Індекс олів’є, або у скільки обійдеться скромний новорічний стіл

Найщедріші акції мережі влаштовують на алкоголь. А найбільше коштів доведеться викласти на м’ясо та сири.

Упродовж останніх тижнів цінники у львівських супермаркетах змінюються швидко, наче на вокзальному табло. Відтак для того, аби накрити щедрий новорічний стіл, треба витратити чималу суму. Тож навіть ті господині, які вважають олів’є безнадійно застарілим, задумались, а чи не повернути цей традиційний салат нашого дефіцитного дитинства, на новорічний стіл.

Насправді популярність олів’є саме у його доступності, адже до нього входять найдешевші овочі. Картопля коштує від семи гривень за кілограм і це чи не єдиний продукт, який не лише не подорожчав, а й навіть став трохи дешевшим за рік. Морква коштує від 10-12 грн за кілограм, хоча торік перед Новим роком коштувала менш як 10 гривень. Натомість яйця за рік подорожчали більш як у півтора раза. Якщо торік за десяток "заводських" яєць треба було віддати від 22 гривень, то цього року від 35 грн. А домашні подекуди взагалі по сім гривень. Баночка зеленого горошку коштує в середньому 25 гривень. Натомість якщо влітку ви не законсервували огірків (а цього року вони були досить дорогими через поганий урожай), то зараз за банку корнішонів треба викласти в середньому 50 грн.  

Суттєво подорожчав ще один обов’язковий інгредієнт олів’є – варена ковбаса. Якщо торік кілограм "докторської" було викласти 100-110 грн (була й дорожча), то тепер 140-150 грн. 

З майонезом зараз дуже цікава ситуація. Якщо на ринках ціна напередодні свята зросла, то у супермаркетах навпаки зробили знижки. Тож аналогічну пачку майонезу можна знайти й за 13,9 і за 19 грн. Майонез можна зробити і самому. Він буде кориснішим, але навряд чи дешевшим. Адже окрім яєць, ще одним призером у змаганнях з подорожчання, є олія. Якщо станом на 1 січня 2021 січня пляшка олії (870 г) коштувала в середньому 37 грн, то зараз 56 грн. 

Звичайно, одне олів’є на стіл не поставиш. Треба ще якогось м’яска/ковбаски. А вони за рік подорожчали в середньому на 30%. При чому, якщо свинина подорожчала незначно, то ціни на яловичину за рік стрибнули зі 140 грн за кілограм до 190-220 гривень. Подорожчання м’яса потягнуло за собою і подорожчання ковбас. Так, якщо торік кг популярної у Львові "дрогобицької"   ковбаси котував від 170 грн, то тепер – від 190 грн і до 740 грн (так, в одному з супермаркетів продають вакуумовану нарізку "дрогобицької" за ціною 74 грн за 100 г). 

Суттєво подорожчали за рік усі молокопродукти. Тож для деяких незаможних родин канапка зі справжнім маслом – уже розкіш. Адже якщо масло на вагу за рік подорожчало зі 150 до 200 гривень, то масло у пачках уже коштує в середньому 50 грн за пачку. Зверніть увагу, більшість виробників зменшили вагу – замість традиційних 200 г тепер все частіше у пачці 180 г.

Тверді сири також зросли у ціні. Знайти сир за ціною, нижчою за 240 грн за кг, важко. А те, що дешевше, часто не сир, а сирний продукт. Тепер нерідко у супермаркетах можна знайти імпортний "брі" чи "камамбер", які не надто дорожчі за сичужні сири українського виробництва.   

Найдешевшим варіантом основної страви залишається запечена курка. Хоча курятина теж трохи додала в ціні (особливо філе), тушки продають від 65 грн за кілограм. Як правило, тушка бройлера рідко важить понад 2,5 кг, тож за 200 грн буде страва на чималу компанію. 

Цікаво, що попри зростання цін на харчові продукти, алкоголь за рік особливо не подорожчав. Практично усі мережі зараз мають акції на ігристе, тож пляшку  шампанського можна придбати від 109 грн. Перед святами з’явився також чималий асортимент газованих вин (не ігристих), які пропонують ледь не від 69 грн за пляшку. Як вони смакують? Не знаю, не ризикувала. Ціни на горілку стартують від 89 грн за пляшку (0,5 л).

Ще один традиційний атрибут новорічного столу – мандаринки. Цього року передсвятковий ажіотаж особливо не позначився на цінах, тож кг мандарин можна купити від 29 до 47 грн за кілограм. 

Загалом на скромне новорічне застілля для сім’ї (з недорогим алкоголем без ікри та червоної риби) доведеться викласти щонайменше тисячу гривень. Якщо хочеться ще чогось солоденького, то треба додати ще щонайменше 150 грн на тортик. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку