Екстрена вакцинація проти 7 небезпечних інфекцій в Україні. Усе, що потрібно знати
Вкусив пес, випадково вкололися використаним шприцом, мали незахищений секс – це не повний перелік життєвих ситуацій, коли потрібно терміново отримати щеплення.
Потрапити в таку халепу можна й у мирний час. А у воєнний, коли є обмежений доступ не тільки до медичної допомоги, а подекуди навіть до чистої води та засобів гігієни, коли люди змушені добами просиджувати в укриттях і жити в місцях масового поселення, ризики зараження істотно збільшуються
Від яких небезпечних інфекцій та в яких випадках вакцинуватися треба негайно? Які вакцини є безплатними, а за які доведеться заплатити і скільки це коштуватиме? Дізнавалася журналістка "Еспресо.Захід".
Правець
Це гостре важке інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему та провокує спазм м'язів і сильні судоми. Настільки, що аж можуть ламатися кістки. Хворий при цьому відчуває нестерпний біль.
Коефіцієнт летальності при цій недузі становить 5-10%. При важких формах – більш як 50%.
Актуальність
На початку липня на Львівщині зафіксували перший у цьому році випадок правця у дорослого і перший в Україні. 32-річний чоловік поранив ногу під час будівельних робіт. Від правця вакцинувався ще в ранньому дитинстві. До лікарні потрапив у стані середньої тяжкості. На щастя, його вдалося врятувати. Загалом в Україні від початку року зареєстрували вже чотири випадки правця.
Збудник – токсини бактерій, що живуть в ґрунті, пилі й травному тракті тварин. Від людини до людини не передається.
Як відбувається зараження:
-
якщо в подряпину, поріз аб рану потраплять часточки ґрунту, інфіковані збудником. Наприклад, якщо людина ненароком наступить на цвях, покалічиться, коли працюватиме з садовим інвентарем або лагодитиме дерев'яний паркан і зажене в руку скалку;
-
через укуси тварин.
Що глибша рана, то більший ризик. Обробка антисептиком від хвороби не захистить. Через це вакцинація від правця є обов'язковою та входить до Календаря профілактичних щеплень. "Проводиться комплексними вакцинами з компонентами правця у 2, 4, 6 і 18 місяців. Загалом дитина отримує чотири щеплення. Далі потрібно ревакцинуватися двічі – у 6 і 16 років. Оскільки імунітет не формується навіть після перенесеної хвороби, щеплення необхідно поновлювати кожні 10 років: у 26, 36, 46 років і т.д.", – розповідає лікар-інфекціоніст Віктор Петров.
Екстрена імунопрофілактика проводиться, якщо дитина чи дорослий пропустили планову вакцинацію і:
- травмувалися з порушенням цілісності шкіри або слизових оболонок;
-
отримали відмороження або опік (крім І ступеня);
-
зазнали проникаючих пошкоджень шлунково-кишкового тракту;
-
розвинувся некроз тканин або виник абсцес (гнійник);
-
вкусила тварина;
-
якщо це жінка, яка штучно перервала вагітність або пологи якої відбулися не в медичному закладі.
Який препарат та за якою схемою застосовують:
-
адсорбований дифтерійно-правцевий анатоксин зі зменшеним вмістом антигенів – не швидше, як на 3-й, але не пізніше, як на 20-й день після можливого інфікування;
-
протиправцевий людський імуноглобулін, який виготовляють з крові людей, що пройшли повний курс щеплення від правця і ревакцинуються кожні 10 років – негайно.
Якщо людина пройшла імунізацію більш як 20 років тому, як і у випадку з дифтерією, їй вводять дві дози вакцини з інтервалом в 40 діб. А якщо вона взагалі ніколи не вакцинувалася, то через 6 місяців мусить отримати ще й третю дозу.
Щоб вдатися до екстреної профілактики, не потрібно чекати, коли в цьому виникне необхідність. Це можна зробити будь-коли, проте краще не зволікати. При важких формах правця коефіцієнт летальності перевищує 50%. Смерть настає в результаті паралічу дихальної системи (удушення).
Дифтерія
Фото: Healthylifejournalmyanmar
Це гостре важке інфекційне захворювання, одна з форм якого за симптомами нагадує звичайну ангіну (запалюється слизова оболонка ротоглотки). Проте є настільки небезпечним, що навіть один випадок епідеміологи розцінюють як спалах, негайно ізолюють такого хворого та ретельно досліджують усі його контакти.
Токсин потрапляє в кров і вражає серцево-судинну й нервову систему, а також нирки та наднирники. Може призводити до розвитку небезпечних ускладнень з боку всіх органів і систем, зокрема міокардиту й пневмонії.
Навіть за умови своєчасно наданої медичній допомозі коефіцієнт летальності сягає 20%. А за відсутності адекватного лікування шансів на виживання у хворого взагалі немає.
Актуальність
На початку липня у Львівській області лабораторно підтвердили перший випадок дифтерії в дорослого в Україні цього року. Відомо, що це молода людина, яка вирішила не поновлювати щеплення.
Збудник – дифтерійна паличка, яка продукує токсин
Як відбувається зараження:
- повітряно-крапельним шляхом;
- через предмети побуту (посуд, іграшки).
Вакцини від правця й дифтерії змішують в одному флаконі, тому від цих хвороб вакцинують одночасно, з дотриманням того самого графіку. У 2, 4, 6 і 18 місяців – комплексною вакциною АКДП (кашлюк, дифтерія, правець). В 6 років проводиться ревакцинація анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП), а в 16 – анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену.
"Як і у випадку з правцем, вакцинацію від дифтерії треба поновлювати кожні 10 років. Якщо людина пропустила вакцинацію (наприклад, у 26 років) і наздоганяє її в 35, то наступного року, коли їй виповниться 36, мусить зробити планове щеплення згідно з термінами, окресленими в Календарі. Якщо востаннє вакцинувалася в 16, а зараз їй 56, щоб наздогнати графік вакцинації, не може отримати чотири щеплення. У всіх випадках робиться лише два, тобто конкретно в цьому випадку, наздоганяємо те, що мало бути в 46 і через місяць колемо другу, тепер уже планову дозу. Якщо інформація про вакцинацію взагалі відсутня, проводиться трикратне щеплення: сьогодні, через місяць і через 6 місяців після першої отримання першої дози", – пояснює Віктор Петров.
Екстрене щеплення від дифтерії проводять антитоксичною протидифтерійною сироваткою, але тільки якщо в пацієнта лабораторно не підтвердиться дифтерія.
"Бо якщо хвороба є, а ми людину вакцинуємо живою вакциною, нічого доброго з цього не буде", – зазначає лікар.
Гепатити А та В
Фото: Evidencia.org
Це вірусне запальне захворювання печінки, що супроводжується сильною інтоксикацією й жовтяницею. Гепатит А може мати виснажливий перебіг, а одужання від нього – затягнутися навіть на кілька місяців. Вірусний гепатит В при інфікуванні в дитячому віці переходить у хронічну форму в 95% випадків, при інфікуванні в дорослому – у 5%. У майбутньому хронічна форма гепатиту В може переходити в цироз і, прогресуючи далі, в гепатоцелюлярну карциному (первинний рак печінки).
Актуальність
Україна – один з лідерів із захворюваності на вірусні гепатити в Європі. Щороку в Україні реєструють до 2 тисяч випадків гепатиту А і половина хворих – діти. Майже 600 тисяч хворіє на гепатит В, однак багато пацієнтів з хронічною формою захворювання не мають симптомів, відповідно не звертаються до лікарів та не отримують необхідного їм лікування.
Збудники – віруси гепатитів А та В
Як передається:
вірус гепатиту А:
- фекально-оральним шляхом, тобто через брудні руки, заражені харчові продукти й воду;
-
при тісних фізичних контактах (переважно в родинному колі);
вірус гепатиту В:
-
перинатальним шляхом, тобто від матері до дитини при пологах;
-
статевим шляхом, якщо секс незахищений;
-
при контакті з інфікованою кров'ю під час татуювання, пірсингу, шрамування, ін'єкційних косметичних процедур, медичних маніпуляцій, особливо стоматологічних, оперативних втручань і переливань крові, повторного використання голок, шприців, спільного користування лезами для гоління, зубними щітками, залізними гребінцями, ножицями;
-
при контакті з іншими біологічними рідинами (слиною, менструальними й вагінальними виділеннями, спермою тощо).
На предметах побуту вірус у засохлій краплі крові може залишатися життєздатним до 7 днів, хоча деякі дослідження доводять, що навіть до 3 місяців.
Після перенесеного захворювання формується пожиттєвий імунітет, проте безпечніше сформувати імунний захист з допомогою вакцинації.
Щеплення від гепатиту А в Україні є рекомендованим, на відміну від, наприклад, Ізраїлю, США чи Китаю. Втім, жодна з існуючих вакцин проти гепатиту А не застосовується у дітей до 1 року.
А от щеплення від гепатиту В, навпаки, рекомендують зробити дитині якомога раніше. В ідеалі – у перші 24 години життя. А якщо дитина народилася від інфікованої матері – в перші 12 годин (крім вакцини, додатково вводять імуноглобулін проти гепатиту В).
Повний курс вакцинації передбачає введення трьох доз вакцини. Друга вводиться в 1-2 місяці, третя – в 6-18 місяців. Набутий імунітет зберігається щонайменше 20 років та, ймовірно, протягом всього життя. Якщо людина отримала три дози вакцини, вакцинуватися надалі ВООЗ не рекомендує.
Схему вакцинації дорослим підбирає лікар, залежно від віку пацієнта та його медичної історії. Але другу дозу можна отримати не раніше, як через 4 тижні після першої, а третю – через 4-6 місяців після другої.
Курс щеплень від гепатиту А складається з двох доз вакцини. Дітям у віці від 12 до 23 місяців першу дозу вводять з перервою у 6-18 місяців після першої, дорослим – через 6-12 або 6-18 (залежно від виробника вакцини). Також є можливість вколоти комбіновану вакцину, яка захистить відразу від двох штамів вірусу – А і В. Другу дозу такої вакцини вводять через місяць після першої, третю – через 6 місяців після другої. Цю ж вакцину можна колоти за прискореним графіком: 0, 7 і 21-30 день. Бустерна, четверта доза, вводиться через 12 місяців після першої.
До 2002 року рутинного щеплення від гепатиту В новонародженим у пологових будинках не проводили, а тому всі українці, старші 20 років, набутого імунного захисту від цієї хвороби не мають.
Постконтактна профілактика гепатиту В проводиться у разі поранення потенційно інфікованим гострим предметом або після незахищеного статевого акту і полягає в негайному введенні першої дози вакцини та імуноглобуліну проти цієї хвороби. Інкубаційний період гепатиту В становить в середньому 90 днів, тож якщо вчасно відреагувати, можна зупинити розвиток недуги.
Гепатит А – одне з найпоширеніших інфекцій харчового походження. Якщо людина планує відвідати території, де періодично фіксують спалахи цього захворювання або відомо, що вона контактуватиме з людьми, які там проживають/працюють, варто заздалегідь подбати про імунний захист. Бажано – не пізніше, як за два тижні до можливого контакту. Ревакцинація від цієї інфекції проводиться лише за рекомендацією лікаря.
Кір
Фото: Colourbox
Це небезпечне і надзвичайно заразне вірусне захворювання. При контакті з хворим або носієм інфекції з 10 людей, які раніше на кір не хворіли й не були вакциновані, захворіє 9. Людина є заразною за чотири дні до появи висипки і чотири дні після того, як ця висипка зникне.
Кір може викликати тяжкі ускладнення, особливо в дітей до п'яти років, зокрема енцефаліт (запалення мозку). Хвороба може призвести до втрати зору та смерті.
Характеризується циклічністю – через недостатнє охоплення щепленнями, спалахи кору в Україні реєструють чи не кожні п'ять років. Черговий "запланований" якраз на наступний, 2023 рік.
Збудник – вірус кору
Актуальність
Кір – одна з головних причин дитячої смертності у світі. Від цієї інфекції та її ускладнень щороку помирає понад 800 тисяч дітей. Україна – в зоні ризику через низьке охоплення щепленнями. Наприклад, коли був спалах у 2018 році, Україна ввійшла в п'ятірку країн, на які припала половина всіх випадків у світі.
Як поширюється:
-
при кашлі, чханні, розмові (вірус лишається активним у повітрі та на поверхнях протягом 2 годин, навіть якщо хворий вже не перебуває в приміщенні);
-
при тісних особистих контактах.
Специфічного лікування від цього захворювання немає, а єдиним ефективним методом профілактики є вчасна вакцинація. Антитіл, які виробляться, вистачить, щоб захистити людину на все життя.
Згідно з календарем, одночасно з вакцинацією від кору, проводиться вакцинація від епідемічного паротиту та краснухи. У 12 місяців вводиться перша доза, у 6 років – друга. Якщо людина не хворіла і не була вакцинована у дитинстві від кору або пропустила ревакцинацію, мусить терміново отримати екстрене профілактичне щеплення. У разі контакту з хворим це потрібно зробити впродовж наступних 72 годин. Але якщо це друга доза, то її можна вводити не раніше, ніж через місяць після першої. Також в окремих випадках доцільно ввести імуноглобулін в перші 6 діб після контакту з хворим. Наприклад, якщо лікар визнав, що в дитини є протипоказання до введення вакцини.
Вітряна віспа (вітрянка)
Це високоінфекційне гостре вірусне захворювання, яке вважається типово дитячою інфекцією. Найчастіше хворіють діти у віці 2-4 роки. Немовлят захищає пасивний материнський імунітет, але лише до двох місяців.
У дорослому віці також можна захворіти, проте тоді перебіг вітрянки буде набагато важчим. Можуть розвинутися бактерійні ускладнення та ураження нервової системи: менінгіт, менінгоенцефаліт, параліч лицьового нерва.
Читайте також: Медики пояснили, що робити тим, хто вчасно не отримав третього щеплення від COVID-19
Після перенесеного захворювання вірус залишається в організм назавжди і в майбутньому, при зниженні імунітету, може спровокувати оперізуючий герпес. При цій хворобі будь-де на шкірі з'являється болюча висипка, яка до того ж ще й супроводжується свербежем, а часто – лихоманкою, головним болем та вираженою слабкістю. Людина є заразною. Інфікування відбувається при безпосередньому контакті з висипкою.
Збудник – герпесвірус людини 3 типу.
Актуальність
Періодично в Україні фіксують спалахи вітрянки. Зокрема останній такий зареєстрували два тижні тому в Чернівцях, в одному з кризових центрів міста, куди ще в березні евакуювали 20 вихованців Миколаївського обласного будинку дитини. Діти, ймовірно, підхопили інфекцію від інших воєнних переселенців з інших міст, які тимчасово проживали в цьому ж закладі.
Як передається інфекція
- Повітряно-крапельним шляхом. Хворий залишається заразним впродовж 10-12 днів, зокрема за 1-2 дні до появи висипки (червоних плям, а згодом папул) та як мінімум 5 днів після того, як на його шкірі й слизових зникне останній пухирець.
Вакцинація від вітряної віспи не є обов'язковою. Щеплення рекомендується робити дорослим, особливо жінкам перед плануванням вагітності та дітям, яким вже виповнилося 12 місяців і які не хворіли на вітрянку, надто якщо вони будуть відвідувати дитсадок чи школу. Дві дози вакцини захистять і від самої хвороби, і від оперізуючого герпесу. Ревакцинація від вітрянки не потрібна.
При контакті з хворим на вітряну віспу варто провести екстрену профілактику. Однак зробити це потрібно не пізніше, ніж на третю добу після ймовірного інфікування. Екстрену профілактику можна проводити діткам, починаючи з 9 місяців.
Сказ
Це гостре інфекційне захворювання, яке передається через укуси хворих тварин і вражає нервову систему.
Збудник – вірус сказу
Актуальність
В Україні щороку реєструють поодинокі випадки, але за відсутності вакцинації хворий приречений на смерть.
Як відбувається інфікування:
-
через укуси тварин;
-
при потраплянні зараженої слини на слизові оболонки або шкіру, якщо на ній є подряпини чи мікропошкодження.
Без екстреного щеплення хворий помре. Негайна вакцинація проводиться,якщо:
- людину вкусила або подряпала хвора на сказ тварина чи тварина з підозрою на сказ, навіть якщо пошкодження шкіри незначні;
-
вкусила будь-яка дика тварина;
-
слина хворої на сказ тварини або тварини з підозрою на сказ потрапила на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру (навіть якщо це маленька подряпина);
-
людина контактувала з хворою на сказ твариною (живою або мертвою) за наявності будь-яких пошкоджень шкіри.
Вакцина колеться п'ять разів: у день звернення до лікаря, на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й день.
Де вакцинуватися від 7 інфекцій і скільки це коштує
Безплатні вакцини для дітей:
- правець;
-
дифтерія;
-
гепатит В;
-
кір;
-
сказ.
Безплатні вакцини для дорослих:
-
правець;
-
дифтерія;
-
сказ.
Від кору дорослі можуть вакцинуватися безплатно залишковою дозою.
Вакцинуватися можна в пункті щеплення тією вакциною, що є в наявності. Держава закуповує дешевші, але якісні препарати. Тому якщо людина не хоче, приміром, вакцинуватися від дифтерії безплатною індійською вакциною, може придбати в аптеці препарат французького або бельгійського виробництва.
Вимушені переселенці можуть отримати щеплення в будь-якому закладі охорони здоров'я. Також можуть звернутися до будь-якого сімейного лікаря і той зобов'язаний їх прийняти, не вимагаючи укласти декларацію.
Приблизна вартість вакцинації у приватних клініках Львова:
-
проти гепатиту В ≈ 400 гривень;
-
проти гепатиту А ≈ 700-800 гривень;
-
однією вакциною проти двох штамів вірусу ≈ 1200 гривень;
-
проти вітряної віспи ≈ 1200-1300 гривень.
Точну вартість та наявність вакцин радимо уточнювати в клініках.
При написанні статті використовувалися матеріали з офіційних сайтів МОЗ, ЦГЗ, ВООЗ та ЮНІСЕФ.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе