"Калічки" виграють тендери, бо великий бізнес не хоче мати справу з Львівською міськрадою

Місто пів року не фінансувало жодних проєктів в освіті, аби назбирати кошти на погашення  кредитів.

У Львові не завершать мало не половину проєктів, які було заплановано в бюджеті на цей рік. Понад те, на частині об'єктів досі навіть не почали роботи. Міський голова Андрій Садовий на засідання сесії міскради звинуватив у цьому підрядників, які погано працюють. Фірми, які виграють тендери, але при цьому не мають власних обігових коштів, він назвав "калічками" й закликав не допускати їх до тендерів. Однак у тому, що замовлення від міста отримують сумнівні фірми, винен насамперед "бардак" у міській раді. У цьому переконана голова комісії освіти та науки Львівської міської ради Вікторія Христенко. Про це вона заявила "Еспресо.Захід".

"Цього року бюджет освіти погоджений на 158 тисяч гривень. На тепер оплачено 129 тисяч. Тобто половину коштів не використано. Сказати, що це прикро, – це нічого не сказати, – каже Вікторія Христенко. – Андрій Іванович постійно каже, що в усьому винувата бюджетна комісія. Та це брехня. За його особистою вказівкою до 10 липня не заплатили ні копійки на освіту у зв’язку з тим, що він збирав кошти на повернення кредитів. Кредитів, які він же взяв у минулу каденцію. Так, депутати погодили, але це була його ініціатива взяти цей кредит. У мене таке враження, що в нас усе місто – суцільна боргова яма. І він далі продовжує набирати кредити, за які ми потім заледве розраховуємось, і потім зрештою нічого не можемо робити".    

Оскільки пів року місто не фінансувало жодних об'єктів, то й робіт там не вели. Ба більше, у Львові багато перехідних об'єктів, які були розпочаті ще у 2020 році, тож чимало підрядників, які виконували роботи ще торік, чекали пів року, аби з ними розрахувалися. 

"До липня об'єкти стояли розриті, розкопані і підрядники відмовлялися проводити роботи, оскільки не знали, чи їм хоча б борги заплатять. Коли в липні підрядники отримали заборговані кошти, то дехто продовжив роботу, а дехто сказав "я не хочу з вам більше зв’язуватися".

"Тобто до липня об'єкти стояли розриті, розкопані і підрядники відмовлялися проводити роботи, оскільки не знали, чи їм хоча б борги заплатять. Коли в липні підрядники отримали заборговані кошти, то дехто продовжив роботу, а дехто сказав "я не хочу з вам більше зв’язуватися", – каже Вікторія Христенко. –  Міський голова постійно каже, що підрядники повинні мати свої обігові кошти. Я з цим згодна, якщо йдеться про об'єкт із кошторисом на 500 тисяч гривень. А якщо йдеться про басейн у школі на 12 млн грн? Який підрядник може собі дозволити рік чекати на те, що йому заплатять за роботу? З урахуванням наших інфляцій, змін споживчого кошику? А їм же заплатять ту ціну, про яку домовились півтора року тому. Я, наприклад, намагалася залучити когось із нашого будівельного бізнесу. Але вони не хочуть брати участь у тендерах. Кажуть, що простіше залучити замовлення з бізнесу й отримати розрахунок через місяць. Тобто міській раді вже ніхто не вірить. Відповідно, на тендери йдуть "хто попало", тож і якість робіт потім, самі розумієте, яка. Не знаю, як розірвати цей ланцюг. Коли я йшла в депутати, то навіть уявити собі не могла, що все так погано. Ви собі навіть не уявляєте масштабу "бардака"!

Читайте також: Велодоріжка на Чорновола. Підозра підряднику, хоч борги міськради

Серед найбільших проєктів, які практично не зрушили з місця за цей рік, – школи у Брюховичах і на "Провесні". Тут, на думку, голови комісії освіти проблема не лише в затримці з фінансуванням, а й з нефаховим веденням будівництва. 

"У нас усі об'єкти будівництва в освіті веде керівник управління освіти. У Зоряни Довганик прекрасний досвід в освіті, але ж вона не будівельник. Однак при цьому при цьому вона мала бігати по обленерго, сваритися з будівельниками. Так не має бути. Ми постворювали 150 департаментів і управлінь. То чому "Рембуд", яке має займатися ремонтом, не може зайнятися власне будівництвом і ремонтом? Чому це мусить робити освітянин? – каже Вікторія Христенко. – Коли йдеться ремонт шкільної їдальні, погоджуюся, що цим має керувати директор школи і його завгосп. Можна розібратись, як класти плитку у своєму приміщенні. Але великі об'єкти будівництва, як-от школа на "Провесні", де тече дах і заливає стяжку, пішов грибок на стінах, треба передати у профільне управління".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.