Індекс борщу: скільки у Львові коштує набір основних продуктів та що буде з цінами далі
Чому вже восени ціни на овочі борщового набору майже втричі перевищують торішні, однак взимку вони можуть подорожчати ще більше
Сезон збору урожаю на Львівщині уже практично завершився, хіба що окремі фермерські господарства ще не повністю зібрали зимову капусту. Традиційно ціни на овочі так званого борщового набору у цей період чи не найнижчі в році. "Еспресо.Захід" підрахував, у скільки обійдеться набір продуктів для борщу у Львові та розпитав експертів, чого чекати від цін на далі.
Скільки треба витратити, аби зварити борщ
Варіантів рецептів борщу безліч: з томатами, з квасолею, чи навіть з карасями. Однак базовий набір такий: свинячі ребра, сметана (краще домашня, але ми орієнтувались на пакетовану з 20% жирності), буряк г, картопля, морква, цибуля та капуста. Саме на їх основі рахуватимемо так званий індекс борщу.
Для порівняння взяли ціни на ринку у спальному районі Львова, а також на найбільшому на заході України гуртовому сільськогосподарському ринку "Шувар", оскільки саме там закуповує продукцію значна частина підприємців і потім перепродує у своїх магазинах. Для порівняння вказали, які ціни були на "Шуварі" на цей же день торік. Я виявилось – ціни на ребра практично не змінились за рік, натомість овочі подорожчали практично втричі.
Фото: Еспресо.Захід
Відтак, якщо скуповуватись на звичайному базарі набір продуктів на борщ обійдеться у 335 грн, на оптовому ринку – 306 гривень. А торік той самий набір на "Шуварі" можна було придбати за 254,8 грн. До слова, єдиний продукт, який на локальному ринку виявився дешевшим – свинячі ребра.
Чому цього року подорожчали овочі борщового набору
Голова управи Львівської аграрної палати Ігор Вуйцик у коментарі "Еспресо.Захід" пояснив, що торік ціни на овочі були низькими, тому фермери думали, що і цього року "борщова група" буде дешевою, тому скоротили площі. Тому овочів на ринку менше. При цьому подорожчали практично усі витратні матеріали.
"Основна причина зростання цін - подорожчання практично усіх складових виробництва, – каже очільниця департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Людмила Гончаренко. – Якщо говорити про Львівщину, то у нас насправді цього року зросли площі під овочами. Однак через бойові дії, замінування полів, загалом в країні площі під овочами зменшились. І це впливає на увесь ринок. До речі, на Львівщині у господарствах населення зменшились площі під картоплею, натомість зросли - у фермерських господарствах. Завдяки цьому урожай кращий. До того ж дала свої плоди й обласна програма компенсації вартості якісного насіннєвого матеріалу. Фермери, які змушені були економити на насінні, внаслідок компенсацій змогли придбати професійне сертифіковане насіння і це дало помітний результат".
"На урожай вплинула також посуха у частині України. Скажімо, на півдні, де і так до 25% площ втрачені через воєнні дії, урожай постраждав через спекотну погоду. Натомість на Львівщині була краща вологість, тому у нас урожай кращий, ніж в середньому в країні", – каже Ігор Вуйцик.
Водночас за словами пана Вуйцика, наразі на ринку менше імпортних овочів, зокрема з Польщі та Угорщини, які могли б вплинути на ціни.
"Польські фермери, які влаштовували протести на кордоні і перешкоджали експорту з України, вистрелили собі в ногу – імпорт польських товарів також впав", – каже він.
Ціни надалі лише зростатимуть
Підстав очікувати, що овочі подешевшають, немає. Навпаки, взимку ціни зростуть ще більше.
"Овочі потребують належного зберігання. І зберігання їх в овочесховищах при нинішніх цінах на електроенергію – це одні витрати. Але якщо розпочнуться вимкнення світла і підприємствам доведеться вмикати генератори – витрати будуть значно більші. Тому ми очікуємо, що ціни зростатимуть".
- Актуальне
- Важливе