Еспресо. Захід
Огляд

Королівські піхотинці, які боронять Україну: історія та подвиги 24-ї бригади ім. короля Данила

Юрій Мартинович
5 листопада, 2023 неділя
08:15

24-та окрема механізована бригада імені короля Данила (24-та ОМБр) — потужне військове з'єднання механізованих військ у складі Сухопутних військ ЗСУ, що базується у місті Яворів на Львівщині

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію, символіку, бойовий шлях та структуру 24-ї бригади.

Про що у статті:

 • Коротка історія бригади;
 • Символи та символіка;
 • Бойовий шлях;
 • Командування 24-ї бригади;
 • Структура бригади
 • Втрати бригади;
 • Нагороди бригади;
 • Офіційні сторінки.

Коротка історія бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

Бригада бере свій початок від 24-ї мотострілецької Самаро-Ульяновсько, Бердичівської ордена Жовтневої Революції тричі Червонопрапорної, орденів Суворова і Богдана Хмельницького Залізної дивізії, яка діяла у Яворові на Львівщині з 1954 по 1992 рік. Після розпаду СРСР, дивізія увійшла до склад Збройних сил України, як 24-та механізована дивізія.

19 травня 2001 року указом президента України дивізії було присвоєне почесне найменування "Імені князя Данила Галицького". А вже у 2003 році її переформатували, як 24-та окрема механізована бригада і було збережено всі попередні почесні назви дивізії.

Бригада брала участь у миротворчих місіях та у численних командно-штабних навчаннях, а також у міжнародних навчаннях "Щит миру" в рамках спільної програми України і НАТО — "Партнерство заради миру".

У 2004 році 24 ОМБр визнана найкращою бригадою в західному оперативному командуванні, а 2005 року тодішній міністр оборони України Анатолій Гриценко назвав бригаду "найкращим підрозділом Сухопутних військ ЗСУ".

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

З початком російсько-української війни у 2014 році бригада захищала і досі захищає рубежі України. Тоді у суспільстві сформувалася думка про неможливість реформування армії без подолання символів радянської доби. На момент війни повна назва 24-ї бригади досі була радянська – 24 механізована Самаро-Ульянівська, Бердичівська, ордена Жовтневої Революції, Тричі Червонопрапорна, орденів Суворова і Богдана Хмельницького Залізна дивізія імені князя Данила Галицького. Тому з 18 листопада 2015 року, в рамках загальновійськової реформи, з найменування було виключено радянські почесні назви бригади. За указом президента України повна офіційна назва з'єднання стала 24-та окрема механізована Бердичівська Залізна бригада імені князя Данила Галицького, а вже 23 серпня 2017 року бригада отримала сучасну назву – 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила.

Бойовий шлях 24 бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

Вже з березня 2014 року кістяк бригади на основі 1-го механізованого батальйону відбув на схід України, щоб стримувати російську агресію. Та спершу з'єднання передислокували на Чернігівщину, Полтавщину та Сумщину, де очікувався російський удар.

У травні підрозділ прибув до зони проведення АТО, та був задіяний в районі Слов'янська, Красного Лиману і Краматорська. 2-й механізований батальйон був відправлений на завдання відновлення контролю над кордоном. Під час боїв у районі Слов'янська особовий склад бригади зазнав перших втрат. Далі бійцями 24-ї бригади та інших формувань було звільнення м. Сіверська, а потім — Луганщина, взяття Лисичанська та рух на м. Луганськ.

У червні 2014 року окремі підрозділи 24-ї бригади разом з 95-ю, 79-ю та 72-ю бригадами ЗСУ взяли участь у захопленні та утриманні 240-кілометрової ділянки українського кордону (Амвросіївка-Ізварине). 11 липня 2014 року бригада понесла важкі втрати в результаті ракетної атаки російських військ під Зеленопіллям. 6-7 серпня частини бригади, що утримували ввірені рубежі поблизу Должанського та на інших ділянках південної оперативної зони, взяли участь у так званому "Ізваринському прориві" — виведенні українських підрозділів із часткового напівоточення вздовж україно-російського кордону. Завдяки вмілим та рішучим діям особового складу вихід відбувся у визначені терміни, з мінімальними втратами.

Найзапекліші бої випали на долю 1 і 3 батальйонних тактичних груп бригади в серпні 2014 року в районі міста Лутугине, що на південний захід від Луганська. З початку серпня з боями були зайняті Лутугине, Волнухине, Георгіївка, Новосвітлівка та Хрящувате.

20 серпня 2014 року біля Георгіївки після масованих щоденних артилерійських обстрілів українських позицій регулярні російські підрозділи десантників 76-ї десантно-штурмової псковської дивізії за підтримки танків пішли в атаку. Росіяни були зупинені та змушені тікати. Королівськими піхотинцями була практично повністю знищена одна рота російських десантників — з усієї роти чисельністю 80 осіб вижили близько десяти бійців, інші загинули. Це було перше пряме зіткнення з регулярною російською армією.

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

Восени 2014 року 2-й батальйон бригади вів бої в районі Бахмутської траси: за 32-й блокпост, а згодом — 31-й, 29-й, в районі Кримського і Трьохізбенки. У 2015 році бригада брала участь у боях за Бахмутку. У 2016 році – займалася обороною населених пунктів Кримське та Новотошкіське. У 2017 році оборона населених пунктів Оріхове, Золоте, Катеринівка, Новозванівка, Попасна.

На початку 2018 року бригада тримала позиції в районі населених пунктів Ленінське, Торецьк, Шуми, Зайцеве. Під керівництвом полковника Валерія Гудзя, Героя України (помертно) були звільнені Шуми та Південне.

У лютому 2019 року 24-та бригада тримала позиції в районі населених пунктів Мар'їнка, Новомихайлівка, Славне, Тарамчук та Красногорівка. В ході покращення тактичного  положення підрозділам бригади вдалося посунутись впритул до околиць Донецька.

У 2020 році королівські піхотинці займалися обороною Світлодарської дуги. У 2021 році 24-та бригада обороняла Оріхове, Золоте, Катеринівку, Новозванівку, Попасну.

Станом на лютий 2022 року, бригада виконувала завдання в складі операції об’єднаних сил на Луганщині. До повномасштабної війни у бригаді було близько 2 тис. бійців, але вже за перші місяці вона виросла чисельністю в декілька разів завдяки добровольцям, що линули у військо.

Воїни 24 ОМБр ім. короля Данила героїчно тримали оборону міст: Попасна, Золоте, Сєвєродонецьк, Лисичанськ. У кінці серпня почали деокупацію Херсонщини, а потім була героїчна оборона Соледара та Бахмута.

Зараз військовослужбовці 24-ї бригади воюють на Донеччині, зокрема, на Горлівському напрямку, використовуючи сучасну зброю, яку надали Україні союзники з НАТО, наприклад, американський САУ M109A6 "Паладин", щоб зупиняти ворогів ще на підході до наших позицій.

Королівські піхотинці виконують різні функції – від взяття посадок, до вогню артилерією й танками по ворожих колонах, також збивають повітряні цілі переносними зенітно-ракетними комплексами, та загалом роблять все можливе, щоб у підсумку український прапор таки майорів над Донецьком, Луганськом та Кримом.

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

У кінці серпня цього року, у День прапора України військовослужбовці 24-ї окремої механізованої бригади імені короля Данила підняли прапор України на териконі міста Торецьк Донецької області.

Символи та символіка 24 бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

До 2017 року бригада не мала затвердженого символу та слогану. Відповідно, різні батальйони та дивізіони мали свою не уніфіковану символіку на якій були зображені і танки, і гармати, і гори. Та у 2017 році для бригади розробили єдину символіку і девіз: "Milites Regum" (з латини: "піхота короля", чи "королівська піхота"). 10 листопада 2017 року було оприлюднено офіційний опис нової символіки бригади. На нарукованому знаці зображений золотий лев з короною, що ніби рухається по горі (символ Львова), який розташований на зелено-червоному тлі.

Цікаво, що бригада має також свій неофіційний гімн. У жовтні 2014 року, після того, як вокаліст гурту The ВЙО Мирослав Кувалдін разом з волонтерами побував на Луганщині й поспілкувалися з бійцями 24-ї механізованої бригади під час війни на сході України, він вирішив написати неофіційний гімн частини "Залізний дух". Зокрема, у приспіві пісні такі слова:

"Цвіти, країно,

Така в нас доля,

Єдиний рух

В часи ці грізні,

Рятує нас

Залізна воля,

Залізний дух

І крок залізний!"

1 вересня, 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила відзначає день військової частини.

Командування 24-ї бригади

З моменту створення бригади у 2003 році, вже 10 полковників були її командирами. Першим бойовим командиром, який починаючи з березня 2014 року займався відбиттям збройної агресії Російської Федерації проти України був теперішній генерал-лейтенант, Герой України Олександр Павлюк. Під його командуванням бригада брала участь в боях за звільнення Слов'янська, Красного Лиману, Краматорська, Лисичанська та інших міст Донецької та Луганської областей.

З лютого 2015 по листопад 2017 року 24-ю бригадою командував бригадний генерал Анатолій Шевченко. Після нього до серпня 2020 року бригадою опікувався полковник, Герой України (посмертно) Валерій Гудзь. Маючи командирський талант та значний бойовий досвід, своїми рішеннями він неодноразово рятував життя солдат. 12 березня 2022 року, в ході відбиття російського вторгнення Валерій Гудзь героїчно загинув на Луганщині.

