Кров треба завжди. Нюанси "карантинного" донорства у Львові

Як у Львівському центрі служби крові дають собі ради під час карантину і чого там бракує.

Донорів крові в Україні й так негусто, а як почувається вони під час карантинних обмежень? Як минають будні у Львівському обласному центрі служби крові, "Еспресо.Захід" запитав у завідувача донорського відділення Ігоря Горбаля.

Не такий страшний карантин, як відсутність крові

"Упродовж усього року ми маємо нерівномірні потреби у крові: часом її потрібно більше, часом менше. Потреби лікарень є різні. Так само донорів крові впродовж року є неоднорідна кількість – іноді більше, а іноді менше людей приходить до нас. Але кров нам потрібна завжди. Так, під час карантину ми відчули потребу в донорах, але завдяки акціям, які проводили небайдужі волонтери, регулярно приходили люди доброї волі і здавали необхідну кров. От нещодавно була акція для недоношених дітей, яких виходжують у Львівській обласній лікарні, то прийшло  чимало волонтерів, також регулярно здають кров на тромбоцити волонтери благодійного фонду "Із янголом на плечі". Ці волонтери є постійно, оскільки тромбоцити потрібні дітям під час лікування постійно", – каже Ігор Горбаль. 

Читайте також: Одному малюкові – пляшечка, іншому – шкарпетки: у неонатологічному центрі Львівської обласної клінічної лікарні триває акція #ПляшечкаДляКрихітки

У Центрі служби крові є велика частка постійних донорів, людей, які приходять  здавати кров регулярно. Вони можуть приходити від двох разів на рік. 

"Сам карантин нам не страшний – до нас можна легко потрапити, достатньо бути вакцинованим. Просто змінюються потреби лікарень: наприклад, на час перебування у "червоній" зоні переносили або скасовували планові операції, відповідно, зменшувалася потреба у крові. Але потреба знову є, тому до нас можна приходити увесь рік, потреба є завжди", – каже Ігор Горбаль.

Є кров – немає тари

Натомість у медиків Служби  крові є інша проблема – бракує контейнерів для забору крові. Регулярно у Львівському обласному центрі служби крові виникає ситуація, коли просто немає, куди збирати кров від донорів – через значну затримку в постачанні гемаконів (полімерних контейнерів для забору крові) доводиться переносити забір крові і її компонентів.

"Ця ситуація повторюється часто. От і зараз гемакони мають надійти до нас з Києва. З 8000 ми отримали лише 1500 контейнерів.  Решту ж або докуповуємо самі за свої гроші, або просимо волонтерів. Відсутність контейнерів може призвести до повної зупинки заготівлі крові та постачання її компонентів лікарням Львова і області. Ми не можемо цього допустити", – веде далі медик.

Читайте також: Операція "Трансплантація": Львів як альтернатива Білорусі?

Завдяки благодійному фонду "Із янголом на плечі" змогли закупити 600 шт. гемаконів на суму 63600 грн. Але цього надовго не вистачає - менш, ніж на місяць.

"От і зараз чекаємо, коли контейнери мають надійти з Києва", – каже Ігор Горбаль.

Донори, які на вагу золота

Регулярні гості у Львівському обласному центрі служби крові – так звані "золоті донори", які здають кров на тромбоцити. 

"Чому золоті? Бо дуже особливі. Якщо звичайний донор крові може прийти і здати кров, її можна буде заморозити і використовувати ще тривалий час, то тромбоцити живуть усього три дні. Тобто коли онкохворій дитині треба "на вже" донор тромбоцитів, то кров треба здавати в цей момент. У всьому світі їх називають золотими", – каже волонтерка, яка займається пошуком і координацією таких донорів у фонді "Із янголом на плечі" Лариса Кісь. 

Волонтери і донори, залучені фондом, на сьогодні покривають 100% звернень від батьків онкохворих дітей. Ще донедавна батьки самі були змушені шукати донорів. Коли ж про це дізналися волонтери, вирішили взяти на себе організацію цього процесу. 

Читайте також: Восьминіжки замість мами: волонтери в’яжуть спеціальні іграшки для недоношених дітей, аби замінити їм зв’язок із мамою

"До години часу донор знає, що він має бути і для кого треба кров. І прибуває на Пекарську! Це про рівень розуміння того, які чудові люди залучені у процес золотого донорства. Ще розкажу про факт, який мене вразив буквально на днях. Наша волонтерка подзвонила і повідомила, що терміново потрібен донор тромбоцитів. Для розуміння: було пів на першу дня, на носі вихідні, дитина у важкому стані, скоро закривається Служба крові. Пишу нашій волонтерці. За п'ять хвилин отримую відповідь: донор їде. Він встиг! Він прийшов за п’ять хвилин до закриття, і все вдалося", – каже волонтерка. 

Зараз це щомісячна акція, завдяки якій волонтери популяризують донорство тромбоцитів для допомоги онкохворим діткам. Щоразу їм вдається залучати у свою команду нових донорів.

"Щоразу виходячи з процедури донації, мене переповнюють емоції і відчуття того, що все-таки в тому житті я щось роблю правильно і приємно щемить серце, що все недарма, тому що саме сьогодні, моя кров врятує комусь життя. Запрошую кожну і кожного з вас це відчути. Повірте, потім ви захочете це робити знову і знову, як жартують наші хлопці донори, що кожні 60 днів, їхня вена хоче голки", – переконана Орися Кашуба, ще одна координаторка донорів ІІІ групи крові фонду. 

Умови для донорів крові: 

Контакти координаторів роботи з донорами: 


Фото: БФ "Із янголом на плечі"

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку