Еспресо. Захід
Огляд

Королівські піхотинці, які боронять Україну: історія та подвиги 24-ї бригади ім. короля Данила

Юрій Мартинович
5 листопада, 2023 неділя
08:15
Зміст

24-та окрема механізована бригада імені короля Данила (24-та ОМБр) — потужне військове з'єднання механізованих військ у складі Сухопутних військ ЗСУ, що базується у місті Яворів на Львівщині

"Еспресо.Захід" розповість про історію, символіку, бойовий шлях та структуру 24-ї бригади.

Про що у статті:

  • Коротка історія бригади;
  • Символи та символіка;
  • Бойовий шлях;
  • Командування 24-ї бригади;
  • Структура бригади
  • Втрати бригади;
  • Нагороди бригади;
  • Офіційні сторінки.

Коротка історія бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

Бригада бере свій початок від 24-ї мотострілецької Самаро-Ульяновсько, Бердичівської ордена Жовтневої Революції тричі Червонопрапорної, орденів Суворова і Богдана Хмельницького Залізної дивізії, яка діяла у Яворові на Львівщині з 1954 по 1992 рік. Після розпаду СРСР, дивізія увійшла до склад Збройних сил України, як 24-та механізована дивізія.

19 травня 2001 року указом президента України дивізії було присвоєне почесне найменування "Імені князя Данила Галицького". А вже у 2003 році її переформатували, як 24-та окрема механізована бригада і було збережено всі попередні почесні назви дивізії.

Бригада брала участь у миротворчих місіях та у численних командно-штабних навчаннях, а також у міжнародних навчаннях "Щит миру" в рамках спільної програми України і НАТО — "Партнерство заради миру".

У 2004 році 24 ОМБр визнана найкращою бригадою в західному оперативному командуванні, а 2005 року тодішній міністр оборони України Анатолій Гриценко назвав бригаду "найкращим підрозділом Сухопутних військ ЗСУ".

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

З початком російсько-української війни у 2014 році бригада захищала і досі захищає рубежі України. Тоді у суспільстві сформувалася думка про неможливість реформування армії без подолання символів радянської доби. На момент війни повна назва 24-ї бригади досі була радянська – 24 механізована Самаро-Ульянівська, Бердичівська, ордена Жовтневої Революції, Тричі Червонопрапорна, орденів Суворова і Богдана Хмельницького Залізна дивізія імені князя Данила Галицького. Тому з 18 листопада 2015 року, в рамках загальновійськової реформи, з найменування було виключено радянські почесні назви бригади. За указом президента України повна офіційна назва з'єднання стала 24-та окрема механізована Бердичівська Залізна бригада імені князя Данила Галицького, а вже 23 серпня 2017 року бригада отримала сучасну назву – 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила.

Бойовий шлях 24 бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

Вже з березня 2014 року кістяк бригади на основі 1-го механізованого батальйону відбув на схід України, щоб стримувати російську агресію. Та спершу з'єднання передислокували на Чернігівщину, Полтавщину та Сумщину, де очікувався російський удар.

У травні підрозділ прибув до зони проведення АТО, та був задіяний в районі Слов'янська, Красного Лиману і Краматорська. 2-й механізований батальйон був відправлений на завдання відновлення контролю над кордоном. Під час боїв у районі Слов'янська особовий склад бригади зазнав перших втрат. Далі бійцями 24-ї бригади та інших формувань було звільнення м. Сіверська, а потім — Луганщина, взяття Лисичанська та рух на м. Луганськ.

У червні 2014 року окремі підрозділи 24-ї бригади разом з 95-ю, 79-ю та 72-ю бригадами ЗСУ взяли участь у захопленні та утриманні 240-кілометрової ділянки українського кордону (Амвросіївка-Ізварине). 11 липня 2014 року бригада понесла важкі втрати в результаті ракетної атаки російських військ під Зеленопіллям. 6-7 серпня частини бригади, що утримували ввірені рубежі поблизу Должанського та на інших ділянках південної оперативної зони, взяли участь у так званому "Ізваринському прориві" — виведенні українських підрозділів із часткового напівоточення вздовж україно-російського кордону. Завдяки вмілим та рішучим діям особового складу вихід відбувся у визначені терміни, з мінімальними втратами.

Найзапекліші бої випали на долю 1 і 3 батальйонних тактичних груп бригади в серпні 2014 року в районі міста Лутугине, що на південний захід від Луганська. З початку серпня з боями були зайняті Лутугине, Волнухине, Георгіївка, Новосвітлівка та Хрящувате.

20 серпня 2014 року біля Георгіївки після масованих щоденних артилерійських обстрілів українських позицій регулярні російські підрозділи десантників 76-ї десантно-штурмової псковської дивізії за підтримки танків пішли в атаку. Росіяни були зупинені та змушені тікати. Королівськими піхотинцями була практично повністю знищена одна рота російських десантників — з усієї роти чисельністю 80 осіб вижили близько десяти бійців, інші загинули. Це було перше пряме зіткнення з регулярною російською армією.

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

Восени 2014 року 2-й батальйон бригади вів бої в районі Бахмутської траси: за 32-й блокпост, а згодом — 31-й, 29-й, в районі Кримського і Трьохізбенки. У 2015 році бригада брала участь у боях за Бахмутку. У 2016 році – займалася обороною населених пунктів Кримське та Новотошкіське. У 2017 році оборона населених пунктів Оріхове, Золоте, Катеринівка, Новозванівка, Попасна.

На початку 2018 року бригада тримала позиції в районі населених пунктів Ленінське, Торецьк, Шуми, Зайцеве. Під керівництвом полковника Валерія Гудзя, Героя України (помертно) були звільнені Шуми та Південне.

У лютому 2019 року 24-та бригада тримала позиції в районі населених пунктів Мар'їнка, Новомихайлівка, Славне, Тарамчук та Красногорівка. В ході покращення тактичного  положення підрозділам бригади вдалося посунутись впритул до околиць Донецька.

У 2020 році королівські піхотинці займалися обороною Світлодарської дуги. У 2021 році 24-та бригада обороняла Оріхове, Золоте, Катеринівку, Новозванівку, Попасну.

Станом на лютий 2022 року, бригада виконувала завдання в складі операції об’єднаних сил на Луганщині. До повномасштабної війни у бригаді було близько 2 тис. бійців, але вже за перші місяці вона виросла чисельністю в декілька разів завдяки добровольцям, що линули у військо.

Воїни 24 ОМБр ім. короля Данила героїчно тримали оборону міст: Попасна, Золоте, Сєвєродонецьк, Лисичанськ. У кінці серпня почали деокупацію Херсонщини, а потім була героїчна оборона Соледара та Бахмута.

Зараз військовослужбовці 24-ї бригади воюють на Донеччині, зокрема, на Горлівському напрямку, використовуючи сучасну зброю, яку надали Україні союзники з НАТО, наприклад, американський САУ M109A6 "Паладин", щоб зупиняти ворогів ще на підході до наших позицій.

Королівські піхотинці виконують різні функції – від взяття посадок, до вогню артилерією й танками по ворожих колонах, також збивають повітряні цілі переносними зенітно-ракетними комплексами, та загалом роблять все можливе, щоб у підсумку український прапор таки майорів над Донецьком, Луганськом та Кримом.

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

У кінці серпня цього року, у День прапора України військовослужбовці 24-ї окремої механізованої бригади імені короля Данила підняли прапор України на териконі міста Торецьк Донецької області.

Символи та символіка 24 бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

До 2017 року бригада не мала затвердженого символу та слогану. Відповідно, різні батальйони та дивізіони мали свою не уніфіковану символіку на якій були зображені і танки, і гармати, і гори. Та у 2017 році для бригади розробили єдину символіку і девіз: "Milites Regum" (з латини: "піхота короля", чи "королівська піхота"). 10 листопада 2017 року було оприлюднено офіційний опис нової символіки бригади. На нарукованому знаці зображений золотий лев з короною, що ніби рухається по горі (символ Львова), який розташований на зелено-червоному тлі.

Цікаво, що бригада має також свій неофіційний гімн. У жовтні 2014 року, після того, як вокаліст гурту The ВЙО Мирослав Кувалдін разом з волонтерами побував на Луганщині й поспілкувалися з бійцями 24-ї механізованої бригади під час війни на сході України, він вирішив написати неофіційний гімн частини "Залізний дух". Зокрема, у приспіві пісні такі слова:

"Цвіти, країно,

Така в нас доля,

Єдиний рух

В часи ці грізні,

Рятує нас

Залізна воля,

Залізний дух

І крок залізний!"

1 вересня, 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила відзначає день військової частини.

Командування 24-ї бригади

З моменту створення бригади у 2003 році, вже 10 полковників були її командирами. Першим бойовим командиром, який починаючи з березня 2014 року займався відбиттям збройної агресії Російської Федерації проти України був теперішній генерал-лейтенант, Герой України Олександр Павлюк. Під його командуванням бригада брала участь в боях за звільнення Слов'янська, Красного Лиману, Краматорська, Лисичанська та інших міст Донецької та Луганської областей.

