Для тих, хто переживає, і для тих, хто втратив: у Львові Олена Чернінька презентувала книгу про сина-воїна. Фото

У вівторок, 5 березня, у Львові відбулася презентація книжки Олени Чернінької "Лемберґ: мамцю, ну не плач", яку авторка написала про свого зниклого безвісти сина

На презентації побувала журналістка "Еспресо.Захід".

Книжка створена як розмова матері із сином, адже спершу це були невеликі листи Олени Чернінької до сина у Facebook під однойменним хештегом. Коли ж вона почала їх публікувати, то отримала десятки відео та повідомлень від тих, хто знав Михайла. Згодом ці короткі листи переросли в оповідання, поділилася з Оленою своїми ніжними й щемливими листами до чоловіка і невістка – Марта. А друзі із видавничої справи переконано сказали, що це має стати книжкою.

"Коли ви будете читати цю книжку, ви зрозумієте, що десь так і виглядає наша війна. Так вона виглядає зсередини, зсередини жіночого серця", – зазначила під час презентації головна редакторка Видавництва Старого Лева Мар'яна Савка, у якому вийшла книжка. Вона також поділилась своєю вірою у те, що Михайло обов'язково повернеться.

За словами самої авторки, цю книжку вона присвятила зокрема й другій річниці повномасштабного вторгнення росіян до України. Тут також зібраний її досвід, її переживання та емоції після отримання страшної звістки: зниклий безвісти.

"Це "букварик" для тих, хто дотичний до війни. Ця книга для військових, їх рідних, близьких, для тих, хто боїться, переживає та втратив. Також ця книга підійде для тих, хто не дотичний до війни. Важливо, щоб такі люди прочитали її і зрозуміли нас. Адже ми всі маємо бути ближче один до одного", – говорить Олена Чернінька.

Кожна глава у "Лемберг: мамцю, ну не плач" – це окреме оповідання. А попри те, що книжка написана у жанрі нонфікшн, читається вона, наче художній роман завдяки стилю авторки. Бо сповнена надзвичайно різних життєвих історій та моментів.

"І дитинство, і юнацтво, і цікаві різні історії – це історії дорослішання особистості, в яку виріс мій син. Як виявилось, коли я почала оці всі хештеги збирати, я заново знайомилася з ним. Я отримала стільки листів від його друзів, побратимів – вони всі почали мені писати. Люди, яких я взагалі не знала, вони мені почала розповідати про Михайла, і я заново для себе відкрила свого сина", – ділиться авторка.

Зал під час презентації був переповнений. Гості із затамованим подихом слухали уривки із книжки, а також розповідь про те, як вже після свого зникнення Лемберг допоміг своїм побратимам, коли на його день народження Олена Чернінька оголосила збір на необхідні медичні засоби і лише за один день його вдалося закрити. Як зазначила волонтерка та українська бібліотекарка Тетяна Пилипець, це допомогло врятувати життя багатьом воїнам. 

"Це книжка кожного українця", – підкреслила вона значення творіння Олени.

Окремо варто згадати обкладинку книжки, на ній сам Лемберг. Точніше його селфі, яке воїн зробив, коли повертався із одного з завдань, ще й в автівці без лобового скла.


Фото: Андріана Стахів