Керована гнучкість: що змінюється на валютному ринку та чого очікувати від готівкового курсу
Новина про відмову Нацбанку від фіксованого курсу пожвавила валютних спекулянтів. Чи варто скуповувати долари, і кому цього робити точно не варто
З 3 жовтня Національний банк відмовився від фіксованого курсу гривні та перейшов до режиму "керованої гнучкості". І хоча на брифінгу голова Нацбанку Андрій Пишний заявив, що правила встановлення курсу у тих сегментах, де купує і продає валюту населення, не змінюються, новина активізувала спекулянтів. Зокрема, вранці 3 жовтня середній курс в обмінниках та на чорному ринку Львова зріс відразу на 50 копійок – до 38,66 грн, а окремі продавці виставляли долар по 39 грн. Однак уже по обіді курс відкотився назад – 38,35 грн.
Що означає керовано гнучкий курс
У Національному банку кажуть: перехід до керованої гнучкості аж ніяк не означає, що гривню відпускають у вільне плавання.
"Наразі режим, який змінює НБУ, в першу чергу вплине на встановлення офіційного курсу і буде визначатись за результатами торгових сесій на міжбанківському ринку. НБУ буде присутній потужно для того, аби відповідним чином згладжувати надмірні коливання. Але ми переконані, що поступове повернення до нормальних, звичних режимів крок за кроком – це наша сильна позиція" – пояснив під час брифінгу Андрій Пишний.
Тобто офіційний курс за режиму керованої гнучкості визначатиметься на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку, а не встановлюватиметься директивно Нацбанком. При цьому в НБУ не уточнюють, у якому саме коридорі утримуватимуть офіційний курс.
Чому НБУ відмовився від фіксованого курсу саме зараз
"Рішення Нацбанку щодо керованого гнучкого курсу – це реакція на ситуацію, яка складається на ринку. Вдалося стабілізувати курсові співвідношення гривні до іноземних валют і це стало підставою, аби НБУ відійшов від режиму жорсткої фіксації обмінного курсу, яка не відповідає ринковій економіці", – каже професор кафедри фінансів Львівської політехніки Віталій Рисін у коментарі "Еспресо.Захід".
НБУ може собі дозволити послабити регулювання на валютному ринку, оскільки інфляція стало знижується (за підсумками восьми місяців 2023 року вона сповільнилася з 26,6% до 8,6%). Міжнародні резерви України станом на 1 вересня становили понад 40 млрд дол. Такі резерви дають можливість Нацбанку впливати на курс на міжбанку через валютні інтервенції.
Чи вплине нова курсова політика на вартість долара
"Новий режим означає, що почне зменшуватись розрив між офіційним курсом і реальним курсом, який є на ринку. Це плюс, бо поступово зникатиме тіньовий ринок обміну валют, а власники цих валют матимуть можливість обмінювати в офіційних установах. Натомість на саму величину курсу це рішення суттєво не вплине, – каже Віталій Рисін. – На готівковому ринку на курс впливатимуть інші чинники. Насамперед – це попит на валюту".
Те, що спекулянтам не вдалось розгойдати курс на фоні новин від НБУ, означає, що населення не має достатньо вільних коштів, аби купувати валюту.
Чи варто купувати валюту тим, у кого є заощадження у гривні
Купувати валюту чи ні, залежить від того, з якою метою люди накопичують кошти. Якщо це не довгострокові (до року) заощадження на якусь дорогу покупку, Віталій Рисін радить звернути увагу на більш прибуткові форми. Наприклад, відсотки за депозитами у гривні значно вищі, ніж за доларовими. Крім того, обмінюючи валюту за якийсь час у гривню, аби здійснити покупку, ви втратите на різниці між курсом купівлі та продажу.
"Якщо це довгострокові заощадження, то завжди є сенс зберігати у різних валютах – частково в іноземній, частково у національній, – каже Віталій Рисін. – У бюджет закладають певне зростання курсу долара у наступному році. Тому якщо йдеться про кошти, якими не плануєте користуватись рік чи більше, то заощадження у валюті є привабливішими".
- 2 жовтня керівники НБУ під час брифінгу оголосили, що з 3 жовтня для встановлення офіційного курсу гривні знову використовуватиме курс міжбанківського валютного ринку. Новий режим утворення курсу назвали "керована гнучкість".
- Актуальне
- Важливе