З лютого 2015 по листопад 2017 року 24-ю бригадою командував бригадний генерал Анатолій Шевченко. Після нього до серпня 2020 року бригадою опікувався полковник, Герой України (посмертно) Валерій Гудзь. Маючи командирський талант та значний бойовий досвід, своїми рішеннями він неодноразово рятував життя солдат. 12 березня 2022 року, в ході відбиття російського вторгнення Валерій Гудзь героїчно загинув на Луганщині.

З листопада 2020 року по березень 2022 року командиром 24-ї бригади був полковник Сергій Поступальський, який нагороджений орденом "За мужність" III ступеня.

З березня 2022 року по вересень 2022 року бригаду очолював полковник, Герой України Роман Мамавко. На сьогоднішній день командиром бригади є полковник, Герой України Іван Голішевський. У лютому-березні 2022 року 15-й окремий гірсько-штурмовий батальйон під командуванням підполковника Івана Голішевського обороняв населений пункт Кремінна та зупиняв просування ворога в напрямку Красноріченське — Кремінна. Завдяки організованій обороні рубежу батальйоном та приданими підрозділами було зупинено наступ переважальних сил противника.

До речі, в лавах 24-ї ОБМр імені короля Данила свого часу проходив службу і теперішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Це було між 2007 і 2009 роками, коли Валерій Залужний був першим заступником командира 24-ї бригади.

Структура бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

У структуру бригади входить декілька механізованих батальйонів, самохідні артилерійські дивізіони, рота радіоелектронної боротьби та інші. Повний список виглядає таким чином:

  •   Управління (штаб бригади);
  • 1 механізований батальйон;
  • 2 механізований батальйон;
  • 3 механізований батальйон;
  • 3 окремий мотопіхотний батальйон;
  • танковий батальйон;
  • бригадна артилерійська група:
  • батарея управління та артилерійської розвідки;
  • самохідний артилерійський дивізіон;
  • самохідний артилерійський дивізіон;
  • реактивний артилерійський дивізіон;
  • протитанковий артилерійський дивізіон;
  • рота снайперів;
  • розвідувальна рота;
  • вузол зв'язку;
  • рота радіоелектронної боротьби;
  • радіолокаційна рота;
  • група інженерного забезпечення;
  • рота РХБ захисту;
  • батальйон матеріально-технічного забезпечення;
  • ремонтно-відновлювальний батальйон;
  • медична рота;
  • комендантський взвод.

Влітку 2014 року додатково були сформовані 4-й та 5-й механізовані батальйони, які згодом були переведені до 53-ї та 54-ї ОМБр.  Також у листопаді 2014 року бригаді були підпорядковані 3-й омпб та 8-й омпб (нині належить до 10 огшбр).

Втрати 24-ї бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

За офіційними даними, станом на 1 квітня 2017 року, 24-та окрема механізована бригада в ході бойових дій втратила загиблими 125 осіб. Вже станом на 1 лютого 2021 року Книга Пам'яті містила 158 імен загиблих бригади з 2014 року.

Повномасштабна війна з лютого 2022 року принесла нові втрати 24-й бригаді. Однак точні дані про загиблих в час війни не розголошуються. Відомо, що рідні сотень бійців вже отримали орден "Хрест Героя". Це – нагорода, яку започаткували в 24-й окремій механізованій бригаді ім. короля Данила.

Нагороди бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

У серпні 2018 року бригада отримала персональну почесну корогву. А 6 травня 2022 року указом президента Володимира Зеленського бригада була відзначена почесною відзнакою "За мужність та відвагу".

"З метою відзначення мужності та героїзму особового складу військових частин Сухопутних військ Збройних Сил України, виявлених під час захисту державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності України, а також з нагоди Дня піхоти постановляю відзначити почесною відзнакою "За мужність та відвагу" 24-ту окрему механізовану бригада імені короля Данила", - йдеться в указі.

Також чимало бійців бригади мають нагороди за свою героїчну службу у війні з російським агресором.

Офіційні сторінки

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

24-та окрема механізована бригада імені короля Данила веде активну інформаційну кампанію і має популярні сторінки в соцмережах. Зокрема, у 24-ї бригади є сторінка у фейсбуці (82 тис. читачів), у ютубі (17,4 тис. підписників), у інстаграмі (6,5 тис. підписників).

