Гігантський чи камерний. У Калуші дискутують про меморіал Борцям за волю України

Меморіальний комплекс планують встановити на бульварі Незалежності, але питання в тому, чи він буде заввишки 3,5 метра, а чи 24.

Про це повідомили в міськраді Калуша, інформує "Еспресо.Захід".

У Калуші під головуванням міського голови Андрія Найди відбувся відкритий архітектурний конкурс на кращий проєкт меморіального комплексу "Борцям за волю України" та прилеглої до нього території.

Його планують встановити в центрі міста на бульварі Незалежності.

Учасникам Конкурсу необхідно було врахувати співмасштабність пам'ятника з існуючою забудовою, благоустроєм прилеглих територій і передбачати заходи щодо візуального сприйняття та його огляд з проїжджої частини дороги.

За результатами конкурсу обрано переможців: І місце – Семак І. та Пострильоний П., ІІ місце – Дутчин С., Антонов А., ІІІ місце - Федорів С. Всі переможці будуть нагороджені преміями відповідно до умов Конкурсу.

Утім 10 лютого депутат Калуської міської ради, член журі конкурсу (він не був присутнім на засіданні), голова громадської спілки "Громадське об'єднання Калущини учасників бойових дій (АТО) на Сході України" імені Романа Шухевича" Олександр Соколовський зареєстрував звернення до Калуського міського голови Андрія Найди з вимогою скасувати результати конкурсу. За словами депутата, робота, яка посіла перше місце, не відповідала всім умовам конкурсу та не повинна була бути допущена до конкурсу взагалі, інформують "Вікна".

Це ж видання пояснює, що при оголошенні умов конкурсу його організатори, зокрема й міська влада, хотіли зробити комплекс компактним, зберігши площу з зеленими насадженнями. І саме таким був проєкт-конкурент. Меморіал мав бути створений у формі скульптурної композиції у вигляді постатей борців за свободу України різних епох. Попереду – скульптура хлопчика як символ майбутнього захисника України. Висота скульптур – приблизно 3,5 метра.

Та в процесі відбору спрацював принцип, що апетит приходить під час їжі. Відтак організатори вирішили, що монумент має бути масштабним, тобто найбільшим на Прикарпатті.

Пропозиція виглядає так: насипний курган (діаметр в основі – 50 метрів, на плато – 20 метрів), бетон і сходи. Основою композиції є підкова, яка, фактично, огортає курган, залишаючи прохід попереду. Композиція піднята на 1,6 метра: за задумом, люди, які будуть переходити на інший бік конструкції, ніби кланятимуться героям. На зовнішньому боці стрічки-підкови може бути 5-6 горельєфів, які відображають історичні події боротьби за волю України з відповідною текстовою інформацією, а з внутрішнього боку – горельєфи видатних українських діячів, наприклад, Михайла Грушевського, Івана Мазепи, Степана Бандери. А центральним елементом композиції є три бетонні стовпи (верхівка символізує тризуб) та пам’ятник матері України, піднятий на висоту 2,5 метра. Матеріал пам’ятника –  бронза, горельєфи – з бетону, тоновані під бронзу. Висота стовпів – 18-19 метрів (це приблизно будинок на 5 поверхів), а усього меморіального комплексу – 23-24 метри.

Видання зазначає, що цим монументом Калуська міська рада суперечить сама собі, адже ще у травні 2019 року затвердила проєкт детального планування території, обмеженої бульваром Незалежності, річкою Сівкою, проспектом Лесі Українки і вулицею Євшана. Тут передбачено будівництво багатоквартирного житлового будинку, меморіальний сквер і медичний центр – позаду каменя Незалежності.

Та зараз у міській раді Калуша запевняють, що потрібен масштабний пам’ятник, який об’єднає місто і буде його центром, рішення про медичний центр передчасне, а проєкт детального планування можна переробити. Мовляв, 30 років тому перше скликання міської ради задумало тут меморіальний комплекс, але тоді не було можливості реалізувати цей задум. Однак відмовлятися від нього ніяк не можна.

Зазначимо, що це вже не перший прояв гігантоманії в Калуші. Від 2019 року тут досі не реалізовано проєкт пам’ятника "Дзвонарство Калущини". А ще давніше, 2006 року, на той час міський голова Ігор Насалик пропонував створити Пантеон Героїв – перепоховати в Калуші Євгена Коновальця, Петра Дорошенка і Степана Бандеру. Тоді ж депутати Калуської міської ради більшістю голосів ухвалили звернення до президента України Віктора Ющенка про перепоховання праху Степана Бандери у рідній землі – місті Калуші. Проте цей задум також не пішов далі ідеї.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.