Експерименти на дітях: на Київщині катастрофічно недофінансовують дитячі лікарні, а у Львові надумали об'єднання з "дорослими" медзакладами

10 років тому тодішній президент Віктор Янукович підготував масштабну програму закриття лікарень та шкіл, яку назвали "оптимізація".

Соціальні причини влада Януковича пояснила звиклою для себе бізнесовою лексикою - лікарні та школи нерентабельні, коштують дорожче ніж користі з них. Минуло 10 років і все повторюється. Про це йшлось у сюжеті спеціально для програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV, - повідомляє "Еспресо.Захід".
 

Наприклад, Київська обласна дитяча лікарня у місті Боярка. Загальний кошторис медзакладу у минулому році склав майже 120 млн. грн., але тоді був карантин - робили тільки невідкладні операції. Зараз, коли повернулися планові втручання, бюджет збільшився на 14 млн. грн., тобто понад 10%. Цих коштів, за словами головної лікарки медзакладу Катерини Савінової, не вистачає навіть на зарплату. А ще плюс харчування дітей, лікарські препарати, засоби індивідуального догляду, розхідні матеріли. "Прийдеться може навіть ставити питання про звільнення працівників", - каже Катерина Савінова. 

Київська обласна дитяча лікарня у Боярці є опорним медзакладом для всієї області. Тут виходжують недоношених немовлят вагою всього лише 600 грамів. Через реанімаційне відділення щороку проходять близько 200 передчасно народжених немовлят. Майже всі вони потребують штучної вентиляції легень. При цьому обладнання давно потребує оновлення. Наприклад, дверцята одного з інкубаторів для новонароджених тримаються на саморізах - лікарі лагодять їх самі. 

Читайте також: "Об'єднувати лікарні насильно, перед обговоренням стратегії - не потрібно", - Євген Кузик

Наталія Бігарі, гендиректорка іншого медзакладу - Київської обласної дитячої лікарні №2 (м. Біла Церква) пригадує, що коли вперше побачила  кошторис на 2021 рік, то ледь не посивіла. "Недофінансування з минулим роком складає біля 45%. Мінімальна зарплата піднялась на 1200 грн, а тариф підняли на 200 грн. У мене питання до Кабміну. Скажіть, будь ласка, а де мені тисячу знайти, щоб дати зарплату медику?" 

Інша ситуація у Львові. Тут надумали усі лікарні об’єднати в три юридичні особи. 

"Перше медичне об’єднання - це є ургентна медична допомога. Друге велике об’єднання – це є вторинний рівень, це відновлене лікування. Це ті люди, які будуть потребувати постійної допомоги. Третє об’єднання – це є акушерство, гінекологія", - пояснив міський голова Львова Андрій Садовий. 

Якщо сама ідея не є поганою, то схема, за якою планують об’єднувати лікарні, досить сумнівна. Наприклад, міські чиновники вважають, що доцільно об’єднувати дитячу лікарню з дорослою. Окрім того, немає економічного розрахунку цих дій,- наголосив заслужений лікар України, заступник начальника Військово-медичного клінічного центру Західного регіону Тарас Кльофа. 

"Як це буде виглядати? Це буде один генеральний директор на три лікарні, чи він буде це здійснювати в ручному управлінні, як він буде давати куди вести ургенцію? Чи в лікарню швидкої допомоги чи в восьму лікарню? Хто буде контролювати цей процес?"

Бажання влади об’єднати різні лікарні в одне підприємство, за словами  Тараса Кльофи,  це абсурд ще й тому, що зникне конкуренція між лікарнями. 

Ще питання хто і як розподілятиме кошти між лікарнями. За словами депутатки Львівської міської ради Уляни Пак, є підозри, що дитяча лікарня між двома великими дорослими може фінансуватися за залишковим принципом. "Відчувається це бажання сконцентрувати фінансові потоки, які отримає місто і міська медицина після реформи, сконцентрувати ці фінансові потоки в певних центрах". 

Ініціативу Львова розкритикували у Міністерстві охорони здоров’я.  Заступниця міністра Ірина Микичак колись очолювала профільне управління ОДА, тому знає цю історію. І має свій висновок.

"Надзвичайно важливо, щоб медичні працівники і пацієнти знали правду, що буде відбуватися насправді. Щоб було фінансове обґрунтування, щоб був прогноз, скільки працівників залишиться. Нонсенсом є те, що залишаться і самі назви, залишаться ті самі керівники".

Чи об’єднувати лікарні у Львові вирішуватимуть депутати міськради. Чиновники мають кілька тижнів аби переконати їх підтримати ініціативу.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.