфекцій. Від дифтерії і правця необхідно ревакцинуватися кожні 10 років – у 26, 36 і т.д. Але за даними МОЗу, лише 38% дорослого населення отримало підсилюючі дози вакцини від цих небезпечних інфекційних хвороб.

Ми повернулися до того, з чим вступали у цю пандемію. Ситуація зі щепленнями в Україні не була надто позитивною. Все так, як ви кажете: ми мали недостатнє охоплення щепленнями по віку дитячого населення, ревакцинацією – дорослого. Через це в нас були спалахи й епідемії вітряної віспи, кору, інших вакцинокоригованих інфекцій. На жаль, бачимо, що українське населення й далі не надто серйозно ставиться до вакцинації. Можливо, люди переживають за своє здоров'я і, начитавшись в інтернеті інформації про небезпеку щеплень, відмовляються від вакцинації, тому охоплення щепленнями не є таким широким, як в інших країнах Європи і загалом світу.

"Коли почалася пандемія, кожен хотів, щоб учені якомога швидше створили вакцину і він мав змогу вакцинуватися. Коли завезли перші партії вакцини в Україну і був дефіцит, то люди намагалися за будь-яку ціну отримати рятівне щеплення. А тепер, коли вакцина є доступною, ми знову почали ставитися до вакцин, як раніше"

Люди бояться побічних реакцій, бояться, як багато хто з них каже, "впорскувати в себе невідому речовину".

Побічні реакції, наприклад, алергічні можуть виникати в однієї людини зі 150 тисяч. А якщо ми говоримо про людей, які захворіли на COVID-19, але не були щеплені, то з них кожен третій-четвертий потрапить до лікарні і великий відсоток з них помре. У вас є у сотні разів більший ризик померти від коронавірусної хвороби, ніж від вакцини, яка від неї захищає. Це правило працює з усіма вакцинами.

Сьогодні свою думку з приводу вакцинації від COVID-19 поспішають висловити всі, кому не лінь. А коментувати цю тему повинні люди, які у цьому компетентні – інфекціоністи, імунологи, вірусологи. Мушу констатувати, що, на жаль, трапляються й такі лікарі, які відмовляють своїх пацієнтів від вакцинації. Звісно, коли пацієнт почує від свого лікаря, що йому не варто робити щеплення, то які в нього можуть бути ще думки, крім тієї, що вакцинуватися йому не потрібно?

Молодь, можливо, сподівається, що перебіг COVID-19 у них буде легким.

На їхньому місці, я таких надій не плекав би. Так, у ЗМІ пишуть, що у 80% випадків перебіг коронавірусної хвороби є легким. Але є багато молодих, без супутніх захворювань людей, які почуваються здоровими, однак, захворівши на COVID-19, потрапляють у стаціонар.

Вакцинацію від коронавірусу багато називає "експериментом на людях".

Експериментувати – це не вакцинувавшися, наражати себе на природний відбір. Зараз є вибір. Хоче людина – може вакцинуватися препаратом, який виготовлений за технологією, випробуваною десятками років (CoronaVac). Хоче – може обрати мРНК (Pfizer, Moderna) чи векторну вакцину (AstraZeneca).

Яку б вакцину ви не обрали, вона посприяє утворенню специфічних антитіл, які захистять ваш організм від вірусу, як тільки він туди потрапить. Без щеплення антитіла виробляються протягом 14 діб, а у більшості випадків цього часу у нас немає, бо вірус за 14 днів так знищує організм, що поки ці антитіла утворяться, вже не буде, що захищати. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.