"Доступні ліки" на Львівщині: які препарати можна отримати безплатно і як це зробити 

На Львівщині від початку року виписали 654 тис. електронних рецептів на "Доступні ліки": які медикаменти можна отримати безплатно чи з незначною доплатою та хто може виписати рецепт

Про це повідомляє Львівська обласна рада за підсумками зустрічі голови  Національної служби здоров’я України Наталія Гусак з головами територіальних громад Львівщини. 

Як повідомила Наталія Гусак, у Львівській області цьогоріч було виписано 654 тис. електронних рецептів за програмою "Доступні ліки". За цим показником Львівщина займає одну з провідних позицій серед інших регіонів України.

"Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. З початку 2023 року мешканцями Львівщини погашено 561 тис. е-рецептів, тобто майже 86%. Загалом на програму "Доступні ліки" передбачено понад 4 млрд грн, з яких вже оплачено 500 млн грн", - зазначила Наталія Гусак.

Загалом Національна служба здоров’я України у 2023 році для мешканців Львівщини закупила медичних послуг на 10 млрд грн, з яких 7 млрд грн вже оплачено.

Які медикаменти можна отримати за програмою "Доступні ліки"  

За словами голови комісії з питань охорони здоров'я та материнства Львівської обласної ради Анни Ярмоли, державна програма "Доступні ліки" дає можливість пацієнтам отримувати ліки безоплатно або з доплатою.

"Програма "Доступні ліки" робить ліки доступними для усіх українців, завдяки їй зменшується також навантаження і на місцеві бюджети.

Наразі за програмою реімбурсації "Доступні ліки" можна отримати медичні препарати від:

- серцево-судинних захворювань;

- діабету 2 типу;

- цукрового та нецукрового діабету;

- бронхіальної астми;

- епілепсії;

- розладів психіки та поведінки;

- хронічного обструктивного захворювання легенів;

- хвороби Паркінсона;

- імуносупресивні препарати;

- тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові;

- знеболювальні для паліативних хворих.

Хто може виписувати рецепт на "Доступні ліки”

Щоб почати отримувати "Доступні ліки" треба звернутися до відповідного лікаря:

- у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми – до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;

- для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра;

- лікування епілепсії – до психіатра або невролога;

- для лікування нецукрового або інсулінозалежного діабету – до ендокринолога;

- при хворобі Паркінсона – до невролога;

- для отримання опіоїдних анальгетиків – до сімейного лікаря або лікуючого лікаря.

Де можна отримати доступні ліки за рецептом

Пацієнти можуть отримати "Доступні ліки" в будь-якому населеному пункті, де є аптека чи аптечний пункт, які беруть участь у програмі реімбурсації. Такі аптеки мають на дверях наліпку "Тут є "Доступні ліки" або "+Інсулін" та розташовані в містах та селах. Знайти найближчу аптеку в селі або в місті можна на електронній мапі НСЗУ http://surl.li/battz .

Загалом понад 14000 аптек уклали договір з НСЗУ та беруть участь у програмі реімбурсації. З них майже 2500 розташовані у селах та селищах міського типу. Перелік ліків, які входять у програму, можна знайти за посиланням: http://surl.li/lfxon

З 1 квітня 2019 року Національна служба здоров'я України адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів "Доступні ліки" і напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом.