Еспресо. Захід
OPINION

Солодка обгортка, та цукерка гірка. Чому українцям варто подивитися "Перевізницю", але не ідеалізувати. Рецензія

Юрій Мартинович
10 березня, 2024 неділя
19:04

Спостерігаючи за хвилею суспільного інтересу до нового українського серіалу "Перевізниця", що розповідає про життя українців в перші тижні війни, стало цікаво і самому перевірити, а чи дійсно ця теледрама кардинально інша від типових українських серіалів, які просто кишать банальщиною? Адже, як то кажуть, краще один раз побачити власними очима, ніж сто разів чути від інших

Тож, серіал "Перевізниця" створила українська компанія Starlight media, яка відома своїми шоу (Х-фактор, Холостяк, МастерШеф і так далі) у співпраці з найвідомішою французькою кіностудією Gaumont (Фантомас, Леон, П’ятий елемент тощо). Власне, така співпраця чітко простежується у самому серіалі: зовнішньо багато хороших елементів сучасного європейського кіно, але внутрішньо, на жаль, перекочували блохи "українських Санта-Барбар". Та все по порядку.   

Почнемо з хорошого, з плюсів серіалу:

Фото: скрін з відео

 

Ідея та гра головної героїні. Безперечно, що найкращим у фільмі є сама ідея, яка належить сценаристу Євгену Туніку. Адже головна героїня, яку дуже виразно й вдало втілила на екрані актриса Анастасія Карпенко є своєрідним голосом здорового глузду в хаотичні дні початку повномасштабної війни, цим світлом розуму в атмосфері поглинаючого болю й пітьми.

Власне, сюжет тримається навколо неї – психологині й блогерки Лідії, яка вирішила під час війни допомагати людям і перевозити їх у своїй машині туди, куди їм потрібно. Таким чином вона знайомиться з різними персонажами, які в дорозі в камерній обстановці відкриваються їй, розповідають свої власні життєві історії і жінка своїми вольовими рішеннями та мудрими словами, певною мірою, психологічно зцілює їх своїми своєрідними сеансами психотерапії в дорозі. Тобто допомагає не лише потрапити куди їм треба, але й змінити їх емоційний світ. Що важливо, бо коли персонажі не змінюються, тоді кіно, погодьтеся, не цікаве. А, враховуючи, що війна залишила свій слід на життю всіх українців і всім нам психолог би точно не завадив, головна героїня серіалу є втіленням архетипу захисту, яка готова виявляти хоробрість та ставати на захист слабких. Вона є своєрідним реальним супергероєм наших днів. Та попри загострене відчуття правди, таку іншість, яка вирізняє її, героїня Лідія також має своїх внутрішніх демонів, незакритий гештальт минулого, який провокує її емоційно зриватися та закриватися у своїх фантазіях, робить її характер твердим мов панцир і колючим мов шипи. Тому Лідія – це не є однобокий персонаж, це складна особистість, яка допомагаючи іншим, паралельно досліджує себе і докопується до істини щодо її власної моральної дилеми, яка сталася в минулому, коли Росія розпочала агресію на сході України ще в 2014 році.

Атмосфера й музика. Не менш захопливим є приємна глибина емоційного настрою серіалу, коли лише делікатними штрихами намагаються передати реальність війни в якій почала жити країна. Тобто автори свідомо не акцентували на тому, щоб перевантажити глядача болем війни (постійні вибухи, смерті, розруха, плач тощо) і таким чином ще більше морально виснажити, а лише використовувати цей настрій нових реалій життя, як каталізатор для змін персонажів в моменти апогею кожної серії. Образно кажучи, серіал показує туманний ранок, який невідомо що може принести, а не масивну бурю, яка кидає нас від крайнощів до крайнощів. Ці сірі тони невизначеності допомагають концентрувати увагу на героях, їх словах та більше втягують нас в історію, а не форму оповіді.

Стосовно кіномови, вибору й розміщення кадрів, вона теж не є кричущою, скромно підкреслюючи важливі акценти без особливої краси чи вигадливості (наприклад, погляд у дзеркалі головної героїні, який запам’ятовується). Однак тон та простота кадрів знову таки дають ефект психологічної близькості, якого, здається, зі всіх сил й намагалися досягти автори. Загалом атмосфера фільму намагається бути ненав’язливою, а вибір музики однорідним. Все це, щоб не бити в лоб глядачів воєнними травмами, які українці і так щодня знову і знову проживають, а лише використовувати їх як елементи розвитку історій про суспільно важливі теми. До речі, за це теж варто похвалити серіал – не акцентування на одній проблемі (суто війні), а на різних темах війни (від стосунків у сім’ї та втечі ухилянні за кордон до сприйняття суспільством гомосексуалістів у війську), які підносять кожної серії, показуючи складність людського життя та сучасних проблем України.   

А тепер про погане, про мінуси серіалу:

Фото: скрін з відео

 

Сценарний розвиток і другорядні персонажі. Попри захопливу ідею, яка зачіпає і не залишає байдужим та цікаву атмосферу й приємну гру головної героїні, розвиток серіалу так і не був продуманий до кінця. Адже кожної серії ми бачимо той самий фокус із пришвидшеним душевним зціленням другорядних героїв (які мало запам’ятовуються, хоч всі різні, але несуть однакове емоційне лице травми), їх флешбеками (третина кожної серії – проговорювання минулого, що не відпускає), і коли практично всі ці випадкові люди, що сідають в автомобіль головної героїні якимось "випадковим" чином пов’язані з її власною історією та травматичним минулим. Все це спрощення і нагромадження поступово веде до недовіри і відчуття споглядання все більшої казки, а не досить реалістичного фільму.

Власне, про казковість оповіді нам кожного разу нагадують на початку та в кінці серії, коли лунає голос оповідача, що читає казки пов’язані з минулим головної героїні, які дуже прямо відображають те, що відбуватиметься кожної серії. Сценарні повороти (від зміни емоційного світу другорядних героїв до прийняття рішень головної героїні) стаються швидше з волі авторів сценарію, а не з природньої життєвої математики. Тому часто виглядають не логічними і не правдоподібними. А нагромадження нерозкритих інтриг в житті головної героїні, які почали відкриватися лише після початку повномасштабної – надуманими.

З одного боку, це є задумом авторів, щоб у такий простий казковий спосіб максимально наблизитися до психологічних кордонів чим більшої кількості людей, плюс – обмеженість екранного часу теж не дає дуже розгулятися з оповіддю (кожен епізод триває 25-30 хв). Але з іншої сторони – глядачі дуже швидко розгадують будову серіалу, розжовують ту саму страву, яку пропонують з серії до серії. Тобто це той самий прийом, який, до речі, так полюбляють українські автори серіалів – тягнути кота за хвіст. Так, кожної серії ми бачимо розв’язку, але водночас кожної серії ми знаємо цю розв’язку. Тому серіал захоплює після перших серій, але в подальшому через цю пластинку, що заїла, однакову тональність та бляклих другорядних героїв з їх часто казковими історіями, інтерес згасає. Це можна простежити і на YouTube каналу СТБ, що виклав серіал у вільний доступ. 1 серію подивилися 518 тис. разів, а фінальну 10 серію – 184 тис. Тобто лише третина глядачів, які почали дивитися серіал, вони його додивилися. Не в останню чергу це тому, що кожна серія пропонує дуже легкі розв'язки при великому накручуванні емоцій і багатоповерховості оповіді.

Перетин жанрів і поверховість дослідження глибоких тем. "Перевізниця" – це драма з якої в підсумку спробували зробити детективний трилер, щоб, можливо, зняти другий сезон. Якщо драматична сторона оповіді зачіпає, то детективна – сама по собі виглядає вигаданою та іронічною. Не буду спойлерити, але розвиток і сценарні повороти щодо особистої драми головної герої є досить відірваними від неї самої. Бо вісім років, попри свій розум і вміння, вона не бачила чи не хотіла бачити нічого поганого, що було просто перед її носом, але після 24 лютого – її очі завдяки випадковим попутчикам магічно відкрилися і вона зрозуміла все, і знайшла сили бути Шерлоком Холмсом попри всі негаразди. Власне, ця поверховість простежується щодо всіх персонажів та всіх тем, які показують в серіалі. Попри амбітну й цікаву ідею, авторам не вдалося наповнити серіал оригінальністю та справжнім якимось новим дослідженням тем про які вони оповідають. Власне, залишаючи їх на рівні казок, як спрощений варіант. Тим самим ставлячи великий мінус щодо своєї кінематографічної самобутності та можливості показати глядачам дорослі відповіді на складні питання, а не книжково-телевізійні кліше.

Підсумовуючи. Загалом серіал складається з двох бульбашок, перша – однакові за будовою історії життя й пришвидшеного психологічного зцілення другорядних героїв, які поступово втомлюють глядача своїми стереотипами, та друга – ядро серіалу – повільні пошуки правди головною героїнею щодо її особистої травми та впливу минулого на її сьогодення, які в підсумку ведуть до дороги для зйомок другого сезону… Якщо після перших серій хотілося поставити "Перевізниці" оцінку 7 з 10, то дивлячись далі – 6,5, а після перегляду всіх 10 серій – лише 6/10. Так, це варта уваги українська телевізійна драма, яка може бути цікавою як для внутрішньої, так і зовнішньої аудиторії, але точно не найкращий фільм чи серіал про війну в Україні, який варто ідеалізувати як щось особливе. Тому для мене це кіно з солодкою обгорткою, однак з гіркуватим смаком самої цукерки.

Про автора. Юрій Мартинович, львівський журналіст, художник, фотограф.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Читайте також: Українські прем'єри: "Кохання без контракту" – коли другокласники знімали для першокласників. Рецензія

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.34
  Купівля 39.34
  Продаж 39.84
 • EUR
  Купівля 42
  Продаж 42.73
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
17 квітня
17:35
На Рівненщині злодії підстерігали вантажівки на відпочинку та крали їхнє пальне
17:22
Володимир Карабан
Удома чекали дружина і троє дітей: біля Григорівки загинув боєць із Рівненщини Володимир Карабан
17:08
На Закарпатті затримали переправника з Рівненщини та його "клієнта" 
16:52
У Шацькому національному парку розвішали будиночки для кажанів 
16:38
У  Луцьку винесли вирок "помічнику голови адміністрації Кремінського району ЛНР"
16:26
Гроші
Львівщині виділили понад 23 млн грн компенсації за розміщення переселенців
16:24
На фото: Книга "Ворожі архіви. Радянські протиповстанські операції та Український націоналістичний рух"
У США книгу В’ятровича та Луцюка про ОУН-УПА вилучили зі списку найкращих історичних матеріалів
16:11
У Львові посадовця одного з інститутів НАН викрили на корупції
У Львові посадовця одного з інститутів НАН викрили на корупції
15:55
На Тернопільщині серед сміття виявили ікону XVIII ст. 
15:42
У Надвірнянському районі виявили врізку у газопровід
На Франківщині виявили крадіжку газу, невідомі зробили врізку у газопровід
15:27
Громаді на Буковині повернули земельну ділянку водного фонду вартістю понад 311 млн грн
Громаді на Буковині повернули земельну ділянку водного фонду вартістю понад 311 млн грн
15:12
OPINION
Микола Ляхович
Про демобілізацію добровольців. Блог Миколи Ляховича
15:02
П'ять українських міст визнано прозорими в умовах війни, – дослідження Transparency International Ukraine
14:53
У Львові медики видалили 10-сантиметрову пухлину в шестирічної дівчинки із Запоріжжя
У Львові медики видалили 10-сантиметрову пухлину в шестирічної дівчинки із Запоріжжя
14:37
На Буковині підозру у незаконному обігу фальшивих доларів отримала 19-річна жінка 
14:24
Анна Максименко
Львів'янка Анна Максименко стала переможницею чемпіонату світу з фехтування серед кадетів
14:13
Бу-Ба-Бу, Андрухович, Неборак та Ірванець
У Львові 39 років тому заснували літературне угруповання Бу-Ба-Бу
14:05
зерно, зернова угода
Тисячі тонн зерна на понад 20 млн грн: волинські митники викрили недоброчесного експортера
13:54
Оновлено
Стало відомо, як виглядатиме меморіал військових поховань у Львові на вулиці Мечнікова
13:51
поліція Львівської області
Пенсіонерка зі своїми дітьми організувала у Львові наркобізнес
13:39
Бактерія кашлюка
На Буковині вперше за десятиліття зафіксували спалах кашлюку
13:30
педофіл
Викладачу навчально-тренувального центру винесли вирок на Львівщині за ґвалтування 11-річного курсанта
13:23
чеченець-нелегал
З Рівненщини видворили чеченця, який із 2021 року нелегально жив в Україні
13:08
Василь Герелло
Оголошено підозру оперному співаку з буковинським корінням Василю Герелло, який підтримує агресію РФ
12:56
евакуація
На Рівненщину потягом з Донеччини евакуювали ще 24 людини
12:40
У Стрию на Львівщині 16-річна дівчина жорстоко побила 15-річну
У Стрию на Львівщині 16-річна дівчина жорстоко побила 15-річну: поліція встановлює обставини події
12:23
Божена Мельник
У Хорватії прикарпатська боксерка виборола бронзову медаль чемпіонату Європи
11:58
У Мукачеві відкриють шостий театральний фестиваль "Імпреза над Латорицею"
У Мукачеві відкриють шостий театральний фестиваль "Імпреза над Латорицею"
11:41
сміття
Директора львівської компанії з вивезення сміття підозрюють у забрудненні земель оборонного заводу на 14,5 млн грн
11:28
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 17 квітня: долар ще трохи подорожчав
11:26
Піп Іван Чорногірський у Карпатах
Піп Іван Чорногірський у Карпатах замело снігом, температура опустилася до -6°С
11:11
Яна Степаненко
Яна Степаненко зібрала на Бостонському марафоні 615 тис. грн для військового
10:54
блокада кордону, Польща
Польські протестувальники обіцяють поновити блокаду ПП "Корчова - Краківець"
10:40
ДТП Львів
У Львові поблизу "Шувару" автівка збила пенсіонерку
10:25
клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні
На Закарпатті судитимуть настоятеля храму УПЦ МП: розпалював ненависть і виправдовував війну
10:08
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 16 квітня
09:51
На Рівненщині 34-річний чоловік через жінку побив до смерті односельця
На Рівненщині 34-річний чоловік побив до смерті односельця, на якого образилася співмешканка нападника
09:34
прапор Росії
Львівські військові з дронів знищили російський прапор, який окупанти вивісили в районі Кислівки
09:17
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 17 квітня
09:01
пацієнтка з Північної Ірландії
Приїхала з Північної Ірландії за порятунком: львівські нейрохірурги провели складну операцію на мозку 4-річній дівчинці
Більше новин