Чому у Львові е-квиток може стягувати гроші в учнів і пенсіонерів та чи законно це

У Львові почастішали випадки, коли пільгові учнівські та пенсійні ЛеоКарт мають від'ємний баланс суму на рахунку, хоча користувачі таких карток за законодавством можуть безплатно їздити безлімітну кількість разів у громадському транспорті міста

"Еспресо.Захід" з’ясував, чому трапляються такі випадки.

Зняття грошей у пасажирів пільгових категорій

Фото: ЛМР/Роман Балук

 

У Львові пільгові категорії мають можливість безплатно користуватися громадським транспортом за наявності пільгових ЛеоКарт. Щоб виробити таку картку, учень має заплатити 60 грн, стільки ж має дати пільговик, який не входить до львівської громади (для пільговиків Львова виготовлення картки – безплатне). Відповідно, учні, пенсіонери, військовослужбовці та низка інших людей пільгових категорій (повний список тут) не мають ліміту у своїх поїздках і можуть безплатно їздити громадським транспортом міста. Однак вони можуть стикнутися з ситуацією, коли все ж доведеться заплатити гроші.

Редакції розповіли історію з учнівською ЛеоКарт, коли її було на певний час заблоковано через те, що користувач нібито перевищив ліміт поїздок. Баланс був від'ємним, і лише після поповнення на відповідну суму картку розблокували для користування.

Розповіді про схожі випадки з мінусовими рахунками на пільгових картках можна знайти на Гарячій лінії Львова.

"Проблема в пільгової ЛеоКарт учнів. Не розумію, чому пільговим категоріям не заборонити оплачувати ще якісь додаткові послуги в мінус?" - написала Oksana Petriv.

"Така сама ситуація була по карті дитини з інвалідністю, прийшлось оплачувати міфічний мінус, щоб розблокували", - написала Luda Vey.

На початку березня у Львові трапився випадок з пенсіонеркою, коли валідатор громадського транспорту зняв гроші з її пільгової ЛеоКарт і заблокував картку. Жінка також поскаржилася на Гарячу лінію Львова:

"Тепер і пенсіонери мають своєю ЛеоКартою платити за проїзд. З 05.03.24 в мене заблокована картка. Як мені пояснили, то я ніби оплатили додатковий квиток або за багаж, і моя вина, що не перевірила валідатор. Я оплатила ці 13 гривень безпідставно, бо не докажеш, проте карта вже два дні заблокована. Кажуть, що технічна підтримка так довго працює. А по пенсійному посвідченню без валідації ЛеоКарти безкоштовно їздити не можна. Чому пенсіонерам не можна заблокувати функцію оплати додаткового квитка чи багажу, щоб не знімали тих 13 гривень?" – написала Viktoria Skrobala.

Схожа історія трапилася з іншою пенсіонеркою:

"У мене по пільговій ЛеоКарті знято 26 грн. Карта заблокована, на Гарячій лінії сказали поповнити ЛеоКарт на 26 грн, бо я оплатила квитки за двох пасажирів, перевірити цього я не можу. Я карту поповнила, через день передзвонили і сказали, що моє питання вирішене, карта розблокована", – написала Світлана Муравйова.

Як це пояснюють чиновники ЛМР

Фото: ЛМР/Роман Балук

 

У ЛКП "Львівавтодор", яке забезпечує роботу е-квитка в місті, розповіли "Еспресо.Захід", що на учнівських картках (чи будь-яких інших пільгових ЛеоКарт) ліміту поїздок немає, відповідно учні, пенсіонери й інші пільговики можуть користуватися своїми картками без обмежень, якщо термін дії профілю картки не закінчився.

"Проїзд учня чи пенсіонера у міському пасажирському транспорті безкоштовний. Кошти може стягувати система АСОП лише в разі додавання пасажирів або багажу під час користування учнівською чи іншою пільговою транспортною карткою", – кажуть у відомстві. 

Тобто, за словами чиновників Львівавтодору, єдиний спосіб, коли пільгова ЛеоКарт, яка дає право на безплатний проїзд, може піти в мінус і, відповідно, може бути заблокована в разі відсутності коштів – у разі додавання на валідаторі пасажира або багажу під час поїздки.

Отже, за словами львівських чиновників, такі історії стаються через неуважність пасажирів, які поспішають завалідувати свою картку, не перевіривши, чи на валідаторі до цього не натиснули кнопку додаткового пасажира або багажу.

Раніше ми вже повідомляли, що у Львові стає популярним "пранк з валідатором". Пранкери спеціально вибирають на валідаторах кілька попутників і багаж, а потім швидко втікають із транспортного засобу, щоб хтось інший оплатив за це. Коли пільговик підносить свою ЛеоКарт до такого валідатора, карточка автоматично йде в мінус.

У ЛКП "Львівавтодор" пояснюють, що відстежити хуліганів, по суті, неможливо, тому треба бути уважними, коли користуєтеся валідатором у громадському транспорті.

"Перед валідацією поїздки зверніть увагу, чи у меню валідатора відкритий початковий екран. Це важливо, адже якщо хтось перед вами робив недопранк чи просто просто вивчав валідатор і натиснув на ньому додаткові квитки за попутників і багаж, а ви одразу після цього не дивлячись на екран завалідувалися, тоді спише кошти за обрану кількість квитків і багаж. Звернуть увагу! Максимально можна сплатити за ще три додаткові квитки, крім своєї поїздки. Якщо додати більше, то картку відхилить", - кажуть у відомстві.

Керівник ЛКП "Львівавтодор" Микола Власюк зауважив, що є вікно часу в районі 8-10 секунд, коли валідатор чекає на вашу картку.

"Якщо в цей момент людина, яка це набрала, з якоїсь причини відійшла, а інший пасажир приклав картку, то, відповідно, він оплатить цю послугу. Треба просто бути уважним", – каже Микола Власюк.

Читайте також: У Львові пояснили, чому е-квиток може списати за раз 30 грн або 90 грн

Чи законно списувати кошти за проїзд з учнів і пенсіонерів

Фото: ЛМР/Роман Балук

 

Відповідно до закону, пільгові категорії захищені державою, а їхнє право безплатного проїзду регламентується низкою документів як на державному, так і на місцевому рівні. Тому може виникнути питання, чому пільговики у Львові мають платити з власної кишені за випадки, коли їхні картки потрапляють у прикрі випадки з пранкерами? Адже вони мають право на безплатний проїзд. Не менш цікавим є питання, чи не простіше заблокувати пільговикам можливість оплачувати за додаткового пасажира чи багаж, щоб такого не ставалося? Відповідно, загалом може скластися враження, що це, як пишуть у мережі львів’яни, спеціально створений недолік системи, щоб у такий спосіб отримувати додаткові кошти ще й з пільговиків.

Читайте також: ЛеоКарт і порушення прав пасажирів: чому варто скаржитися не у Львівавтодор, а в податкову і Держпродспоживслужбу

Та, як пояснює голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич, це не є недоліком системи е-квитка, тому платити за свою неуважність мають саме пільговики.

"Так, я знаю про такі випадки, коли якісь діти чи студенти наклацують на валідаторі додаткове меню, і наступна людина не дивлячись проводить там своєю карткою. Такі списання дійсно будуть відбуватися в мінус для пільговиків. Тому увага при валідації завжди обов’язкова. Краще зачекати кілька секунд, якщо ви не впевнені й не знаєте, як повернути головне меню. Чому за це мають платити пільговики? Бо як ми можемо знати, чи людина не вирішила заплатити за двох пасажирів, а потім сказала, мовляв, у мене зняли гроші, я ні за кого не платив? Тому мова тут не про неправильну роботу е-квитка, а про неуважність пасажирів", - каже Ігор Зінкевич.

"Також ми не можемо заблокувати пільгові картки від функції оплати за додаткового пасажира чи багажу. Пільговик може ж їхати з іншою людиною за яку захоче оплатити, або матиме якийсь додатковий багаж. Пільговикам можна порекомендувати, якщо часто їздите з іншими пасажирами й хочете за них платити, купити іншу картку. Але при тому всьому їхня картка виконує цю саму функцію, тому немає сенсу купувати нову, а краще просто бути уважним", - наголошує він.

Голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності додає, що чимало претензій щодо роботи е-квитка зникне, коли нарешті стане доступним мобільний застосунок ЛеоКарт, бо тоді кожен зможе сам відстежувати всі свої поїздки та розумітиме, за що платив. Наразі у Львівавтодор кажуть, що застосунок буде доступний для всіх не раніше червня.

Читайте також: До квітня буде можливість пересадки, а до липня – мобільний додаток е-квитка, - Забарило

"У мене немає жодних скарг на те, що пільговиків не беруть у транспорт. Раніше це була дискусійна тема номер один, що водії не хотіли брати пільговиків. Тепер водія не цікавить, скільки в нього пільговиків. Також тепер водії більше зосереджені на дорозі й не виконують функції "касира", бо більшість людей користується електронною оплатою. Тому насправді дуже багато позитивних моментів від цього поки що проміжного етапу роботи е-квитка, система досі налаштовується. До того ж є плюс для бюджету. Бо частина затратна не збільшилася щодо пільговиків. Натомість ми чітко бачимо, скільки їх у громадському транспорті та скільки ми маємо платити за них перевізникам. Раніше була пропозиція про 60 пільгових поїздок на місяць, але за тими цифрами, що я бачу, немає потреби в обмеженнях. З іншого боку, в нас війна і щодня щось може змінюватися. Влітку можуть переглянути тарифи на проїзд, а пільгові перевезення дозволяють нам бути більш гнучкими. Адже за потреби можемо встановити якісь ліміти, щоб вистачило коштів. Та поки що проблем з цим немає", - підсумував Ігор Зінкевич.