Куди піти у Львові із 5 по 11 лютого: Top Girls від Театру Лесі і "Те, чого не видно" у музеї Пінзеля

Цього тижня на львів'ян та гостей міста очікує низка концертів, виставок, кінопоказів, літературних подій, вистав, зустрічей, а також фестивалів і ярмарків

Цей тиждень пропонує львів'янам та гостям міста чимало цікавого. Куди можна піти, розповідає "Еспресо.Захід", афіша щодня доповнюється новими подіями.

Зустрічі, майстер-класи, лекції та презентації

Лекція Луїзи Надер, присвячена малюнкам Бернарда Генрика Файна із Львівського ґетта

У середу, 7 лютого, Центр міської історії запрошує на лекцію Луїзи Надер, присвяченій малюнкам Бернарда Генрика Файна.

У 1942 році у Львівському ґетто, 15-річний хлопець Файн (Fein) почав малювати сюжети свого повсякдення. Його роботи лише підписані прізвищем підлітка і часто супроводжуються датою. Сьогодні два скечбуки та набір окремих малюнків із його підписом зберігаються у Єврейському історичному інституті у Варшаві. Їх ніколи не експонували і не досліджували.

"Його малюнки не зображують повсякденну травму буквально. Автор радше зосереджується на ретельному зображенні своєї сім'ї, друзів і коханих, на зображенні самого себе, своїх мрій і сподівань. Однак, його роботи містять моторошні (unheimlich) розриви і напругу як на візуальному, матеріальному, так і на символічному рівнях: промахи, стирання і закреслення, через які проривається лімінальність пережитого Голокосту", – розповідають організатори.

Робоча мова: англійська із синхронним перекладом на українську.

Початок о 18:30.

Зустріч з Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом Шевчуком та презентація книжки "Бог не покинув Україну"

У п'ятницю, 9 січня, Центр Шептицького запрошує на зустріч з Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом Шевчуком з нагоди презентації його книжки "Бог не покинув Україну".

У цій книзі щира розмова Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука із редактором Католицької інформаційної агенції Кшиштофом Томасиком. Блаженніший ділиться своїми думками про російсько-українську війну, виклики, які стоять перед Україною і перед всім цивілізованим світом. Він не лише змальовує нинішню ситуацію в Україні, а й подумки зазирає у майбутнє.

Початок о 16:30. Зареєструватися на подію можна за посиланням.

Розмова за книжкою Володимира Станчишина "Для стосунків потрібні двоє"

У суботу, 10 лютого, львів'ян та гостей міст запрошують на розмову за книжкою Володимира Станчишина "Для стосунків потрібні двоє", яка відбудеться у книгарні Є (проспект Свободи, 7).

"Що відбувається, коли закінчується перший етап закоханості? Чому кризи та конфлікти – це нормально? Як змінюється життя, коли в пари з’являється немовля? Як батькам пережити "вибух" підліткового віку дитини? Які етапи проходить сім'я, що виховує дитину з інвалідністю? Чому домашнє насильство – це не приватна справа і про нього треба говорити? Як жити членам сім’ї, де є алкозалежна людина? Як пережити втрату партнера? Про усе це і поговоримо", – розповідають організатори.

Початок о 15:00. Вхід вільний, реєстрація непотрібна.

Лабораторія уяви

У суботу, 10 лютого, в рамках програми "Дім42: Лабораторія у розвитку" відбудеться подія "Лабораторія уяви" у Домі звуку.

"Разом з нашими експертами: соціологинею Наталією Отріщенко, філософом Ігорем Колесником та культурологом Богданом Шумиловичем поговоримо про лабораторію як давній винахід людей, які хочуть працювати разом над вирішенням певної проблеми та про переосмислення підходу до цього поняття. А також з допомогою лабораторії спробуємо уявити, яким буде наше недалеке майбутнє", – розповідають у Домі звуку.

Початок о 15:00. Для участі потрібно зареєструватися за посиланням.

Театр

Вистава "Галдамаш"

У четвер, 8 лютого, Театр Лесі запрошує на малу сцену на показ вистави "Галдамаш" із віковим обмеженням 18+.

"Ви вірите в карму? А в карпатських мольфарів? А в глобальне потепління? А в кінець світу? А в те, що дерева спілкуються між собою? А в надзвичайну силу мистецтва? Хочете вірте, хочете ні, а одного разу Лісоруби зійдуть зі стін Будинку побуту в Коломиї і скажуть: “Око за око” – і не буде що їм заперечити, бо це – найчесніша у світі формула. Тоді ж пелехата гуцулка Намішка напече булок з афинами і сяде грати на дримбі, яку їй не подарував коханий. А потім дерево, з якого зроблена твоя модна полиця з ікеї, прошепоче: “Бляха-муха, ну що за люди?”. Це і буде точка неповернення", –описують виставу у театрі.

Початок о 18:00. Придбати квитки можна за посиланням, їхня вартість від 300 до 320 гривень.

Фото: Театр Лесі

Вистава "Top Girls"

У неділю, 11 лютого, Театр Лесі покаже виставу "Top Girls" із віковим обмеженням 18+.

Драма за п’єсою Керил Черчилл у виконанні акторів театру – це три години захопливого дійства із незвичною сценографією, несподіваними сюжетними ходами і фантастичними костюмами.

Що про неї пишуть у театрі: "Дивна-Маленька-Жінка: сидить в халабуді і розповідає подрузі, що хоче вбити матір. (спойлер – не вбиває). Прагматична-Доросла-Жінка: п’є першу каву в офісі і розповідає колезі про побачення на вихідних (спойлер – невдале). Тривожна-Маленька-Жінка: переживає, що всі вважають її маму хвойдою (спойлер – ми так і не дізнаємось, чи це правда). Занадто-Скромна-Доросла-Жінка: йде з роботи, аби всі зрозуміли, скільки всього вона робила, і пошкодували, що не цінували її (спойлер – не зрозуміли). Жінка-Яка-Багато-Досягла: повертається туди, де все почалось. Розуміє, чому все сталось саме так, усіх пробачить, усіх полюбить (спойлер – усіх, крім себе). Випаде дощ. Буде чути, як він заспокійливо шумить. Повітря стане прозорішим, а ландшафт –свіжішим. Заговорить безіменний соляний стовп десь на узбережжі Мертвого моря, і ми нарешті дізнаємось, у чому полягає "жіноче щастя"".

Початок о 18:00. Вартість квитків від 200 до 260 гривень. Придбати їх можна за посиланням.

Концерти

Vivienne Mort. Концерт при свічках

У вівторок, 6 лютого, львів'ян та гостей міста запрошують на концерт при свічках із Vivienne Mort до Театру Заньковецької.

Цього разу у програму увійдуть також і ті пісні, які поціновувачі Vivienne Mort люблять, проте вже давно не чули на концертах.

Мета незмінна – зібрати коти ще на 20 дронів-камікадзе.

Початок о 19:00. Вартість квитків 590 гривень. Придбати можна за посиланням.

Фортепіано в чотири руки: Dovhan & Zubko Piano Duo

У четвер, 8 лютого, Львівський органний зал запрошує послухати концерт фортепіано в чотири руки від Dovhan & Zubko Piano Duo.

У своїй новій програмі ансамбль презентує твори трьох львівських композиторок, два з яких створені спеціально для Dovhan&Zubko Piano Duo і прозвучать на сцені Органного залу вперше. Це цикл прелюдій “12 місяців” Вероніки Мішеніної (2003), соната-фантазія №1 Анастасії Сисенко (2023) та сюїта in C Богдани Фроляк (2008).

Початок о 19:00. Квитки можна придбати у касі Органного залу щодня з 13:00 до 19:00, або ж онлайн. Вартість квитків від 100 до 250 гривень.

Концерт Leonid Petkun Jazz Group

У суботу, 10 лютого, в артцентрі Дзиґа відбудеться концерт Leonid Petkun Jazz Group.

"Джазовий концерт – це можливість насолодитися талантом виконавців, відчути енергію живого виступу та долучитися до унікальної культури джазової музики. Атмосфера джазового концерту наповнена взаємодією між музикантами", –кажуть організатори.

Початок о 19:00. Вхід – 250 гривень.

Мистецтво

Виставка "Образ воїна"

Центр Шептицького запрошує відвідати виставку "Образ воїна", це проєкт про воїнів Сил Оборони України, які отримали важкі поранення, захищаючи державу.

В експозиції представлена колекція з 34 картин, створених пораненими українськими військовими під час арттерапевтичних майстер-класів від львівського художника, іконописця та волонтера Лева Скопа.

Мультидисциплінарний проєкт реалізований як серія майстер-класів, що проводились у чотирьох різних закладах реабілітації, а картини намальовані воїнами є ретрансляцією тих подій, які вони пережили та їхнього особистого сприйняття образу захисника.

Відвідати виставку можна у Холі Центру Шептицького до 5 березня.

Виставка "...Тільки політ…"

У Львівському музеї історії релігії триває виставка талановитого львівського подружжя художників Віктора та Наталії Проданчуків "...Тільки політ…".

"Серія робіт в даному проєкті відображає трагічні наслідки війни на теренах України через призму мистецтва, – каже кураторка проєкту Івона Лобан. – Це творче відтворення вражає не лише своїм художнім вираженням, а й глибинною спонукою до роздумів над значенням пам'яті та людської стійкості. Роботи, виконані змішаними техніками (особливо скульптури та рельєфи) справді потужно інтригують емоційною силою та глибокою символікою".

Недавно Віктор та Наталія Проданчуки створили проєкт "руйНАЦІЯ", який виставив у себе на площі біля 1000 кв.м  Музей сучасного українського мистецтва Корсаків (м. Луцьк) та експонував його рік, починаючи від  24 серпня 2022 року.

Фото: фб-сторінка Віктора Проданчука

Виставка світлин Олега Огородника "Зачарований ліс"

У Львівському палаці мистецтв триває виставка світлин Олега Огородника в техніці ціанотипії під назвою "Зачарований ліс".

Олег Огородник народився 1954 року. Сфери зацікавлення: Чорно-біла фотографія (спортивна, життя в горах, акт, портрет, пейзаж.). Із 2013 року зацікавився альтернативними видами фотографії. Зокрема, альбуміновим друком і ціанотипією. Зараз є членом групи альтернативної фотографії "Zasmaha".

Виставка "Анатомія звуку"

У Львівському органному залі можна подивитися виставку “Анатомія звуку” учасника команди Євгена Червоного.

"Ми любимо музику. Ми насолоджуємося звуками інструментів, які народжують неймовірні образи в нашій уяві, дарують яскраві та сильні емоції, створюють настрій, лікують душу, надають натхнення. Але як виникає ця магія, яка має такий колосальний вплив на людину? Що є музика? Чи можна її розібрати на “атоми”, дійти до фізичної суті її буття, побачити з чого вона народжується?" – пишуть про неї організатори.

Виставка діє з 3 лютого по 1 березня, щодня з 13:00 до 18:30. Вхід в Галерею органного залу – за вхідним квитком, який дає також право відвідування концертного залу.

Фотовиставка від MYPH "Підсвідоме"

У Центрі архітектури, дизайну й урбаністики "Порохова вежа" триває фотовиставка "Підсвідоме" від 22 авторів MYPH.

"Виставка розбита за умовними секціями, на два поверхи. На одному можемо спостерігати рефлексії авторів під час повномасштабного вторгнення, проєкти про дім, про переселення, якісь переживання на рівні персонального. А на іншому поверсі – вже колективне сприйняття того, в яких реаліях сьогодні живуть автори. Багато робіт у чомусь перетинаються між собою, не за візуальними наративами, а за сенсами, концепціями тощо", – розповідає засновник школи концептуальної та артфотографії MYPH Сергій Мельниченко.

Те, чого не видно

У львівському музеї "Івана Георгія Пінзеля" діє експозиція "Те, чого не видно", яка присвячена скульптурі Скорботного Христа з каплиці Боїмів.

Після двох років консерваційних робіт над скульптурою Скорботного Ісуса Христа, проведених завдяки співпраці Інституту "Полоніка" з Львівською національною галереєю мистецтв та львівськими реставраційними установами, її вдалося врятувати. А результати цієї чималої роботи можна буде побачити під час виставки "Те, чого не видно".

Виставка представлена трьома мовами (польською, українською, англійською). Конкретні дні та години відвідування варто уточнювати у музеї. 

Скульптура доступна для огляду із 26 січня до кінця лютого 2024 року у п’ятницю та суботу з 11:00 до 17:00.

Каса працює до 16:45. Вартість вхідних квитків у сектор для дорослих – 60 гривень, для студентів – 50 гривень, а для дітей та пенсіонерів – 20 гривень. 

"Крихкіші за скло": ікони з колекції Остапа Лозинського

Львівський скансен запрошує до своєї виставкової зали на першу цілісну виставку народної ікони на склі з колекції Остапа Лозинського "Крихкіші за скло".

"Остапова колекція становить понад сотню пам’яток і є, мабуть, найціннішою та найбільшою цілісною колекцією ікони на склі", – кажуть у музеї.

Читайте також: Найцінніша колекція: у Львові відкрили виставку ікон на склі, зібраних Остапом Лозинським

Зібрані ікони на склі із Покуття, Гуцульщини та Буковини є однією із найбагатших сучасних колекцій. А основу колекції заклали ще його батьки – Тарас та Роксоляна Лозинські – відомі львівські цінителі та збирачі українського мистецтва. Коли Остап Лозинський серйозно зацікавився колекціонуванням, їхня збірка нараховувала вже 17 ікон.

Виставка створена за кураторства мистецтвознавця та іконописця, керівника відділу науково-освітньої та виставкової роботи Музею Романа Зілінка і присвячена другій річниці смерті Остапа Лозинського.

Триватиме виставка до 26 травня.

"Під крилом Янгола"

У головній будівлі Нацмузею представлена експозиція проєкту Романа Опалинського "Під крилом Янгола".

Мова про мистецьку спробу показати і шлях до збереження культурної спадщини, і мистецтво перетворення народних та релігійних міфів на висвітлення сучасних взаємин. Представлені твори покликані розкрити глибину та красу давніх легенд, які віддзеркалюються в сучасному світі через міжособистісні стосунки.

Виставка "Феномен Марії Примаченко"

В експозиційних залах другого поверху відділу Палацу Потоцьких можна переглянути унікальну виставки "Феномен Марії Примаченко".

"51 твір зі збірки Запорізького обласного художнього музею зберігає пам'ять про Дім. Дім художниці ‒ село Болотня на Поліссі, якому не було кінця: у кожному дереві чи краплі дощу вона бачила Україну, чула далекі голоси Народу, пісні, яких не знала, запахи трав, які ростуть у далеких краях. Вона малювала екзотичних тварин, бо знала, їм буде добре тут і нам буде добре тут. Майстриня приносила цілісінький світ у свої роботи, так її Дім ставав Світом", ‒ розповідають організатори.

Виставку продовжили до 14 квітня 2024 року.

Виставка "АНГЕЛ-О-ТВОРЕННЯ"

Національний музей Львова запрошує переглянути виставку "АНГЕЛ-О-ТВОРЕННЯ", яка представить роботи дев’яти українських митців.

На виставці будуть представлені твори живопису та скульптури авторства Оксани Андрущенко, Лілії Бабяк, Мирослава Дедишина, Ігоря Іваніва, Ігоря Колісника, Володимира Луцика, Петра Старуха, Оксани Романів-Тріски та Іринея Юрчука. Митці живуть і працюють у Львові, Римі (Італія) та Лівінгстоні (шт. Нью-Джерсі, США). Кожен має свою творчу біографію, проте усіоб’єднані спільним задумом – "АНГЕЛ-О-ТВОРЕННЯ".

Триватиме виставка до 25 лютого 2024 року.