Еспресо. Захід
Ексклюзив

Де у Львові найнебезпечніше у випадку землетрусу: деталі від експертів

Тетяна Яворська
8 лютого, 2023 середа
13:42

Днями в Туреччині стався один з найпотужніших землетрусів за понад 80 років. Науковці розповіли, як зреагували б на таке стихійне явище будівлі в Україні, зокрема у Львові

Землетрус, який кілька днів тому сколихнув Туреччину та Сирію в прямому і переносному значенні забрав з собою тисячі життів, а ще мільйони по всьому світу налякав. Згідно з історичними даними, це один із найпотужніших поштовхів, який стався у Туреччині, за понад 80 років спостережень. Останній такий відбувся у 1939 році та спричинив загибель понад 30 тисяч людей.

Зараз наслідки відгукнулись і в Україні, зокрема в Одеській та Миколаївській області. А за інформацією сейсмологів, ще й на сьогодні активність афтершоків залишається високою. 

"Еспресо.Захід" запитав у науковців та архітекторів, як би зреагували будівлі в Україні та, зокрема, у Львові, якби стихійне явище сталось на теренах нашої країни.

Впливом небезпечних сейсмічних подій може бути охоплено до 40% території України

Заступник начальника Головного центру спеціального контролю (ГЦСК) Державного космічного агентства України Олександр Лящук розповів, що на території України струси можливі з інтенсивністю до 9 балів (за шкалою MSK-64). 

"Загалом сейсмонебезпечні райони з прогнозованою інтенсивністю сейсмічних струшувань від 6 до 9 балів становлять близько 20% території України (приблизно 120 тис. км2) з населенням понад 10 млн осіб. Райони з прогнозованою інтенсивністю 7-9 балів становлять близько 12% території країни, в них розташовано майже 80 населених пунктів (7 млн людей). Але безпосереднім впливом небезпечних сейсмічних подій в Україні загалом може бути охоплено до 40% території", – пояснив науковець.

Окрім того, Лящук додав, що сейсмічна небезпека території України зумовлена джерелами землетрусів, розташованими в Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Одеській областях та Автономній Республіці Крим. Також поряд з Україною знаходиться потужна сейсмоактивна зона – гори Вранча (Румунія), землетруси з території якої відчуваються в окремих населених пунктах України.

Згідно з чинними нормативними документами, Львів увійшов у семибальну зону

За даними науковців, Львів також входить в сейсмічну зону з епіцентром у Румунії. Архітектор, доцент "Львівської політехніки", голова спілки архітекторів у 2017-2020 р.р.. Богдан Гой зазначає, що, згідно чинних нормативних документів, Львів увійшов у семибальну зону. 

"Відносно недавно, 20 років тому, було введено новий стандарт по навантаженнях і впливах щодо сейсмічної активності. Є відповідні нормативні документи, державні будівельні норми, як правильно проєктувати. І, в принципі, з 2000-х абсолютно всі об'єкти, вищі 4-5 поверхів, проходять експертизу і відповідним чином розраховуються на сейсміку. Всі проходять так звану експертизу "на міцність". Якщо все побудовано відповідно до проєкту, а проєкт проходив експертизу, то більшість із тих будинків, які побудовані у Львові в останні десятиліття, так чи інакше враховують сейсміку. Тому якихось критичних наслідків, особливо по новій забудові, бути не повинно. Але це не стосується старої рядянської забудови", – додав Гой. 

Найбільший ризик – це серійна забудова радянського періоду

Архітектор пояснює, що найбільший ризик – це серійна забудова радянського періоду. Хоча у Львові таких будинків не так і багато, порівняно з іншими містами, особливо в центрі та на сході України..

"Щодо Львова – таких панельних будинків вистачає на Сихові, в інших районах. Всі ці панельні будинки не розраховані на такі випробування. І потрібно чесно сказати, що більшість із них уже вичерпали або вичерпують свій експлуатаційний період. Тому саме ця забудова є найризикованішою частиною, це потрібно усвідомлювати", – розповів Гой.

Він каже, що загалом найризикованішими є об'єкти на 4 поверхи і вищі. Будівлі меншої поверховості, особливо цегляні, якщо в них надійна основа, повинні встояти. Навіть, якщо йдеться про стару забудову.

"Більшість історичних будівель у нас є доволі капітальними. Вони, звичайно, не розраховані на сейсміку, але мали би витримати навіть семибальні коливання. Хоч це умовно, бо, зрозуміло, що є різні випадки – погані фундаменти тощо. Стосовно пам'яток архітектури, то якщо роблять реконструкції чи реставрації, в нас є обов'язковим акт обстеження, і ці всі речі перевіряють. Скільки ми працювали, то завжди йдуть підсилення усіх цих конструкцій. По Україні, до речі, багато було, що люди робили самочинні перепланування, прогалини у несучих стінах чи ще якісь такі речі без спеціалістів. Але зараз у цьому плані в Україні законодавство є доволі строгим. Є цифровізація, коли це вводиться в електронну систему, незалежно йдеться про стару чи нову будівлю. З досвіду скажу, що старі будинки простояли 100-200-300 років і ще простоять. А найкритичнішою є саме радянська забудова, з нею найбільше проблем", – додає архітектор. 

Новобудови із залізобетонним каркасом є сейсмічно стійкими

Поряд з тим Богдан Гой наголошує, що у Львові немає якось одного особливо небезпечного місця на випадок землетрусу. Можна зважати хіба що на геологічні умови.

"Де є якісь менш міцні ґрунти (заплави річок, карстові території) – там ризик вищий. У нас є багато територій, де починаються потоки, струмки. І всі вони мають підвищені ризики. Але там зараз здебільшого є парки: "Залізні води", стадіон "Україна", Полтва (Лінкольна-Липинського). Ці критичні території зарезервовані під зелену забудову. Хоча і там зараз будують у деяких місцях нові будинки. Але, як я вже сказав, вони враховують сейсміку", – зазначив Гой.

До слова, входження Львова до семибальної зони сейсмологічних ризиків не лише вказує на небезпеку, але й сприяє надійному будівництву. Так, наприклад Тернопіль перебуває у "шестибальній зоні", тоді як Львів – у семибальній. Тому, пояснюють архітектори вимоги до проєктів тут вищі. 

"Львів, особливо в останні роки, проєктується більш надійно. Одна з головних причин, чому у Львові всі будинки перейшли на залізобетонний каркас – так краще вирішувати питання сейсміки. Тому більшість новобудов, особливо ті, що мають залізобетонний каркас, є сейсмічно стійкими", – наголошує архітектор. . 

Втім перевірки новобудов на готовність до сейсмологічних потрясінь Гой вважає складним питанням. Каже, що зараз контроль доволі розмитий, бо основна відповідальність лягає на розробника документації. 

"Це вже більше йдеться про їхню кваліфікацію і відповідальність. Є об'єкти, де ці моменти враховують дуже добре, а є такі, де гірше. Особливо ті об'єкти, де забудовник сам проєктує і сам будує. Але для того й придумана експертиза і відповідні норми, які в Україні доволі строго зарегульовано. Я думаю, що в цьому плані в Туреччині був набагато більший бардак. У нас є досить позитивний досвід і зведення єврокодів, розрахунки, тощо. Можливо в Україні була навіть занадто регульована процедура. Я, як практик-архітектор, бачу, що за цим слідкують", – зазначив Богдан Гой

Довідково

В 2022 році на території України зареєстровано близько десятка землетрусів з інтенсивністю 2-3 бали. В період з 2018 до 2022 року технічними засобами ГЦСК зареєстровано 15 сейсмічних явищ на території України, які мали відчуття серед населення країни, більшість з яких відноситься до сейсмоактивної зони – гір Вранча (Румунія)

Читайте також:
Львів
+11°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.03
  Купівля 38.03
  Продаж 38.79
 • EUR
  Купівля 40.54
  Продаж 41.48
 • Актуальне
 • Важливе
2023, субота
25 березня
12:26
погром на площі ринок
У Львові на площі Ринок чоловік погрожував перехожим та поліцейським уламками дзеркала
11:59
пожежа на волині
Під час пожежі у власному будинку отримала опіки пенсіонерка з Волині
11:39
Документи не завжди справжні
З-за кордону минулої доби повернулися 30 тис. українців
11:18
Максим Козицький
Минулось без тривог: голова ОВА розповів про головне за минулу добу на Львівщині
10:58
рівень води
У Закарпатській області прогнозують підвищення рівнів води у річках
10:36
в'язниця
Закарпатець потрапив до в'язниці за переправлення ухилянтів через кордон
10:12
знищення радянського пам'ятника
На Франківщині демонтували "Вічний вогонь" з барельєфами радянських солдатів
09:54
кордон, черги на кордоні
На виїзд з України очікують понад 150 автівок та 14 автобусів: де найбільші черги
09:32
дівчинка, яку оперували у львові
Львівські кардіохірурги прооперували 8-місячну дівчинку через єдиний прокол
09:10
Інтерв’ю
Українська модель у Канаді зібрала майже 1 млн грн на ЗСУ: як канадійці підтримують Україну
08:48
хмарна погода
Погода на Заході України: прогноз синоптиків на 25 березня
2023, п'ятниця
24 березня
22:52
Закарпатівець став бронзовим призером на чемпіонаті світу з греко-римської боротьби
22:33
техніка окупантів
Тернопільські артилеристи знищили пункт управління та склад БК окупантів
22:16
Діти вперше побачили гори: як на Буковині працює дитячий будинок з Харкова
22:00
Жителька Волині зіграла у теніс з британським принцом Вільямом
21:44
авто для рятувальників
Рятувальники Тернопільщини отримали нові авто
21:25
дебошир
Закарпатець влаштував п'яний дебош у міськраді та напав на поліцейських
21:06
гаряча вода
У Тернополі на вихідні обмежать подачу гарячої води
20:47
У Львові відкрили першу мечеть з мінаретом
20:29
Ігор Гайдук
У Львові розшукують відомого лікаря Ігоря Гайдука
20:15
хмари
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 25 березня
19:59
ДБР
У Чернівцях правоохоронець та працівник військкомату допомагали ухилянтам виїхати за кордон
19:43
менінгокок
На Львівщині зростає захворюваність на менінгококову інфекцію
19:25
Суд
Закарпатського банкіра засудили до 7 років ув’язнення
19:11
Асоціація готельєрів та власників садиб Яремчанщини
Власники готелів та садиб Яремчанщини придбали 5 пікапів Mitsubishi для 102 бригади
18:58
швеї
На Рівненщині релоковане з Харківщини підприємство шиє амуніцію для військових
18:44
туберкульоз
Стало відомо, скільки людей на Львівщині під час війни захворіло на туберкульоз
18:29
Мерет
На Львівщині новий військовий прокурор. Що про нього відомо
18:14
Гора Дурня
Аж до заповідника Горгани: Коломойський хоче збудувати поруч з Буковелем ще один курорт
18:00
смміттєзвалище, Яворівська громада
Неподалік кордону з Польщею на Львівщині виявили сміттєзвалище на 5 га
17:46
Ексклюзив
Винники
Що зміниться у Винниках у 2023 році
17:32
п'яний водій, хабар
На Рівненщині п'янючий водій спробував двічі за добу відкупитися від поліцейських
17:16
Віталій Загайний
Ексзаступника голови ЛОДА Загайного призначили держсекретарем у Мінветеранів
17:04
Судовий вирок
Суд покарав одесита та киянина, які підірвали салон краси в центрі Львова
16:49
корупція, митниця
За зміну "заробляли" до 100 тис. грн: на Волині митників викрили на корупційній схемі
16:36
скотомогильник
На Львівщині виявили незаконний "могильник" решток тварин
16:23
автівки для ЗСУ
Із Львівщини на передову поїхали ще 24 автівки та 20 генераторів
16:10
У Львові планують перекрити частину центру міста для транспортного експерименту
15:54
Найближчим часом у центрі Львова запрацює ще один фонтан
15:40
Руслан Коцаба
Журналісти з'ясували, як проросійський блогер Руслан Коцаба виїхав у США
Більше новин