Виплати, податки та штрафи: на що впливає розмір мінімальної зарплати
З 1 квітня зросла мінімальна заробітна плата. На які соціальні виплати, податки та штрафи вона впливає
У квітні в Україні на 900 грн зросла мінімальна зарплата. Тепер вона становить 8000 грн. Мінімальна заробітна плата – це законодавством визначена межа оплати праці, нижче за яку роботодавці не можуть платити своїм працівникам. Тому її зміну найбільше відчувають на собі роботодавці, які офіційно платять працівникам лише мінімальну зарплату, а решту – "в конвертах". Якщо ж роботодавець виплачує вищі зарплати працівникам, то збільшувати їх пропорційно до розміру мінімалки він не зобов'язаний. Утім мінімальна зарплата – це так звана базова величина, тож її використовують для обрахунків розмірів інших виплат, а також податків і штрафів.
Мінімальна пенсія
Загальний розмір мінімальної пенсії в Україні прив’язаний до прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Однак для пенсіонерів, які досягли 65 років і мають достатній стаж (30 років для жінок та 35 років для чоловіків), мінімальна пенсія дорівнює 40% мінімальної зарплати. Тобто вже за квітень мінімальна пенсія повинна зрости до 3200 грн. Однак розмір виплат перерахують лише з 1 липня.
Виплати за особливі заслуги перед Батьківщиною
Зростання мінімальної зарплати впливає на низку інших виплат. Зокрема, на виплати особам, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Це, зокрема:
Герої України, які мають орден Золота Зірка (три мінімальні зарплати – 24 тис. грн);
-
нагороджені орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів (дві мінімальні зарплати – 16 000 грн);
-
нагороджені орденом "За мужність" трьох ступенів (одна мінімальна зарплата – 8000 грн);
-
нагороджені орденом княгині Ольги трьох ступенів (одна мінімальна зарплата – 8000 грн);
Члени сімей загиблих (померлих), які мали особливі заслуги, отримають виплату в розмірі однієї мінімальної зарплати.
ЄСВ і мінімальна "ціна" страхового стажу
Від розміру мінімальної зарплати безпосередньо залежить мінімальний єдиний соціальний внесок. З 1 квітня це 1760 гривень (22% мінімальної зарплати). Це мінімальна сума, яку повинні сплачувати ФОПи за себе, а також усі роботодавці не залежно від форми реєстрації за найманих працівників.
1760 гривень – саме стільки "коштує" місяць страхового стажу. Якщо людині бракує страхового стажу для призначення пенсії, то Пенсійний фонд дозволяє "докупити" його. Наприклад, якщо людині не вистачає, скажімо, 10 місяців стажу, то треба буде сплатити 17 600 грн.
До слова, якщо людина не працює офіційно, вона теж може купувати собі стаж, тобто добровільно сплачувати ЄСВ за себе (або за когось) у розмірі, не нижчому за мінімальний.
Допомога з безробіття
Відповідно до законодавства розмір допомоги з безробіття залежить від страхового стажу, розміру зарплати, яку людина отримувала впродовж 12 місяців до того, як стати на облік центру зайнятості тощо.
Однак під час дії воєнного стану максимальний розмір допомоги з безробіття обмежили розміром однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року. Тобто цього року безробітний не може отримувати більш як 7100 грн.
Податок на нерухомість
Ставка податку на нерухомість також залежить від розміру мінімальної зарплати. Розмір податку визначають місцеві ради у відсотках від мінімалки, яка була станом на 1 січня, але не більш ніж 1,5%. Враховуючи, що станом на 1 січня 2024 року мінімальна зарплата становила 7100 грн, то максимальний податок на нерухомість за 2023 рік – 106,5 грн за метр. Але сплачувати його будуть уже у 2025 році.
Єдиний податок для другої групи
До розміру мінімальної зарплати прив'язана лише ставка податку для спрощенців ІІ групи – вона становить 20% мінімалки, встановленої на 1 січня. Тобто попри те, що у квітні розмір мінімалки збільшився до 8000 тисяч, ставка єдиного податку для ІІ групи до кінця року становитиме 1420 грн.
Штрафи за нелегальних працівників
Штрафи за порушення трудового законодавства переважно визначаються залежно від розміру мінімалки, встановленої на момент порушення. Скажімо, штраф за неоформлених працівників – 10-кратний розмір мінімальної зарплати. З 1 квітня це 80 000 грн за кожного "нелегала".
Штраф за порушення встановлених строків виплати зарплати, інших виплат, більш як за один місяць, або виплата їх не в повному обсязі – 3-кратний розмір мінімальної зарплати, тобто 24 000 грн.
- Актуальне
- Важливе