Куди піти у Львові із 4 по 10 березня: "Цвіт" та Sunday BazaarR

Цього тижня на львів'ян та гостей міста очікує низка концертів, виставок, кінопоказів, літературних подій, вистав, зустрічей, а також фестивалів і ярмарків

Новий тиждень пропонує львів'янам та гостям міста чимало цікавого. Куди можна піти, розповідає "Еспресо.Захід", афіша щодня доповнюється свіжими подіями.

Зустрічі, майстер-класи, лекції та презентації

"Лемберґ: мамцю, ну не плач": презентація книжки Олени Чернінької

У вівторок, 5 березня, у Львові відбудеться презентація книжки "Лемберґ: мамцю, ну не плач" Олени Чернінької, яку авторка присвятила своєму зниклому безвісти синові.

На сторінках книжки Олена Чернінька ділиться своїм досвідом мами воїна, який на час написання цієї книжки – зниклий безвісти. Про воїна Лемберґа, непрості досвіди, пошуки сенсів, світла і віри авторка поспілкується з Мар’яною Савкою, яка модеруватиме презентацію.

Початок презентації о 18:00. Відбудеться подія у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Р. Іваничука (площа Ринок, 9).

Utopia today: показ австрійського відеоарту від Videocity

У четвер, 7 березня, Дім звуку (вул. Князя Романа, 6) запрошує на показ австрійського відеоарту від Videocity.

Videocity – це міжнародний публічний арт-проект, заснований у 2013 році в Базелі (Швейцарія) доктором Андреа Домесле. Насамперед Videocity є мистецькою платформою для творчості відеохудожників і молодих кураторів, також проект сприяє мобільності відеоарту, підтримує різноманітність, міжкультурний і транскордонний обмін.

Модеруватиме подію режисер Ян Бачинський.

Початок о 18:30. Вхід вільний за умови попередньої реєстрації.

При-коль-ний збір для Колі Червецова

У суботу, 9 березня, у кав'ярні "Штука" відбудуться літературні читання, які покликані зібрати кошти на спорядження для звукорежисера, а тепер військового Колі Червецова.

На вірші та розмови запрошують Ірена Томаш, Сашко Обрій, Ірця Птаха, Олена Шевченко та Роланд Орбан. 

А за донат від 100 гривень відвідувачі зможуть взяти участь в аукціоні.

Початок о 16:00.

День народження книгарні-кав’ярні Старого Лева на Краківській

У суботу та неділю, Книгарня-кав’ярня Старого Лева на Краківській, 3 святкує свій 6-й день народження.

"З нагоди дня народження книгарні ми підготували для улюблених відвідувачів святкові знижки, чудові подарунки та багато весняної поезії. Тож запрошуємо вас на святкування", – кажуть у книгарні.

На відвідувачів чекають: 

А 20% від виторгу за ці 2 дні книгарня скерує на придбання авто для десантників 87-го окремого батальйону управління.

Долучитися до цього збору можуть також усі небайдужі донатом на Монобанку за посиланням, або за номером картки банки: 5375 4112 1392 8281. Ціль: 250 тисяч гривень. 

Sunday BazaarR

На вихідні, 9-10 березня, у Будинку вчених відбудеться благодійний маркет українських брендів Sunday BazaarR.

"На заході збираємо все улюблене, зроблене українцями: одяг, аксесуари, декор для дому, книжки, вініли та безліч іншого! Так само як і музичних виконавців: кожен маркет акомпонують молоді українські артисти.
Традиційно маркет збирає на потреби ЗСУ. Все просто: ви купуєте в українських брендів, а 20% від ціни придбаного товару ми спрямовуємо на збір", – розповідають організатори.

На маркеті виступатимуть Мія Рамарі (9 березня, 19:00 – 20:00) та гурт NAZVA (10 березня, 18:00 – 19:00).

Початок о 12:00 у суботу, а завершення о 20:00 у неділю. Вартість квитків від 165 до 330 гривень. Придбати їх можна за посиланням.

Театр

Зерносховище

У вівторок, 5 березня, вперше у Львівському національному театрі імені Марії Заньковецької покажуть легендарну постановку Рівненського муздрамтеатру "Зерносховище" за однойменною п’єсою лауреатки Шевченківської премії Наталки Ворожбит.

Події найстрашнішої трагедії усього українського народу ХХ ст., Голодомору, зображене у долях окремих людей, які кохають, заздрять, зраджують і просто хочуть бути щасливими. Це історія, яка спонукає переосмислити не лише нашу історію, але й нашу реальність.

Вікова категорія 16+.

Початок о 18:00. Вартість квитків 250 – 750 гривень. Придбати їх можна за посиланням.

Кіно

Показ та розмова про фільм "Нескорений"

У вівторок, 5 березня, у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудуться показ та розмова про фільм "Нескорений".

Фільм покажуть в рамках проєкту "Живе кіно у Львові" з кіноплівки з приватної колекції Олександра Мандрика. Про стрічку розповідатиме Завідувач відділу "Музей визвольної боротьби" Львівського історичного музею, історик Тарас Кузь. Запрошений гість український актор, драматург, режисер-постановник Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької. Заслужений діяч мистецтв України Орест Огородник.

Події фільму українського кінорежисера Олеся Янчука розгортаються у 1950 році. Після Другої світової війни триває нерівна боротьба на теренах Західної України на два фронти: спочатку проти німецьких військ та диверсійних загонів НКВС СРСР, а потім – самотужки у лютому герці з усією каральною силою СРСР. У Карпатах продовжують збройну боротьбу частини та невеликі боївки Української повстанської армії. На чолі армії – талановитий командир, славетний генерал-хорунжий Роман Шухевич, знаний серед воїнів УПА як Тарас Чупринка.

Початок о 17:00.

Концерти

Джазовий Івасюк

У середу, 6 березня, Національний драматичний театр імені Марії Заньковецької запрошує на захопливий музичний вечір, присвячений легендарному Володимиру Івасюку.

До 75-ліття з дня народження Володимира Івасюка, на сцені театру відвідувачі почують джазові інтерпретації найвідоміших творів композитора.

Теплу атмосферу та розгорнуту глибину джазових аранжувань даруватимуть The Impression Jazz Quintet. СОлістка вечора співачка та акторка, співзасновниця та учасниця етногурту "YAGODY" Софія Лешишак. Спеціальний гість  – співак та музикант Павло Ільницький.

Початок концертів о 17:00 та 0 19:00. Вартість квитків від 290 до 790 гривень. Придбати їх можна за посиланням.

Шедеври фортепіанної музики

У середу, 6 березня, у Львівському органному залі звучатимуть справжні Шедеври фортепіанної музики.

У цей вечір піаніст Андрій Макаревич виконає твори, які справедливо вважаються найкращими зразками класичної музики XVIII-XIX століття.

"Зокрема, ви почуєте відому Прелюдію до мажор Йоганна Себастьяна Баха, яка відкриває Добре темперований клавір, "Місячну" сонату Людвіга ван Бетовена, чарівні та меланхолійні ноктюрни і вальси Шопена, "Rondo alla Turca" Вольфганга Амадея Моцарта, твори Шуберта, Ліста, Саті, Равеля", – кажуть в органному залі.

Початок о о 19:00. Вартість квитків від 100 до 250 гривень. Їх можна придбати у касі Органного залу щодня з 13:00 до 19:00, або ж  онлайн за посиланням.

"Поет свободи"

У суботу, 9 березня, Львівська національна філармонія ім. М. Скорика запрошує на концерт "Поет свободи" до дня народження Тараса Шевченка.

У межах програми розвучать композиції українських авторів на тексти Тараса Шевченка за участі солістів: Софії Соловій, Романа Страхова та Олега Созанського, Галицького академічного камерного хору, Академічного камерного оркестру "Віртуози Львова" під керівництвом Тараса Вергуна та Октету "Орфей". 

Початок о 16:00. Вартість 150 – 290 гривень. Придбати можна за посиланням.

ЦВІТ

У суботу, 9 березня, театральний центр "Слово і Голос" запрошує на благодійну подію "ЦВІТ", присвячену дню пам'яті Тараса Шевченка.

У Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла усі охочі зможуть послухати поезію Тараса Шевченка голосом народної пісні та сучасних українських композиторів Богдани Фроляк та Валентина Сильвестрова.

Участь візьмуть актриса-співачка Наталія Половинка, лауреат національної премії ім. Т. Шевченка та заслужена артистка України, композитор Богдана Фроляк, лауреат національної премії ім. Т. Шевченка, а також  хор Cantus із художнім керівником та диригентом Емілем Сокачем, народним артистом України

Початок о 19:30. Вхід вільний.

"Шевченко. Сьогодні"

У неділю, 10 березня, Львівська національна філармонія ім. М. Скорика запрошує на концерт "Шевченко. Сьогодні" до дня народження Тараса Шевченка

Концерт об'єднає два провідні оркестри - Військовий оркестр Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії, а також солістів: баритонів Романа Страхова, Олексія Кувітанова та бандуриста Олега Созанського. 

Початок о 18:00. Вартість 190 – 350 гривень. Придбати можна за посиланням.

Симфонічний вечір. Майборода. Шевченко. Алмаші

У неділю, 10 березня, Львівський органний зал запрошує на вечір емоційної, драматичної, мрійливої, щирої, вражаючої української симфонічної музики у виконанні Луганського академічного оркестру під дириґуванням Георгія Куркова.

Концерт відкриє легка, вишукана та мрійлива Симфонієта Золтана Алмаші. Пристрасна та дотепна Сюїта з балету "Запорожець за Дунаєм" Юрія Шевченка по-новому оживить знайомі мелодії Гулака-Артемовського.

Оркестр у Майбороди малює картини середньовічної Європи, сповнені героїзму та відваги у боротьбі за батьківщину, лірики та тонких почуттів, щирого кохання та вірності, які українська душа та мелодика композитора роблять такими близькими та актуальними для нас.

Початок о 19:00. Вартість квитків від 100 до 250 гривень. Їх можна придбати у касі Органного залу щодня з 13:00 до 19:00, або ж  онлайн за посиланням.

Мистецтво

Фінісаж виставки "Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми"

Із 8 по 10 березня Jam Factory Art Center запрошує на події до закриття виставки "Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми".

П’ятниця, 8 березня
18:00-20:00 – кураторська екскурсія від Наталії Маценко

Субота, 9 березня
12:00-14:00 – кураторська екскурсія від Наталії Маценко і Бориса Філоненка (зустріч біля рецепції)
15:00-18:00 – конференція “Порожні місця, пусті стіни, чорні плями, обвуглені
лиця”, модерує Катерина Яковленко (простір Novo 1, з кава-брейком о 16:30)

Неділя, 10 березня
Останній день роботи виставки
13:00 – Q&A з кураторською групою (простір Novo 1)
16:00-18:00 – кураторська екскурсія від Наталії Маценко, Бориса Філоненка та Катерини Яковленко (зустріч біля рецепції)

Вхід на всі події за вільний донат на підтримку волонтерського штабу "Культурний ШОК". Обов'язкова реєстрація за посиланням.

Те, чого не видно

У львівському музеї "Івана Георгія Пінзеля" діє експозиція "Те, чого не видно", яка присвячена скульптурі Скорботного Христа з каплиці Боїмів.

Після двох років консерваційних робіт над скульптурою Скорботного Ісуса Христа, проведених завдяки співпраці Інституту "Полоніка" з Львівською національною галереєю мистецтв та львівськими реставраційними установами, її вдалося врятувати. А результати цієї чималої роботи можна буде побачити під час виставки "Те, чого не видно".

Читайте також: Скорботний Христос у музеї Пінзеля: як виглядає відреставрована скульптура з каплиці Боїмів зблизька

Виставка представлена трьома мовами (польською, українською, англійською). Конкретні дні та години відвідування варто уточнювати у музеї. 

Скульптура доступна для огляду із 26 січня до кінця лютого 2024 року у п’ятницю та суботу з 11:00 до 17:00.

Каса працює до 16:45. Вартість вхідних квитків у сектор для дорослих – 60 гривень, для студентів – 50 гривень, а для дітей та пенсіонерів – 20 гривень. 

Виставка майстра та засновника рельєфного тиснення на шкірі Ігоря Копчика

Музей Митрополита Шептицького запрошує на виставку від визначного майстра та засновника рельєфного тиснення на шкірі Ігоря Копчика.

Ігор Копчик, відомий своєю майстерністю та індивідуалістичною творчістю, розкриває перед глядачами унікальну техніку тиснення на шкірі, що поєднує у собі кілька ремесел одночасно. Кожна його робота втілює в собі синтез створення рельєфних композицій у м'якому матеріалі, ліплення з гіпсу та цементу, відливання з металу та, звичайно ж, тиснення на шкірі.

"Виставка Ігоря Копчика в Музеї Митрополита Шептицького обіцяє стати цікавою подією для любителів мистецтва та професійних митців. Відвідуючи її, ви зможете поринути у світ технічної винахідливості та естетичної краси, що об'єднуються в неперевершених творіннях автора", – кажуть у музеї.

Руїни та репродукції. Сергій Савченко

Артцентр Дзиґа запрошує на виставку Сергія Савченка "Руїни та репродукції".

Пейзажі з серії "Руїни і репродукції" це види з високих скляних вікон від підлоги до стелі сучасних хмарочосів, немов вони були археологічними майданчиками, призначеними для вивчення історії людства. Вони також нагадують перегляд з майбутнього в минуле, де глядач знаходиться в певному сучасному моменті між минулим і майбутнім. Савченко ніби видаляє себе із сцени споглядання, залишаючи місце для вивчення та рефлексії глядача. Усі роботи створені у період із 2017 по 2024 рік.

Читайте також: Руїни і репродукції: погляд у момент між минулим і майбутнім від українського художника Сергія Савченка

Серія створена таким чином, що кожний окремий елемент кожного диптиху може бути поєднаний з будь-яким іншим елементом серії, підкреслюючи велич масовості схожості місць після розпаду їхніх індивідуальних особливостей.

Оглянути експозицію можна до 18 березня. Вхід безкоштовний.

Відкриття виставки з нагоди 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу

Львівський історичний музей (площа Ринок, 6) запрошуємо на виставку, приуроченої до 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу. 

Яків Гніздовський. Світи близькі і далекі

У Shum Art Gallery можна переглянути майже дев’яносто робіт добре знаного і любленого у світі українсько-американського графіка Якова Гніздовського на виставці "Світи близькі і далекі".

Назва виставки, а також розділи, на які поділена експозиція: Дерево Мандрівника, Жак Гніздовський, Птахи і Звірі, Український Гротеск, Колекція Екзотичних Рослин, Епілог, Знак і Слово попровадять мистецькими та географічними дорогами українського емігранта, і відкриють світи митця такі близькі, хоч і ніби далекі.

Виставку доповнили твори із колекції Івана Гречка і Українського Католицького Університету, збірки меморіального музею художника в рідному селі Пилипче, твори надані родиною художника, а також роботи із приватних колекцій.

В рамках виставки відбуватиметься збір коштів на потреби українського війська, деталі якого у галереї озвучать згодом.

Галерея працює із вівторка по неділю з 12:00 до 18:00. Вхід: 50 гривень, пільговий – 25 гривень.

Виставка Юлії Долинської "ЗЕМЛЯ"

Галерея "Iconart" запрошує переглянути виставку Юлії Долинської "ЗЕМЛЯ".

У своєму проєкті Юлія Долинська символічно закопує зло у землю і закликає на допомогу нашій українській землі й глибокі давні вірування, і новітні відкриття. Перформативний жест, з якого розпочнеться презентація проєкту, покликаний стати художнім ритуалом, що поховає в землю ворожу сутність. Сила тут проявляється у глибині віри і впевненості, що закони природи переможуть, і справедливість та рівновагу буде відновлено – хоча б на полотні.