З листопада 2020 року по березень 2022 року командиром 24-ї бригади був полковник Сергій Поступальський, який нагороджений орденом "За мужність" III ступеня.

З березня 2022 року по вересень 2022 року бригаду очолював полковник, Герой України Роман Мамавко. На сьогоднішній день командиром бригади є полковник, Герой України Іван Голішевський. У лютому-березні 2022 року 15-й окремий гірсько-штурмовий батальйон під командуванням підполковника Івана Голішевського обороняв населений пункт Кремінна та зупиняв просування ворога в напрямку Красноріченське — Кремінна. Завдяки організованій обороні рубежу батальйоном та приданими підрозділами було зупинено наступ переважальних сил противника.

До речі, в лавах 24-ї ОБМр імені короля Данила свого часу проходив службу і теперішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Це було між 2007 і 2009 роками, коли Валерій Залужний був першим заступником командира 24-ї бригади.

Структура бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

 

У структуру бригади входить декілька механізованих батальйонів, самохідні артилерійські дивізіони, рота радіоелектронної боротьби та інші. Повний список виглядає таким чином:

 •   Управління (штаб бригади);
 • 1 механізований батальйон;
 • 2 механізований батальйон;
 • 3 механізований батальйон;
 • 3 окремий мотопіхотний батальйон;
 • танковий батальйон;
 • бригадна артилерійська група:
 • батарея управління та артилерійської розвідки;
 • самохідний артилерійський дивізіон;
 • самохідний артилерійський дивізіон;
 • реактивний артилерійський дивізіон;
 • протитанковий артилерійський дивізіон;
 • рота снайперів;
 • розвідувальна рота;
 • вузол зв'язку;
 • рота радіоелектронної боротьби;
 • радіолокаційна рота;
 • група інженерного забезпечення;
 • рота РХБ захисту;
 • батальйон матеріально-технічного забезпечення;
 • ремонтно-відновлювальний батальйон;
 • медична рота;
 • комендантський взвод.

Влітку 2014 року додатково були сформовані 4-й та 5-й механізовані батальйони, які згодом були переведені до 53-ї та 54-ї ОМБр.  Також у листопаді 2014 року бригаді були підпорядковані 3-й омпб та 8-й омпб (нині належить до 10 огшбр).

Втрати 24-ї бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

За офіційними даними, станом на 1 квітня 2017 року, 24-та окрема механізована бригада в ході бойових дій втратила загиблими 125 осіб. Вже станом на 1 лютого 2021 року Книга Пам'яті містила 158 імен загиблих бригади з 2014 року.

Повномасштабна війна з лютого 2022 року принесла нові втрати 24-й бригаді. Однак точні дані про загиблих в час війни не розголошуються. Відомо, що рідні сотень бійців вже отримали орден "Хрест Героя". Це – нагорода, яку започаткували в 24-й окремій механізованій бригаді ім. короля Данила.

Нагороди бригади

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

У серпні 2018 року бригада отримала персональну почесну корогву. А 6 травня 2022 року указом президента Володимира Зеленського бригада була відзначена почесною відзнакою "За мужність та відвагу".

"З метою відзначення мужності та героїзму особового складу військових частин Сухопутних військ Збройних Сил України, виявлених під час захисту державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності України, а також з нагоди Дня піхоти постановляю відзначити почесною відзнакою "За мужність та відвагу" 24-ту окрему механізовану бригада імені короля Данила", - йдеться в указі.

Також чимало бійців бригади мають нагороди за свою героїчну службу у війні з російським агресором.

Офіційні сторінки

Фото: 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила

24-та окрема механізована бригада імені короля Данила веде активну інформаційну кампанію і має популярні сторінки в соцмережах. Зокрема, у 24-ї бригади є сторінка у фейсбуці (82 тис. читачів), у ютубі (17,4 тис. підписників), у інстаграмі (6,5 тис. підписників).

Читайте також: Першими вступили у бій з ворогом: чим відома львівська 80-та бригада

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.35
  Купівля 40.35
  Продаж 40.88
 • EUR
  Купівля 43.27
  Продаж 44.06
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
21 червня
22:51
Пропонував $1 тис. хабаря: на Хмельниччині виправдали секретаря суду
22:17
тюрма
Співпраця з окупантами: на Буковині заочно засудили донецького ексмайора міліції
21:55
Віртуальний друг й моніторинг зерна: студенти Львівського ІТ Кластера представили стартапи
21:31
У Львові біля вокзалу відкрили новий пункт прийому документів та видачі ЛеоКарт
21:21
відсутність світла
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 22 червня: графіки і групи
21:13
Сидів п'яний на лавці: на Рівненщині затримали викрадача автівок
20:55
На Хмельниччині зупинили скутериста, в якого рівень алкоголю в крові перевищував норму у 13 разів
20:48
Тарас Давидюк
У Рівному з'явилася вулиця на честь полеглого громадського діяча та військового Тараса Давидюка
20:33
На Закарпатті поліцейські розшукали 87-річного дідуся, який 12 годин блукав у лісі
20:15
У Центрі профтехосвіти Рівненщини понад 200 ветеранів здобули нову професію
20:00
УЗ анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
Укрзалізниця призначила додаткові потяги з Києва до Львова та Коломиї
19:45
На Львівщині засудили проросійського пропагандиста, який виправдовував збройну агресію Росії
19:22
Підробила документи: на Хмельниччині засудили посадовицю до 7 років за ґратами
19:09
У Рівному врятували 2-річну дитину, яка застрягла між металевими стійками перил
18:54
новини Рівненщини
На Рівненщині вручили посмертні відзнаки рідним двох офіцерів
18:45
Міжнародні фахівці по догляду за ветеранськими деревами досліджують віковий парк у Роздолі
Міжнародні фахівці по догляду за ветеранськими деревами досліджують віковий парк у Роздолі
18:35
Зібров і KOLABA
Зібров і KOLABA створили нову версію хіта "День народження"
18:33
Оновлено
Як у Львові презентували оновлений реабілітаційний центр Superhumans. Фото
18:20
Польський Жешув допомагатиме розвивати львівський центр реабілітації Unbroken
18:01
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті суд зобов’язав повернути державі ділянку водного фонду вартістю 4 млрд грн
17:40
Львівські лікарі відновили жінці меніск
У Львові лікарі відновили жінці повністю розірваний меніск
17:25
Осінь, дощ
Злива після обіду: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 червня
17:15
басейн
У басейнах Львова перевіряли якість води: у яких відомих закладах не дозволили зробити аналізи
17:00
Шпильчак Тарас
На Львівщині трагічно загинув рятувальник 
16:57
На Закарпатті судитимуть чоловіків, які через "Шлях" перевозили ухилянтів за кордон
На Закарпатті судитимуть чоловіків, які через "Шлях" перевозили ухилянтів за кордон
16:45
до 10 років засудили колаборантку з Херсонщини
На Франківщині до 10 років засудили колаборантку, яка на Херсонщині займалася "розквартируванням" окупантів
16:28
зерно
На Волині керівник філії державної корпорації віддав невідомим 400 тонн зерна
16:13
виставка скульптур Пінзеля у Кракові
У Кракові експонують роботи Пінзеля з храму у Городенці
15:58
швидка допомога
На Рівненщині жінка народила восьму дитину у швидкій
15:57
Збірна України, Євро-2024
"Без агресії ми в Словаччини не виграємо", – головний тренер ФК "Звягель" Юрій Вірт про очікування від гри збірної України
15:42
меморіальні дошки загиблим героям у Франківську
У Франківську відкрили пам'ятні дошки двом загиблим захисникам
15:27
Роберто Моралес
"Якщо команда продемонструє свої найкращі якості, то вона зможе вийти з групи": коментатор та воїн ЗСУ Роберто Моралес про Україну на Євро-2024
15:17
підтримка бізнесу
Зроблено в Україні: у Львові відкрили офіс підтримки дрібного бізнесу
14:50
У Львові чоловік, який назвався командиром 24-ї ОМБр, припаркувався на "зебрі" й погрожував перехожому
У Львові чоловік, який назвався командиром 24-ї ОМБр, припаркувався на "зебрі" й погрожував перехожому. Що кажуть у бригаді
14:22
Диван на колесах вирушить з Тернопільщини до Києва, щоб зібрати гроші для ЗСУ
Диван на колесах вирушить з Тернопільщини до Києва, щоб зібрати гроші для ЗСУ
14:06
У Львові біля лікарні швидкої допомоги зведуть 7 соціальних будинків
13:53
Воїни 24-ї Королівської бригади показали, як зупиняють ворога в Часовому Яру
Воїни 24-ї Королівської бригади показали, як зупиняють ворога в Часовому Яру
13:37
На Львівщині розшукали літню жінку, яка заблукала в лісі
13:25
У річці Стрий потонув чоловік
Пірнув і не виплив: у річці Стрий потонув чоловік
13:09
На Хмельниччині за підозрою в замовленні вбивства конкурента затримали голову ЖБК
На Хмельниччині за підозрою в замовленні вбивства конкурента затримали голову ЖБК
Більше новин