Фермери зі Львівщини заявили, що через керівництво району не можуть виконати мобілізаційне завдання

Фермерське господарство "Вікторія", що працює у Золочівському районі, повідомило, начебто голова Золочівської РВА незаконно відхилив розгляд документів на мобілізаційну бронь для його працівників

Про це "Еспресо. Захід" заявила голова фермерського господарства"Вікторія" Мирослава Кметко. Жінка стверджує, що її господарству, яке займається вирощуванням пшениці, ячменю тощо, встановлено мобілізаційне завдання на виробництво основних видів продовольства.

600 гектарів землі обробляти нікому

"Ми подали документи ще 9 жовтня, але голова Золочівської РВА відхилив підписання правильно поданих документів, мовляв, "маленькі фермерські господарства не заслуговують на бронювання". У нас було мобілізаційне завдання для забезпечення функціонування національної економіки та укладено договір на його виконання з селищною радою", – пояснює Мирослава Кметко.

За словами жінки, зараз її підприємство не має можливості працювати. Обробляє фермерське господарство понад 600 гектарів землі. Офіційно тут зареєстровано четверо працівників, а за законом можуть забронювати 50 відсотків, тобто в конкретному випадку йдеться про бронь для двох людей.

"Згідно з 76-ю постановою Кабміну орган місцевого самоврядування на розгляд питання має 5 днів для подачі даних. Цих 5 днів уже давно минуло. Я вже місяць не маю ніякої інформації: ані про підтвердження, ані про відмову у бронюванні. Були навіть чутки, що відхилили запит щодо броні вже і в Буську, і нічого не пояснюють", – додає вона.

Сільгосппідприємство "Вікторія"вирощує ячмінь, пшеницю тощо. Скоро почнуть сіяти озиму пшеницею. Директорка каже, що більшу кількість працівників залучає, коли починаються весняні роботи. А ці четверо працівників, які зараз офіційно працюють, постійно обслуговують техніку, займаються обробкою землі, кропленням, пестицидами.

Чи має фермерське господарство "Вікторія" мобілізаційне завдання?

Еспресо.Захід звернувся по коментар до голови Золочівської РВА Василя Маркевича. Він підтвердив, що документи про бронювання є, і обіцяв розглянути їх уже до кінця дня. Але те, що зволікає і відхилив розгляд, заперечує.

"Адміністрація займається тим, що подає списки на бронювання до Генерального штабу ЗСУ. Ми отримуємо документи від територіальних громад, звіряємо і, якщо в тих списках усі люди підлягають бронюванню, тобто немає дефіцитних професій, не порушена пропорція, тоді такий список подається на бронювання. Щодо фермерського господарства "Вікторії", то з'ясуємо все", – зазначив чиновник.

Маркевич наголосив, що з рішенням не зволікають, але мають сумніви стосовно того, чи саме це фермерське господарство має мобілізаційне завдання. 

"Коли саме ми отримали ці документи, треба переглянути, звернення точно є. Я ще хочу з'ясувати стосовно самого мобілізаційного завдання. Не впевнений, що вони його мають. А ще один нюанс – прізвище директора фермерського господарства й одного з працівників, якого хочуть забронювати, є подібними", – додав Маркевич.

У пресслужбі Львівського ТЦК розповіли, що не в їхній компетенції визначати, яке саме підприємство має право забронювати своїх працівників. 

"Якщо  підприємство критичної інфраструктури і його роботи є необхідні для держави, тоді воно може мати бронь. Насправді від голови ОВА йде розпорядження, хто критична інфраструктура, а хто ні. Кожне підприємство знає, куди воно належить. Щодо ТЦК, то нам мають принести документи, що саме ті чи інші працівники заброньовані. А  під що і як, це не наша компетенція. Цим займаються у місцевих органах самоврядування", – зазначила прессекретарка Львівського ТЦК Марія Левко.

Василь Маркевич додав, що у випадку бронювання людей з того чи іншого підприємства, яке подає орган місцевого самоврядування, треба мати розуміння, під які обсяги роботи та скільки працівників необхідно забронювати.

"Якщо, наприклад, ми маємо в певній територіальній громаді виростити 5 тисяч тонн пшениці, тоді питання, як вони розподіляються. Чи може один сільгоспвиробник виконати це завдання, або ж вони розподіляють це завдання для десяти фермерських господарств. Я до того, що треба ще розуміти логіку, як це відбувається, щоб уникнути різного роду зловживань у цьому напрямку", – розповів голова Золочівської РВА.

До слова, голова фермерського господарства "Вікторія" переконує, що звернулась зі скаргою про порушення регламенту розгляду мобілізаційної броні до голови Львівської ОВА Максима Козицького і навіть до президента.