Читайте також: Першими вступили у бій з ворогом: чим відома львівська 80-та бригада

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.36
    Купівля 39.36
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
09:15
В Україні з'явилась перша лікарня-електростанція
В Україні з'явилась перша лікарня-електростанція
09:01
Ексклюзив
волонтерка Уляна Дідич
Купити справне авто для військових за кордоном зараз нереально, – волонтерка Уляна Дідич
08:44
На кордоні з Румунією митники вилучили 10 тонн постільної білизни на 4,69 млн грн
На кордоні з Румунією митники вилучили 10 тонн постільної білизни на 4,69 млн грн
08:30
Великодні гаївки у Львівському скансені
Гаївки, концерти та виставки: куди піти у Львові на Великдень
08:23
перетин кордону, прикордонник
Останніми днями в Україну з-за кордону в'їжджає більше громадян, ніж виїжджає, - ДПСУ
08:13
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 3 травня
08:00
Ексклюзив
Великдень
Великдень 2024: розклад Богослужінь у храмах Львова
07:55
Великодній кошик
Що покласти у великодній кошик, а чого там бути не має
07:15
Ексклюзив
Алла Сенченко
Про мобілізацію жінок, роботу ТЦК та російський полон. Розмова з військовою Аллою Сенченко
2024, четвер
2 травня
22:50
Зі Львівщини на передову відправили 700 безпілотників для бійців 125-ї бригади ТрО
Зі Львівщини на передову відправили 700 безпілотників для бійців 125-ї бригади ТрО
22:17
На Буковині до 9 років за ґратами засудили "смотрящого" за місцевою колонією
На Буковині до 9 років за ґратами засудили "смотрящого" за місцевою колонією
21:56
Оновлено
пункт пропуску
У двох пунктах пропуску на Закарпатті провели обшуки: журналіст Глагола назвав причину
21:52
На Рівненщині затримали лікаря, який за хабар обіцяв зробити чоловіку групу інвалідності
21:33
У Львові 29-річна мешканка Ужгорода намагалася скоїти суїцид
У Львові 29-річна мешканка Ужгорода намагалася скоїти суїцид
21:18
злодій
Лише у квітні вчинив п’ять крадіжок: на Тернопільщині спіймали серійного крадія
21:00
Місцева влада не реагує: на Закарпатті виявили незаконне сміттєзвалище
20:39
У великодню ніч волинянам дозволили бути в церкві під час комендантської години
У великодню ніч волинянам дозволили бути в церкві під час комендантської години
20:20
Закарпатську облраду оштрафували за відмову поновити директора аеропорту "Ужгород" на посаді
20:02
Британське графство Норфолк і Львівщина підписали меморандум про співпрацю
19:44
Плащаниця
Молитва у Страсну п'ятницю: як просити про прощення гріхів
19:30
На Прикарпатті чоловік врятував дитину з палаючого будинку
19:15
Огляд
Зарплата 1,2 млн грн та $45 тис. готівки: що задекларував керівник Другого ТМО Львова Андрій Миськів
19:00
Стало відомо, скільки львів’ян користуються ЛеоКарт у міському транспорті
18:46
паводок
На Закарпатті весняні паводки пошкодили 29 дамб та берегоукріплень: область просить кошти з резервного фонду
18:32
Ексклюзив
волонтерка Уляна Дідич
Щомісяця везу на фронт до чотирьох автівок, – волонтерка Уляна Дідич
18:17
Максим Козицький
Більше лише в Миколаївського голови: стало відомо, скільки радників у Максима Козицького
18:02
Дрогобицька міська рада
У Дрогобичі жінка зірвала засідання сесії міськради
18:00
Оновлено
У Чернівцях попрощалися з 16 воїнами, які загинули у 2022 році на Київщині. Фото
17:49
півмарафон "Не зупиняйся!"
У Львові відбудеться півмарафон "Не зупиняйся": громадський транспорт курсуватиме зі змінами
17:36
Ексклюзив
Шувар
По ковбасу та шинку черги аж до виходу з термінала. Великодні закупи у Львові
17:27
Сонячно і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 3 травня
17:20
ЗСУ, мобілізація
Прикарпатець отримав 3 роки тюрми за ухилення від мобілізації
17:05
На Закарпатті виявили авто з 10 тис. пачок сигарет
16:58
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Куди піти у Львові із 29 квітня і по Великдень: на свято до Гаю
16:48
новини Закарпаття
У центрі соцобслуговування на Закарпатті виявили факти порушення прав людини
16:47
У Львові судли ексберкутівця
Ексберкутівцю, який у 2014 організував вибух на базі у Львові, винесли вирок
16:45
У храмі в Рівному чоловік револьвером погрожував священнику
16:33
генератор
Підприємець із Тернопільщини привласнив гроші, виділені на закупівлю генератора для медзакладу
16:30
Огляд
Паска
Паски, які завжди вдаються: рецепти від галицьких господинь
16:20
На Рівненщині за 4 місяці з незаконного обігу вилучили 10 гранатометів і 144 гранати
Більше новин