
"В Енергоатому немає плану Б": нардеп заявив, що Болгарія хоче підняти ціну обладнання для ХАЕС на $100 млн
Болгарська сторона хоче підвищити ціну на обладнання для добудови енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС до $700 млн, а Енергоатом не має плану Б на випадок, якщо вони відмовляться підписувати угоду чи вимагатимуть неприйнятну ціну
Про це заявив заступник голови комітету ВРУ з питань енергетики Андрій Жупанин в авторському подкасті "Енергетичні будні", який він веде разом із директором Центру дослідження енергетики Олександром Харченком.
"З болгарською стороною все ще йдуть перемовини. Болгари поки що не підписують угоду. Одна з причин полягає у тому, що вони начебто сіли і подумали, а давайте може переглянемо ціну. І вони уже виходять з того, що це може бути 700 млн доларів. Хоча наші наполягають, що розмова була про 600 млн і ми на цих умовах готові підписувати", – заявив Андрій Жупанин, який у складі парламентської делегації відвідав ХАЕС.
За словами депутата, над ремонтом корпусу 3-го енергоблоку ХАЕС працює 700 – 800 колишніх працівників Запорізької АЕС під керівництвом директора ХАЕС. Сам блок не виглядає занедбаним – слідів підтоплень немає. А будівельні роботи тут виконані на 85%. Натомість угода з Болгарською стороною щодо придбання російського обладнання досі не підписана.
Читайте також: Добудова Хмельницької АЕС: чому насправді Болгарія відмовилась від "ядерних самоварів" та чи треба Україні більше атомних реакторів
"Ситуація така, що фінальна ціна не погоджена, умови розтермінування не погоджені, умови постачання частинами також не погоджені", – заявив нардеп. Він пояснив, що Енергоатом просить у болгарської сторони розтермінування платежу, що нам не потрібне все обладнання одразу.
На це Олександр Харченко зазначив, що в угодах такого масштабу розтермінування платежу – звичайна практика. За його словами, перший, "фіксуючий" внесок становить зазвичай становить не більше 20 – 25% від суми контракту.
"Після цього, за моєю оцінкою, рік буде робитись проєкт. Треба взяти повну специфікацію того обладнання. Насправді його треба навіть переміряти, бо я бачив у звітах про те обладнання, що виробництво Росатому не завжди відповідає проєктній документації і деякі деталі мають відхилення. Тому це цілком обумовлена позиція, що це має бути оплачена частина", – каже експерт.
За словами Олександра Харченка, обладнання у Болгарії оглядали кілька місій американських експертів. І відповідно до їх звітів, воно добре збережене робоче і комплектне в частині основного обладнання блоку, однак деяке обладнання все ж доведеться докупити.
Водночас Андрій Жупанин зазначив, що дізнався про те, що існує звіт американської місії про це обладнання дізнався під час візиту на ХАЕС. При цьому зауважив, що під час спілкування з представниками Енергоатому, йому здалось, що вони не мають плану дій на випадок, якщо угода з Болгарією не буде підписана.
"Склалось враження, що у них немає плану Б. Бо угода щодо купівлі цих реакторів – це воля двох сторін. У нас є ця воля. До прикладу, болгари передумали. Чи вирішили використати це обладнання для будівництва в себе, або сказали, у вас 2 млрд доларів і ми вийшли з цієї угоди. От мені здалося, що нема плану Б", – заявив нардеп.
Що відомо про добудову блоків № 3 та №4 на ХАЕС
2 квітня 2024 року уряд схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на Хмельницькій АЕС та передав його на розгляд парламенту. Будівництво цих двох блоків розпочали ще наприкінці 1980-х років, а припинили в 1990 році через мораторій Верховної Ради. Відтак, корпус блоку № 3 готовий на 85%, а блоку №4 на 15% (це фактично лише готовий будмайданчик).
У липні в законопроєкті про добудову третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС виявили корупційні ризики.
Українська влада визначила добудову енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції одним із ключових напрямів своєї Енергетичної стратегії до 2050 року. Згідно зі стратегією третій енергоблок Хмельницької АЕС планують підключити до енергомережі вже у 2028 році.
Заступник міністра енергетики України Роман Андарак повідомив, що Україна планує завершити добудову атомних блоків на Хмельницькій АЕС за допомогою обладнання з Болгарії. Як з'ясувалось пізніше, йдеться про російські реактори, які Болгарія придбала у Росатому, але так і не встановила.
11 лютого 2025 Верховна Рада України підтримала законопроєкт щодо закупівлі в Болгарії двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції. Це викликало скандал, оскільки між перший та другим читанням текст законопроєкту практично підмінили. А 13 березня стало відомо, що президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС
- Актуальне
- Важливе








