"Фортеця Львів". Як фейки провокують ненависть до львів’ян. Блог Катерини Бенюк

І в ЗСУ, і в ГУР, і в РНБО закликають українців дотримуватися інформаційної гігієни Проте від фейків та маніпуляцій нікуди не дітися і, на жаль, велика частина суспільства легко потрапляє на гачок ворожих ІПСО

Зі Львова глузують, Львовом обурюються, його навіть можуть ненавидіти. Це якщо робити висновки з коментарів у соціальних мережах під дописами про дуже дорогі квартири, чи про булінг переселенців, чи про "тилових щурів", або ж про страшну корупцію, а може, й про "боягузів, що відсиджуються у Львові, коли інші гинуть на війні".

Усе це ми точно десь читали чи чули, хоча, крім емоцій, такі тези не несуть жодної інформації. Радше навіть шкоду, бо зіштовхують частини суспільства лобами.

Віднедавна в соціальних мережах "гуляє" відео з "десятками авто для військових, які стоять на паркуванні автодилера на вулиці Городоцькій у Львові". На відео надпис червоним "Львів!!!", аби привернути увагу користувачів, та ще один жовтим "Чому ці авто не фронті у наших хлопців" з великою кількістю знаків запитання. Таке відео у ТікТоці набрало понад 94 тисячі лайків і понад 8 тисяч (!) коментарів. Наперед скажу, що з'ясувати, що це авто й чому вони там були, дуже легко. Не важче, ніж сидіти вдома й обурюватися просто так. Яка мета таких маніпулятивних відео – можемо здогадуватися. 

То що ж це за автомобілі й чому вони не на фронті

Відео зняте в такому ракурсі, аби не було помітно великого лого благодійної організації "ГеройCar" з таким же великим покликанням на їхній сайт. Автор відео не міг не помітити назву БФ, тому можна припустити, що зроблено це навмисно. Для чого? 

Фото: Катерина Бенюк

Отже, це БФ відомого українського бізнесмена, який закуповує автівки для військових частин ЗСУ за їхніми попередніми заявками. Як вказано на сайті фонду, він працює з погодженням Збройних Сил України. Тобто військові знають про існування цих авто, бо вони ж і подавали заявки на них. 

Машини бувають з різним пробігом та станом, тому волонтери їх ремонтують та адаптують під потреби військових. 


 

Стоять авто на паркуванні автодилера, бо, як мені там розповіли, вони просто надають місця волонтерам. Дилер їх не продає і не закуповує, а надає допомогу у вигляді стоянки.

Серед тисяч коментарів у ТікТок про ці авто були лише одиниці, які вказували на описану вище інформацію, проте їх чомусь ігнорували. Решта ж людей, зокрема й львів’ян, які могли легко поїхати на місце та дізнатися реальний стан справ, вирішили просто обурюватися.

Зокрема, деякі впевнено говорили, що це дилер заробляє так на волонтерах. Інші кажуть, що це нерозмитнені авто чи конфісковані. Але найбільше коментарів якраз про "Фортецю Львів" – це таке глузування з львів’ян, яке шириться виключно поза реальним життям. 

До слова, лише недавно Головне управління розвідки застерігало українців дотримуватися інформаційної гігієни та довіряти лише офіційним джерелам, бо російські ІПСО активно працюють над зневірою суспільства у державні органи та розганяють дезінформацію задля конфлікту всередині нашого суспільства. 

Це ж ГУР 31 серпня публікує допис про проєкт "ГеройCar", який передав їм спецавто, оснащене засобами розвідки за стандартами НАТО.  Зрада скасовується.

Отже, факти: ми маємо приклад ворожої, не інакше, дезінформації, яка грає на настроях українців та провокує конфлікт і зневіру. У той час волонтерська ініціатива, яка допомагає військовим, стала жертвою такої грубої маніпуляції, а автодилер за свою допомогу – об'єктом цькування. 

Про автора. Катерина Бенюк, львівська журналістка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.