Чи вирощують в Україні ГМО-рослини. Роз'яснення Держпродспоживслужби Львівщини
У яких випадках в Україні дозволено вирощувати генномодифіковані рослини та чи є фермери, які їх вирощують офіційно
Про це розповідають у Головному управлінні Держпродспоживслужби у Львівській області.
В Україні діє закон "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів. Відповідно до нього використання ГМ-рослин у "відкритій системі", тобто при контакті з навколишнім середовищем, можливе лише після державної реєстрації. До реєстрації використання ГМО можливе для проведення випробувань, але для них потрібен спецдозвіл.
"На сьогодні, жоден сорт культурних рослин до Державного реєстру ГМО на сьогодні не занесений, продукти ГМО в Україні офіційно не вирощуються. Їх ввезення в Україну та культивація є незаконними", – кажуть у відомстві.
Тобто загалом вирощувати ГМО-рослини в Україні не заборонено, якщо їх попередньо зареєструвати, але ніхто їх не реєструє.
Читайте також: Всіх лякають ГМО. 10 питань, які пояснять, чи можна їсти ГМО їжу
Ввезення ГМО на митну територію України дозволяється лише за умови державної реєстрації ГМО, за винятком ввезення для науково-дослідних цілей, проведення досліджень та випробувань у відкритій системі або переміщення транзитом.
Як правила використання ГМО зміняться через два роки
З 16 вересня 2026 року набуває чинності Закон "Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за розміщенням на ринку генетично модифікованих організмів і продукції", який запроваджує суттєві змін у поводженні з ГМО.
З дня набрання чинності цим законом забороняється:
- дослідження та випробування генетично модифікованої кукурудзи у відкритій системі, її державна реєстрація, розміщення на ринку та ввезення на митну територію України, крім ввезення для науково-дослідних цілей у замкненій системі за наявності відповідного дозволу;
- вирощування протягом п’яти років генетично модифікованих цукрових буряків і ріпаку, крім вирощування для проведення досліджень і випробувань у відкритій системі за наявності відповідного дозволу.
- Актуальне
- Важливе