Еспресо. Захід

Звідки ми знаємо, що Ісус Христос воскрес: історія й міфи про Великдень

Юрій Мартинович
5 травня, 2024 неділя
19:59

Під час великодніх свят християни вшановують спомин про воскресіння Ісуса Христа, який "смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував", як співають у церкві. Однак чи ця історія має під собою історичні факти, чи її значення глибоко психологічно-символічне?

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість, що відомо про смерть Ісуса Христа, його воскресіння та формування нової релігії християнства, що заполонила Європу, однак не стала панівною на рідній палестино-ізраїльській території, де жив Ісус.

Що робить Ісуса історичною постаттю

Віра в те, що Ісус Христос був сином Бога, який народився від Діви Марії, творив чудеса і помер за людство на хресті, а за три дні воскрес з мертвих – є основою християнського віросповідання.

Найперше ця історія відома завдяки релігійним текстам, зокрема Новому заповіту Біблії, який включає Євангелія (з грецької "добра вістка"), де описується життя Ісуса. Хоча ще у Старому заповіті трапляються згадки про прихід Месії, зокрема у пророка Ісаї. Крім того, деякі символічні образи й обряди Старого заповіту також згодом почали тлумачитися християнами як алегорії, які стосуються життя, смерті й воскресіння Ісуса.

Однак хто написав Біблію, зокрема Новий заповіт?

Чимало людей думає, що це зробив Бог (як це нібито сталося з Мойсеєвими 10 заповідями, які Бог дав йому на горі Синай, чи з Кораном, який нібито був усно переказаний Богом останньому пророку Мухаммеду через архангела Гавриїла). Однак правда в тому, що Біблію точно писали люди – і Старий, і Новий заповіти. Та християнські релігійні діячі додають до цього важливу деталь: писали богонатхненні люди через діяння Святого духа.

Але ще цікавіша деталь, що ми досі не знаємо, чи дійсно чотири апостоли самі написали свої Євангелія. Вони жили в I столітті, однак не збереглося таких ранніх текстів Євангелій. Перші відомі тексти датують II-III століттями, тобто це переписи переписів. Найранішими вважаються послання (листи) св. Павла між 50 і 60 роками н. е. (тобто приблизно через двадцять-тридцять років після загальновизнаного часу смерті Ісуса), однак, знову-таки, автентичних листів не збереглися – це пізніші переписи.

Біблія не має одного автора – це збірник текстів багатьох людей (або "богонатхненних людей"). Якщо так, тоді логічно припустити, що хтось займався упорядкуванням цієї книжки, щоб вибрати саме ці тексти. Це справді так, бо до наших днів збереглося чимало апокрифічних текстів, де теж написані різні історії про діяння святих, зокрема й Ісуса, однак церква не визнає їх канонічними. Тобто упорядником відомої нам історії життя і діянь Ісуса Христа є церква, яка на загальних соборах більшістю вирішувала, що є християнською істиною, а що єрессю (як це було з аріанством під час Нікейського собору у 325 році). Це породжує дискусії про хронологію життя, соціальне становище та чимало інших деталей, пов’язаних з історичною постаттю Ісуса.

Усе ж більшість дослідників античності погоджуються з тим, що Ісус справді жив і його розіп’яли, та ніхто не може довести чи спростувати, наскільки відома нам історія, яку спершу переказували, а потім переписували, щоб у підсумку обрати "найкращу", є правдивою.

Проблемою дослідження життя Ісуса є практично відсутність історичних документів про нього, які були написані у ранні роки після його смерті. У працях єврейського історика Йосифа Флавія є два уривки та один — у римського історика Тацита, які, як правило, згадуються, коли мова про докази історичності Ісуса. Їхні тексти з’явилися на початку II століття. Також дослідники згадують декілька листів цього періоду, в яких сучасники пишуть про поширення християнства і називають ім’я Ісуса Христа.

"Щоб знівелювати галасливі вісті, Нерон підсунув винуватих і на найвишуканіші кари віддав тих, яких, як зненавиджених через їхні злочини, натовп називає християнами. Творцем того імені є Христос, який за панування Тиберія прокуратором Понтієм Пилатом був відданий на смерть. Придушений на той час згубний забобон вибухнув знову, і то не тільки в Юдеї, ключі цього зла є й у місті Римі, куди все, що ганебне й противне, прибуває й практикується", - написав на початку ІІ століття давньоримський історик Тацит про події 64 року за імператора Нерона.

Цей пасаж та інші подібні в істориків II століття є одними з тих, що доводять існування і смерть Ісуса Христа. Хоча критики й кажуть, що вони доводять не факт життя Ісуса, а факт поширення християнства, тому є суто пояснювальними, тобто переказами відомих переказів.

Чи воскрес Ісус Христос

Воскресіння

У Посланні до коринтян, яке біблеїсти датують приблизно 53 роком, апостол Павло розповідає про те, що живий Ісус об’явився одночасно 500 особам, а його гріб був порожнім. Новий заповіт постійно наголошує на порожньому гробі, відсутності тіла та змінах життя послідовників Ісуса, підкреслюючи важливе значення воскресіння, наводячи кілька поглядів Євангелія на повернення Ісуса з мертвих і вознесіння на небо після 40 днів.

Однак немає інших джерел про воскресіння та вознесіння Ісуса, крім тих, що знає Біблія та апокрифи. Тобто не збереглося інших писань, де очевидці подій розповідають, що таке дійсно сталося. Відповідно, це породжує теми для дискусій та інтерпретацій – від "найбільшої містифікації в історії" до "найбільшого чуда у світі". Тобто спектр поглядів є дуже полярним, що і робить цей феномен таким особливим. Наприклад, друга за чисельністю сповідників релігія світу, іслам, вважає Ісуса Христа одним із пророків, не сином Бога, а людиною, яка могла творити чудеса. Щодо воскресіння, то в ісламі вважається, що Ісус не був розп'ятий, але був "піднятий Богом" на небеса, щоб уникнути розп'яття.  

Хоча тема воскресіння присутня і в інших релігіях та міфах (наприклад, смерть і воскресіння давньоєгипетського бога Осіріса), які були ще до життя Ісуса, однак саме він і його послідовники змогли надати їй найбільшого поширення, зробивши воскресіння центральною темою християнства.

Для християн віра у воскресіння Христове стала доказом його божественності та влади над смертю. Історично це не може бути підтверджено або спростовано якимись науковими методами, бо це є об'єктом віри, а не наукових спостережень. Тому воскресіння Христа найперше є актом віри, але не фактом, який можна довести.

"Істинно кажу вам: якби ваша віра була завбільшки з гірчичне зернятко, ви могли б звеліти цій горі: "Пересунься звідси туди", — і вона б пересунулася. Тоді для вас нічого б не було неможливого", — одного разу мовив Ісус, за словами апостола Матвія.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин