Найнижчий курс гривні за всю її історію: чому долар та євро почали стрімко дорожчати
На 29 травня НБУ встановив офіційний курс гривні до долара 40,3958, в обмінних вартість долара перевищила 41 гривню. Що відбувається на валютному ринку
Курс гривні, який впродовж кількох місяців знижувався практично непомітно – на кілька копійок місять, однак впродовж останніх двох тижнів девальвація гривні суттєво посилилась. Станом на 29 травня Національний банк встановив офіційний курс гривні до долара 40,3958 та гривні до євро – 43,9708. Це найнижчий офіційний курс в історії гривні. Тим часом в обмінниках вартість долара уже перетнула 41 гривню, а вартість євро наблизилась до 45 грн. Що відбувається на валютному ринку та з чим пов’язане травневе падіння гривні "Еспресо.Захід" запитав в економічних експертів.
"Сьогодні гривня оновила історичні мінімуми: офіційний курс НБУ склав 40,3958 грн за долар та майже 44 грн за євро. Нацбанк контрольовано допускає зниження курсу гривні на фоні рекордного обсягу торгів у 2024 році, що теж сталось вчора (488 млн доларів), – каже економічний експерт Віктор Гальчинський. – Ринок диктує попит на валюту в очікуванні вже заанонсованого подорожчання електроенергії, яке може дещо прискорити інфляцію, та перегляду облікової ставки в червні".
На думку професора кафедри фінансів Львівської політехніки Віталія Рисіна, ми маємо несприятливу ситуацію з платіжним балансом, через зменшення експорту. За даними Держтату, за перший квартал цього року Україна імпортувала товарів на 5,9 млрд грн більше, ніж експортувала.
"Уже тривалий час валютний ринок діяв під впливом негативних зовнішніх чинників, пов’язаних з війною та проблемами в економіці, які своєю чергою також пов’язані насамперед з війною. Закономірно, що тиск на курс постійний. НБУ в міру своїх можливостей намагається погашати несприятливі коливання за рахунок золотовалютних резервів. Однак НБУ не може надто захоплюватись такою політикою та витрачати надмірну кількість резервів. Крім того, політика НБУ не передбачає такого повністю ручного управління курсом", – каже Віталій Рисін.
3 травня НБУ ухвалив певні пом’якшення валютних обмежень для підприємств, які були запроваджені з початку повномасштабної війни. Зокрема, бізнес знову може купувати валюту та переказувати кошти за кордон для оплати аеропортових та портових зборів, штрафів, членських внесків тощо.
"На жаль, маємо не надто позитивну ситуацію з державними фінансами. Ситуація на валютному ринку значною мірою залежить від надходження міжнародної допомоги: надходять кошти – гривня стабілізується, є перерва у надходженнях – гривня падає. І от тепер маємо збіг кількох чинників – зменшення обсягів надходження допомоги, попит на валюту, який пов’язаний також негативними очікуваннями учасників ринку, прогнозованим подорожчанням енергоносіїв, дефіцит бюджету, спекуляції, – все це в купі призвело до зниження курсу гривні", – каже Віталій Рисін.
При цьому обидва експерти погоджуються у тому, що падіння гривні – цілком контрольоване. НБУ має достатній обсяг резервів, аби пом’якшити коливання на валютному ринку. Водночас очікувати, що гривня посилиться – не варто. При цьому ситуативне зміцнення гривні можливе у ті періоди, коли в Україні отримує чергові транші фінансової допомоги від міжнародних партнерів.
Актуальний курс валют на сьогодні на готівковому ринку дивіться тут.
- Актуальне
- Важливе