Куди поїхати на вихідні: національні парки Львівщини

Осінь нарешті почала тішити сонячними усмішками. Тому саме зараз, аби трохи відпочити і покращити психоемоційний стан, варто поспілкуватися з природою. У цю пору вона багата на гриби, горіхи, а для малечі є ще й барвисті листочки для забави

"Еспресо. Захід" пропонує поїхати на відвідини національних парків Львівщини, де ви знайдете затишок, єднання з природою і на власні очі зможете побачити лісових мешканців.

Національний природний парк "Бойківщина"

Розташований на території Турківщини. Створили нацпарк у 2019 році. Територія парку становить понад 12 тисяч гектарів. 

Значна частина парку – це ліси, переважно ялиця і ялина. Тому там дуже легко дихати, а повітря  приємно пахне хвоєю. У парку "Бойківщина" росте понад 30 видів трав'янистих рослин, серед яких є й червонокнижні.

Фото: wikimedia.org

У нацпарку є історично-краєзнавча стежка "Історичні та природні таємниці урочища Бабінець". Там розташовані пам’ятник воїнам УПА та кам’яні хрести на місцях поховання повстанців, мурована церква Зіслання Святого Духа, збудована у Борині в 1912 році, потік Монастирський із рідкісними та лікарськими рослинами біля нього. На окремих ділянках стежки у вологу погоду вранці можна побачити сліди лісових мешканців. Стежка легкої складності, обладнана переходами через потічки, східцями на крутих схилах, вказівниками та оглядовим майданчиком.

Національний природний парк "Північне Поділля" 

Розкинувся в регіоні, який багатий на історичні, культурні, археологічні, архітектурні та природні пам’ятки. Туристи можуть поєднувати відвідування замків, монастирів, церков, музеїв і милуватися природними окрасами. Цікавою може бути гора Біла, на якій збереглася степова рослинність у поєднанні з буково-грабовим лісом. З висоти гори відкриваються види на рівнини Малого Полісся, середньовічний Олеський замок, горбогір’я Гологори. В селі Підгірці можна оглянути Підгорецький замок, до комплексу якого входять триповерховий палац, заїжджий двір, костел і парк.

Підгорецький замок. Фото: Олена Будько

На хуторі Пліснесько збереглися оборонні вали давньоруського городища VIII-XIII ст. На мальовничому пагорбі городища можна відвідати Василіанський монастир.

Чи не головною туристичною окрасою парку є Золочівський замок. Також приваблює відвідувачів одна з найбільших річок України – Західний Буг. Раніше там відбувався міжнародний екологічний етнофестиваль "Чисті джерела Бугу".

Національний природний парк "Сколівські Бескиди" 

Розташований на Сколівщині. Найвища точка – гора Парашка. Коли гарна погода, з її вершини можна побачити Стрий, Миколаїв і навіть Львів, відстань до якого 90 км. За легендою, гора названа на честь дочки князя Святослава Парашки.

Природа "Сколівських Бескидів" є унікальною: тут росте 40 видів рослин, занесених до Червоної книги України, виявлено 133 видів рослин, що є рідкісними, а також майже 200 видів лікарських рослин. Серед природних окрас - водоспади Кам'янка і Гуркало.

Водоспад Кам'янка. Фото: Олена Будько

На території парку розташований державний історико-культурний заповідник "Тустань", а також Східницьке родовище мінеральних вод, налічується 38 джерел та 17 свердловин.

Східниця. Фото: Олена Будько

У "Сколівських Бескидах" мешкають два десятки зубрів, за якими ведуть постійний контроль науковці та ветеринари.

Національний природний заповідник "Розточчя"

Створений на базі Яворівського регіонального ландшафтного парку. Територія парку простягається від села Верещиці, що на Яворівщині, до Крехова.

Фото: Олена Будько

Розточчя – це символічне місце, з якого струмки та річки розтікаються навсібіч через Поділля, Полісся і Карпати до Чорного та Балтійського морів. Одна з найцікавіших його частин – пагорби Головного європейського вододілу. Як зазначають науковці, тут ростуть сосново-буково-дубові ліси, які можна зустріти лише в Розточчі та Криму.

Унікальні гриби "пальці мерця" у лісі неподалік Верещиці. Фото: Олена Будько

Ще в парку розводять нащадків диких коней-тарпанів. Поряд – Крехівські святині та Страдецька гора, а на хуторах поруч народні майстри вчать розмалювати яворівську забавку.

Одна зі стацій Хресної дороги у Страдчі. Фото: Олена Будько

На території заповідника працює кілька музеїв, де можна ознайомитися з історичними знахідками.

Національний природний парк "Королівські Бескиди"

Розташований на Старосамбірщині. Площа майже 9 гектарів. Парк створений у 2020 році. Особливу цінність мають лісові масиви, серед яких є ділянки з насадженнями, яким понад 100 років.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.