"Ретроспектива інтелектуального мистецтва України"

У Львові проєктом, який показує історію креативних зрушень у свідомості українців за останніх сто років, відкрили Центр інтелектуального мистецтва "Меркурій" (у колишньому будинку "Укрсоцбанку").

Кожен твір із запрезентованих покликаний працювати на розкриття креативних зрушень у свідомості українців. У Центрі за допомогою мистецтва розставили маркери і, зрештою, роблять спробу повернути мистецтво ширшому колу глядачів. Інакше кажучи, продемонструвати, що підхід, коли мистецтво належить тільки вузькому колу певної тусовки, є хибним шляхом. Тим більше для інтелектуальної нації. 

Олекса Новаківський, Карло Звіринський, Євген Лисик, Яків Гніздовський, Марія Примаченко, Алла Горська, Сергій Якунін, Роман Петрук, Костянтин Зоркін, Альфред Максименко, Петро Старух та багато-багато інших знакових імен зі Львова, Києва, Харкова, Франківська, Тернополя та інших міст увійшли до експозиції Центру.

Вартість квитків від 150 до 400 гривень. Графік робботи: вівторок – п'ятниця: 11:00 – 20:00, субота – неділя: 12:00 – 21:00.

Виставка "Образ воїна"

Центр Шептицького запрошує відвідати виставку "Образ воїна", це проєкт про воїнів Сил Оборони України, які отримали важкі поранення, захищаючи державу.

В експозиції представлена колекція з 34 картин, створених пораненими українськими військовими під час арттерапевтичних майстер-класів від львівського художника, іконописця та волонтера Лева Скопа.

Мультидисциплінарний проєкт реалізований як серія майстер-класів, що проводились у чотирьох різних закладах реабілітації, а картини намальовані воїнами є ретрансляцією тих подій, які вони пережили та їхнього особистого сприйняття образу захисника.

Відвідати виставку можна у Холі Центру Шептицького до 5 березня.

"Крихкіші за скло": ікони з колекції Остапа Лозинського

Львівський скансен запрошує до своєї виставкової зали на першу цілісну виставку народної ікони на склі з колекції Остапа Лозинського "Крихкіші за скло".

"Остапова колекція становить понад сотню пам’яток і є, мабуть, найціннішою та найбільшою цілісною колекцією ікони на склі", – кажуть у музеї.

Читайте також: Найцінніша колекція: у Львові відкрили виставку ікон на склі, зібраних Остапом Лозинським

Зібрані ікони на склі із Покуття, Гуцульщини та Буковини є однією із найбагатших сучасних колекцій. А основу колекції заклали ще його батьки – Тарас та Роксоляна Лозинські – відомі львівські цінителі та збирачі українського мистецтва. Коли Остап Лозинський серйозно зацікавився колекціонуванням, їхня збірка нараховувала вже 17 ікон.

Виставка створена за кураторства мистецтвознавця та іконописця, керівника відділу науково-освітньої та виставкової роботи Музею Романа Зілінка і присвячена другій річниці смерті Остапа Лозинського.

Триватиме виставка до 26 травня.

Виставка "Феномен Марії Примаченко"

В експозиційних залах другого поверху відділу Палацу Потоцьких можна переглянути унікальну виставки "Феномен Марії Примаченко".

"51 твір зі збірки Запорізького обласного художнього музею зберігає пам'ять про Дім. Дім художниці ‒ село Болотня на Поліссі, якому не було кінця: у кожному дереві чи краплі дощу вона бачила Україну, чула далекі голоси Народу, пісні, яких не знала, запахи трав, які ростуть у далеких краях. Вона малювала екзотичних тварин, бо знала, їм буде добре тут і нам буде добре тут. Майстриня приносила цілісінький світ у свої роботи, так її Дім ставав Світом", ‒ розповідають організатори.

Виставку продовжили до 14 квітня 2024 року.